Yanlış Cinsellik Algısı

Cinsel ilişki, eşli olan her canlının var olduğu zamandan günümüze kadar gelen doğal bir dürtüdür. Üreyen her canlıda cinsellik arzusu hakimdir. Fakat bu dürtüyü gösterme yolları farklıdır. Örneğin balıklar döllerini bırakırken insanlar ve birçok diğer hayvan fiziksel birleşme sonucu cinsel ilişkiye girerler. Bu cinsel birliktelik durumu ilişkiye giren her iki taraf için de aynı derece haz ve sorumluluk duygusunun hakim olduğu bir döngüdür.

Fakat günümüzde bazı kesim açısından bakıldığında bu durum farklı şekillerde algılanmaktadır. Kimisi bu duruma ataerkil bir bakış açısı ile bakıp sadece erkeğin haz alması ve sadece erkeği tatmin etmek için yapılan bir eylem olarak bakmakta kimisi ise özellikle kadınlar için namusu pisleten ve utanılması gereken bir olay olarak görmektedir. Şu unutulmamalıdır ki bu tek kişilik değil iki kişilik yapılan bir eylemdir ve erkeğin tatmin olup haz almasının yanında kadının da gerçekleşen olaydan aynı derecede haz alması gerekir. Fakat toplumsal olarak beynimize işlenmiş düşünceler bu durumu zorlu bir hale getirmektedir. Örneğin çoğu toplumda erkeklerin cinsel ilişkiye girmesi ödüllendirilecek bir durumken aynı cinselliğe bir kadın girdiği zaman kötülenip o kadına farklı bir bakış açısıyla bakılmaktadır.

Bu tür olaylara şahit olmuş çoğu kız çocuğu ise zaman içinde  psikolojik olarak cinsellikten uzaklaşarak cinselliğe ayıp ve utanılacak bir olay gözüyle bakar. Bu bakış açısı kadınların yaşı ilerledikçe bir sorun olarak karşısına çıkmaktadır. Çünkü zamanla kendini cinsellikten uzaklaştırmış olan birey bir gün bununla yüzleşeceğinin farkındadır. Bu yüzleşme onu gittikçe korkutmaktadır ve sonuç olarak cinsellik zevk alınması gereken bir olaydan yerine korkulması ve acı çekilmesi gereken bir eylem  algısına dönüşmektedir.

Yine özellikle kadınlar arasında anlatılan ‘ilk’ ve ‘acı’ kavramlarının bir arada bulunduğu hikayeler daha önce cinsellik yaşamamış olan kadınların gözünü daha da çok korkutmaktadır. Fakat buradaki ana mantık yine büyümekte olduğumuz durumla ilgilidir. Yani erkekler de kadınlar kadar bu olayın karşılıklı yapıldığının farkında olmalılardır ve ona göre bir davranış sergilemelilerdir.

Cinsel ilişkiye girmeden önce iki tarafın da rızası olmalıdır. Eğer bir taraf kendini hazır hissetmiyorsa ortada bir zorlamanın olmaması gerekmektedir. Zorlama olduğu sürece o kişi bu olayı kafasında daha çok büyüterek olayı olmadığı halde daha acı verici şekillerde algılaması mümkündür.

Bir diğer önemli nokta ise cinsellik sırasında iki tarafta nelerden hoşlanıp hoşlanmadığını sık sık dile getirmelidir ve hoşlanmayan davranışlar tekrarlanmamalıdır.Bu davranışları dile getirdiğiniz taktirde iki taraf da birbirini daha iyi tanır ve yaşanan cinsel birliktelik  sırasında daha çok haz alırlar.Cinsellik sonrasında ise iki tarafın da birbirine ilgi göstermesi yine psikolojik olarak yalnız olmadığımızı hissetmemiz açısından önemlidir ve cinsel birliktelik sonrası özellikle kadınlara yönelik olan hakaret ve yorumların olmaması kadın tarafından cinselliğin kötü bir şey olmadığı algısını güçlendirmektedir.

Kısaca hem erkeğin hem de kadının birbiriyle empati yapması ve eşit derecede olduklarını kabul etmesi durumunda iki tarafın da haz aldığı güzel bir cinsel birliktelik yaşanmaktadır.

okur

Yazar: Damla

Blog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 Yorum

    • Orası hakkında çok bir yorum yapamam çünkü herkesin kişisel tercihi benim anlattığım durum cinsel birlikteliğin iki taraflı olması. Çoğu evlilikte bile ön sevişme olmadan ya da kadın açısından hiçbir tahrik edici unsur olmadan sadece erkek cinselliğini yaşamakta ve karısına bir obje gözüyle bakmaktadır.Yani bu anlattığım durum sadece evlilik dışı birliktelikler değil evlilikte de görülmekte olan bir sorun olduğu için bu duruma böyle bakmak daha iyi olacaktır.

  1. “cinsel” cins ile ilgili olan diye ele alırsak, mastürbasyon da cinselliğin bir çeşidi regl de ve hatta kadınların doğum yapması da cinsel eylemlerdir. Bu doğrultuda konu başlığı olarak daha uygun bir şey seçmeni öneririm çünkü bu konu başlığı altında yanlış bir bilgilendirme olur anlattıkların. Anlattığın şeylere yanlış demiyorum fakat kadın bakış açısının çok fazla olduğunu görüyorum tabii tartışılabilir bir konu.

    • Kendim kadın olduğum için ve etrafımdan gördüğüm kadarıyla kadınların daha tedirgin oldukları bir konu olduğu için kadın bakış açısı tabii ki biraz daha ağır geliyor fakat yazıda da anlatmak istediğim şey iki tarafın da eşit derecede sorumluluk ve hak sahibi olduğudur. Okuyup yorum yaptığınız için teşekkür ederim 🙂