YENİ YILDA BAŞTAN BAŞLAYIN

  Yeni yıl yeni kararlar demektir çoğu insan için. Bir nevi arınma gecesi diyebiliriz. Hedeflerimiz için duş terapisi gibi düşünün. Nefes aldığımız her gün umut var demektir.Hadi bu yeni yılda reset tuşumuza yüklenelim ve bizi yoran, bıktıran düşünce ve insanlardan kurtulalım.

  Bugün bu yazımda size 2021 de hedeflerinize giden yolda işinizi kolaylaştıracak bir yoldan bahsedeceğim. Çoğu araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda bu yöntemde diğerlerinden daha iyi sonuç aldığımı farkettim.

1.HEDEFLERİNİ BELİRLE

Aklınızda neler var yeni yıla dair? Gözlerinizi kapattığınızda kendinizde neleri değişmiş görüyorsunuz? Edinmek istediğiniz hobiler neler? Kilo mu vermek istiyorsunuz?Hazırlanmanız gereken sınavınız mı var?ÖNEM sırasına göre maddeler halinde hayallerinizi, hedeflerinizi yazın. Kağıt ve kalem kullanmak sizi daha yaratıcı kılacaktır. Kafanızın da boş ve rahat olduğundan emin olun.Yazmışsanız aşağıdaki paragrafa geçin.

En üstte üçü hariç diğerlerini silin. Ya da karalayın. Hadi ama birden her maddeye yoğunlaşamazsınız. Bu sadece vakit kaybı olur ve kendinizi yorarsınız. Kalan en önemli üç madde üzerinden ilerleyelim. Örnek üç maddelik bir liste üzerinden anlatayım.

2021 dilek ve yapılacaklar listesi

1.Yaklaşık 10 kilo verilecek.

2. Her gün kitap okunacak.

3. Yabancı bir dil öğrenilecek.

Diğer maddeye geçelim.

2. KÜÇÜK AMA SÜREKLİ ADIMLAR

Can alıcı nokta burası işte sevgili okur. Yukarıdaki örnek listemizden giderek anlatacağım.

Fazla kilolara sahipseniz ve sağlığınız için kilo vermek istiyorsanız bunu kısa sürede yapmaya çalışmayın. Öncelikle yemenizi azaltabilirsiniz. Sonraki hafta su içiminizi artırabilirsiniz. Birkaç gün sonra yeşil çay tüketmeye başlayabilirsiniz. Yani günlere değil de haftalara yayarak daha kolay ve sağlıklı, vücudunuza kabul ettirerek zayıflayabilirsiniz. Unutmayın ki geçen sene başlamış olsaydınız ayda bir kilo bile verseniz şu an 12 kilo eksik olurdunuz.Listedeki diğer hedefleri de zamana odaklanarak değil de yaptıklarınıza odaklanarak gerçekleştirmeye çalışır.

  Yani sevgili okurum zaman geçiyor. Kısa sürede olmasına odaklandığımız hedeflerimiz iradesizliğimizin kurbanı olur ve ne kadar zaman geçerse geçsin gerçekleşmez. Zaman odaklı hedefler koymak yerine yani 2 ayda 10 kilo vereceğim demektense bu bir hafta yediklerime dikkat edeceğim, abur cuburu azaltacağım demek daha çok işinize yarayacaktır.

  3. KENDİNİZİ STALKLAYIN 🙂

Evet, kendini stalklamak ne demek, bunu irdeleyelim. Çoğumuzun sosyal medya üzerinden sıkı sıkı takibe aldığı bir tanıdığı, influencer veya youtuber, sevdiği kişi vardır. Onları stalklamaya ayırdığımız vaktimizin çoğunu kendimize ayırırsak sevgili okur, kendimizi daha iyi gözlemleme şansımız olur. Bu yeni yılda tüm ilginiz kendinizin üzerinde olsun. Hatta günlük tutmayı sıkıcı bulanlar için uzun uzun gününüzü yazmaktansa sadece hedeflerindeki ilerlemeleri kaydetmek de bir çözüm olabilir. Bir süre sonra açıp bakınca nerden nereyee dersiniz, fena mı?

  4.KARARLI OLUN MIZIKÇI DEĞİL

Diyelim ki bugün kaytardınız ve kendinizi kötü hissediyorsunuz. İyi de bir şeyi atlıyorsunuz. Gün bitmedi ki hala düzeltme seçeneğiniz var. Bir şeyler yapmak için hala şansınız var. Gün bitti ise de yeni bir gün sizi bekliyor kaldığınız yerden devam etmek için. Yapamıyorum, olmuyor diye sızlanmak yerine yapıyorum sadece daha iyisini yapmam lazım diyin. Kendi motivenizi düşürmeyin olumsuzluklara kapılıp da. Kimse sizin önünüze sermeyecek hayallerinizi, çabalayıp siz onları gerçekleştireceksiniz. Söylenmek istiyorsanız illa ki şarkı söyleyin. Ağzınızdan çıkan her cümlenin dönüp dolaşıp sizi etkileyeceğini unutmayın.

Sağlıcakla ve azimle kalın                  ~Gazal B.

okur

Yazar: Gazal

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.