TOLSTOY'DAN ALINTILAR

YETER Kİ İMKANSIZLIKLAR YÜZÜNDEN PEK BOZULMAYAYIM, İŞTE ASIL O ZAMAN BERBAT VE PERİŞAN OLDUĞUM GÜNDÜR.

SEN KÖTÜLÜĞÜ YOK ETMEYE ÇALIŞIYORSUN AMA O SENİN İÇİNDE BÜYÜYOR İNSAN ÖLDÜRMEK KOLAY AMA KAN RUHUNA DA SIÇRAR İNSAN ÖLDÜRENİN RUHU KANAR KÖTÜ BİR İNSANI ÖLDÜRÜNCE  KÖTÜLÜĞÜ DE YOK ETTİĞİNİ SANIRSIN SONRA BİR BAKARSIN YOK ETTİĞİNİ SANDIĞIN KÖTÜLÜKTEN DAHA DA KÖTÜSÜ SENİN İÇİNDE BÜYÜYOR MUSİBETE BOYUN EĞERSEN GÜN GELİR MUSİBETTE SANA BOYUN EĞER.

ANCAK İNCECİK BİR OTUN ÜZERİNE BİRAZ ÖNCE KONMUŞ VE HER AN HAVALANMAYA , GÖKKUŞAĞI RENGİNDEKİ KANATLARINI AÇMAYA HAZIR BU KELEBEK GÖRÜNÜMÜNÜN AKSİNE KORKUNÇ BİR UMUTSUZLUK YÜREĞİNİ YAKIYORDU.

KIVILCIMI SÖDÜRMEZSEN ATEŞİ ZAPT EDEMEZSİN.

KIZIN KENDİSİNİ SEVDİĞİNE İNANMAYA O KADAR ALIŞMIŞTI Kİ , ŞİMDİ KIZIN BİR BAŞKASINI SEVEBİLMESİ İHTİMALİNDEN KEDERLERE DÜŞÜYORDU.

BİRİ ONA KÖTÜ BİR SÖZ SÖYLEDİĞİNDE  DAHA KÖTÜ BİR SÖZLE KARŞILIK VERMEK YERİNE KARŞISINDAKİNE GÜZEL GÜZEL  KONUŞMASINI ÖĞRETMEYE ÇALIŞTI.

AŞKIM KUVVETLENDİKÇE , O GÖZÜMDE BEDENSİZLEŞİYORDU.

ANCAK GERÇEKLERİ ÖĞRENDİĞİNİZ ZAMAN ÖZGÜR OLURSUNUZ.

HAYATIN BÜTÜN BU ÇOK ZOR VE YANITSIZ SORULARINA VERDİĞİ ORTAK YANITIN DIŞINDA BİR YANIT YOKTU. BU YANIT ŞUYDU: GÜNÜN GEREKTİRDİĞİ ŞEKİLDE YAŞAMAK , YANİ UNUTMAK.

KISKANÇLIK DEĞİL BENİMKİ, İSTEDİĞİNİ BULAMAMANIN VERDİĞİ BİR BUNALIM.

İNSANLARIN ÇOĞU ONU YAPIYOR DİYE , YANLIŞ, YANLIŞ OLMAKTAN ÇIKMAZ.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir yorum

Yorum Yazın
  1. Merhabalar,

    Geçtiğimiz günlerde Tolstoy’un ‘’Din Nedir’’ adlı kitabını bitirdim ve kitaptan en sevdiğim alıntıları bloğumda paylaştım. Okumak isterseniz sizinle de paylaşmayı isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/tolstoyun-din-nedir-adli-kitabindan-10-etkileyici-alinti/

    En sevdiğim alıntı şu olmuştu:

    ‘’İnsanların çoğunluğu onu yapıyor diye yanlış, yanlış olmaktan çıkmaz.’’

    Sevgilerimle, edebiyatla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.