Sosyal Medyanın Gücü Adına

İnsanlar, sosyal medyanın bize bir armağan olduğunu düşünüyorlar. Peki, bunun ne kadarı doğru?

Bizler hayatımızı sosyal medya ile devam ettiriyoruz. İnternet sitelerine bakıp başkaları ne yaptıysa aynısını yapıyoruz. Biri değişik bir kahve içiyorsa biz de onun sayesinde bu kahvenin tadına bakıp bunu deneyimlemiş oluyoruz. Bazıları yeni bir tatil yeri keşfediyor ve biz bunu görüp deneyimliyoruz. Bizler için güzel deneyim ağı oluşturmuş olsa bile sürekli başkalarına bağlı kalıyoruz. Aslında bunu kendimiz de düşünebilir ve uygulamaya geçirebiliriz. Psikolojik olarak bazen kendimizi iyi hissetmemize bazen de kötü hissetmemize sebep oluyor. Kötü hissetmemizin sebebi ise bu güzel şeyleri uygulamak için imkanımızın olmaması.

Sosyal medya bir yandan da bize iş imkanı sunuyor. Ticaret ve iletişim alanında gelişmiş oluyoruz. İş bulmanın zor olduğu bu dönem de para kazanmak için güzel bir yöntem. Ancak bunların dışında çok karanlık bir tarafı da var. Sosyal medya yüzünden bir sürü kadın ya da küçük çocuklar zorbalığa ya da tacize maruz kalıyor. Bunun dışında dolandırıcılığın da çok olduğu bir mecra. Aslında ne kadar sosyal mecra zaten bir önemi yok diyor olsak da sonunda bir şekilde kendimize zarar veriyoruz. İnsanlar bu sosyal mecra da güzel gözükmek için estetik ameliyatı ya da filtre kullanıyor. Kimse kendini olduğu gibi sevemiyor. Sosyal medya içerisinde herkes dört dörtlük, mükemmel ama gerçek hayatta ise zor geçinen ve özgüveni olmayan insanlar oluyoruz. Yukarda bahsettiğim gibi başkalarına dönük yaşıyoruz hayatımızı.

Her şeyin iyi ve kötü sonucu vardır. Her şeyin fazlası zarardır. Sosyal medyayı delice kullanmak yerine daha gerçek hayatımızdan uzaklaşmadan ve hayal dünyasına dalmadan kullanmalıyız. Bu şekilde kimse bize ya da bizler başkasına zarar vermemiş oluruz.

Beril
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Dijital okuryazarlık
Sonraki
Transhümanizm

Transhümanizm

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.