Transhümanizm

Transhümanizm, insanın fiziksel ve bilişsel yeteneklerinin artırılması, yaşlanma ve hastalanma gibi arzu edilmeyen veya gereksiz görülen yönlerinin ortadan kaldırılması amacıyla teknoloji ve bilimden faydalanılması gerektiğini öne süren uluslararası bir entelektüel ve kültürel harekettir.

 Dan Brown’un Cehennem adlı kitabında ilk kez karşıma çıkmıştı bu tanım. Çünkü gen terapisi her zaman ilgimi çeken bir konu olmuştur. Bir de şeyden dolayı, ben dış görünüşümü pek beğenmem ama kendimi asla çirkin olarak nitelendirmem. Sadece DNA konusunda bahtsızım derim. Doğuştan seçemediğimiz olaylar ve durumlar arasında insanoğlunun en mustarip olduğu konunun bu olması su götürmez bir gerçektir. Bu konuyla ilgilenmemin başlıca sebeplerinden biri de dediğim gibi kendime bir umut DNA adına şanssız hissedip her şeye rağmen hayatıma bir şekilde devam etmemdir.

Bildiğiniz gibi bilgisayar dili 0 ve 1’lerden  oluşur. DNA dili ise Adenin,Timin, Guanin ve Sitozinden oluşur. Vücudumuzda yaklaşık altı milyar DNA dan oluşan bu dört dizilim, göz rengimizi, saç rengimizi, boyumuzu ve bir çok fiziksel özelliklerimizi belirler. Hastalık yapıcı genlerin çıkarılıp yerine sağlıklı DNA lar konulması şüphesiz bu, insanoğlunun en büyük buluşudur. Bu aslında CRISPR-Cas9 konusuna da giriyor ama ona daha sonra değinmek istiyorum. Yakın gelecekte bizi bu durumun beklemesi çok fazla heyecan verici. Düşünsenize sokakta Tom Cruise benzeyen 3-4 kişi var ya da en çok sevdiğiniz aktörün dış görünüşünde hayatınızı idame ettiriyorsunuz. Çok çılgınca değil mi ya! 

Tabii bir de bu durumun etik boyutu var. Transhümanizme sıcak bakanlar kadar korkutucu görenler de var. Korkanlar da haksız sayılmaz. Sizin bedeninizden olan birinin hırsızlık yaptığını ya da cinayet işlediğini düşünsenize. İnsan nüfusu artık üremeyi bir kenara bırakıp kendi soylarını devam ettirmek gibi bir çabaya gerek duymayacaklar çünkü bu sistem gerçekleşirse zamanında Lokman Hekim’in bulduğu düşünülen ölümsüzlük formülü, bu sistemle yeniden küllerinden doğacak.

Kim ne derse desin ben transhümanizmin gerçekleşmesini ve olabilecek her türlü durumu görmek isterim. Siz bu duruma sıcak ya da karşıt yaklaşıyor bakabilirsiniz bilemem ama bildiğim bir şey varsa  o da transhümanizm konusunun herkesin tüylerini dikelttiği….

okur

Yazar: aras

Blog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.