NARSİST MİSİN ?

Bugünkü blog konumuz narsizm.

Narsizm, kişinin kendine olan hayranlığı kaba bir tabirle kişinin kendine aşık olması, kendini sürekli üstün görmesi gibi anlamlara geliyor. Narsist adını Yunan mitolojisinde kahraman olan Narkissos’dan almıştır. Tıpta adı narsistik kişilik bozukluğu olarak bilinir.

Peki bir insanın narsist olduğunu nasıl anlarız?

Narsist insanlar genelde bulundukları ortamda kendilerini üstün görür. Onlardan genellikle en güzel benim, en iyi benim gibi cümleler duyabilirsiniz. Genellikle Manipüle edici davranışlar sergilerler. Diğer kişileri kendi istekleri üzerine kullanabilirler. Diğer insanlardan kendilerini üstün görürler ve diğer insanları aşağılayıcı tavırlar da bulunabilirler. Narsistik kişilik bozukluğu genellikle çocukken değer ve sevgi görmeyen kişilerde görülür. Narsizmin çeşitleri vardır şimdi o çeşitlerden bahsedeceğim;

Kendini gösteren narsist; Bu tür insanlar bir ortamda kendilerini üstün görürler sürekli kendisiyle ilgilenilmesini isterler bu yönden bazı ilişkiler sağlıklı olmayabilir ve bu kişiler kibirli davranışlarda bulunurlar ve bunlar açıkça farkedilir hatta kişi kendi bile dile getirebilir.

Gizli narsistler; Tüm narsistler gösterişçi değildir. Gizli narsistlerde de kendini üstün görme, empati kuramama, insanları aptal, sıkıcı gibi kelimelerle yargılama vb. hareketlerde bulunurlar ama bunları dile getirmezler hareketlerinden ve alaycı gülümsemelerinden anlarız.

Pasif, agresif narsistler; Materyal avantaj kazanmak amacıyla gizli bir düşmanlık olarak tanımlanabilir. Bu kişiler agresif taktiklerini bencilliklerini tatmin etmek veya kaprislerini çektirerek insanları cezalandırmak için uygularlar. Bu kişiler istediklerini alamadıklarında diğer kişiler hakkında itibar zedelemek için hikaye uydururlar onların üstüne suç atarlar.

Durumsal narsistler; Birey bir başarı kazandığında kendini diğer insanlardan da üstün görmeye başlar ve bir süreliğine profesyonel olarak kabul edilebilecek davranışlar da bulunurlar. Başarı seviyeleri arttıkça daha çok bencil olmaya başlarlar.

Narsist bir insanla nasıl başa çıkılır?

1) Tartışmaya girmemeye özen gösterin

2) Öfkenizi kontrol etmeye çalışın

3) Çok sessiz kalmayın 

4) Her dediklerine evet demeyin kırıcı olmadan hayır diyebilirsiniz.

                                                                                                              Kaynaklar: https://www.memorial.com.tr

                                                                                                                                    https://beyinsizler.net

                                                                                                                                    https://tr.wikipedia.org

Elifnur Turhan
Psikoloji araştırmacısı , Klasik Kitap kurdu , Yüzüklerin efendisi hayranı
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Süngerimiz ne durumda?
Sonraki
TEK BAŞINALIĞIN GÜCÜ-DOPPLER

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.