Yengeç Mantalitesi

Yengeç Mantalitesi

Yengeç Mantalitesi

Yengeç mantalitesi aslında yaşantımızda sürekli karşımıza çıkan ve bizim hayatımızı merkezden etkileyen bir durumdur. Yakın zamanda Norveçli yengeç avcıları ve bilim insanlarının  dikkati sonucunda fark edilen bir durumdur.

Kafeslere doldurulan bir yengeç türünü inceleyen bilim insanları, şayet kafesten çıkmaya yeltenen bir yengeç olursa altta kalan yengeçler, çıkmaya yeltenen yengecin önce kolunu ve bacağını kırıyor eğer halen daha çıkmaya çalışırsa da altta kalan ve öğrenilmiş çaresizliğin temsili olan yengeçler diğer cesur yengeci öldürüyorlar.

Bu durumun insan hayatında da var olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Dünyanın neresinde olursa olsun başarılı insanlar etrafında bulunan diğer insanlar tarafından sürekli ezilmeye, küçük düşürülmeye çalışılır. Örneğin bir memur, üst mertebesinden daha fazla çalışırsa göze batar ve kolu bacağı kırılmaya, onuru ve motivasyonu düşürülmeye çalışılır. Veya bir iş yerinde çalışanlar arasında işinin hakkını veren birisi varsa bir noktadan sonra muhakkak göze batar ve diğer işçiler tarafından dışlanmaya başlanır. Peki bizler bu durumda neler yapmalıyız?

  Ne yapıyorsan yapmaya devam et ve etrafındaki parazitleri susturup sadece başarını dinle!

Attığın adım küçük veya hatalı bir adım bile olsa seni küçük düşürmeye çalışan insanların değil, attığın adımın seni ileriye götürdüğünün farkına var!

Ben bu iki maddeyi yapabilen insanları güçlü insan olarak nitelendirmek istiyorum. Peki nedir güçlü insanların özellikleri?

* Günlük hayatta yaşadığı sorunları kişiselleştirmezler aksine bunlardan ders çıkarırlar.

* Hayata karşı her zaman bir B planları vardır.

* Kolay beklentileri yoktur.

* Az ve öz konuşurlar.

* Etrafındaki insanların kalitesine fazlasıyla önem verirler. Unutmayın siz, etrafınızdaki 5 insanın ortalamasısınız.

Benden size küçük bir tavsiye, hedef ve hayallerinizi başarmadan önce herkese anlatmayın. Sebebi ise bilim ve psikolojide gizli. İnsanoğlu başarısının insanlar tarafından görülmesini ve takdir edilmesini ister. Buna dayanarak şunu söyleyebiliriz; siz hedeflerinizi insanlara anlatıp güzel geri dönüşler aldığınızda beyin hedefe ulaşılmış gibi algılar ve dopamin salgılamaya başlar. Dopamin sayesinde özgüven ve cesaretiniz başlar ilk zamanlar performansınız artsa bile zamanla vücudunuz daha fazla dopamin ister bunu sağlamanın iki yolu vardır; ya hedeflerinizi başka insanlara anlatıp beyninizi kandıracaksınız (ki bunu yapma olasılığınız araştırmalara göre daha yüksek) ya da hedefinize ulaşıp gerçek dopamini tetikleyeceksiniz. Son olarak şunu da belirtmek isterim bilim insanlarının araştırmalarına göre beyin ilk sahte dopamini salgıladıktan sonra, hedefe ya  geç ulaşıyoruz ya da ulaşamıyoruz.

Yazımı bitirmeden önce şunları da özellikle eklemek istiyorum. Etrafınızda hedef ve hayallerinizi paylaşabileceğiniz 5 kişi olsun. Ve bu 5 kişinin 2 si sizin düşünce tarzınıza yakın diğer 3 kişi de olaylara farklı açılardan bakabilen insanlar olsun. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise bu 5 kişi sizin motivasyonunuzu düşürecek insanlar olmasın. Unutmayın bu ülkenin ekmeğini yiyip havasını soluyan her bireyin bu ülkeye borcu var. Bizim gibi gençlere de bu borcu en iyi şekilde ödemek düşüyor.

Eğer sizin de mağdur kaldığınız bir yengeç mantalitesi varsa yorum bölümünde paylaşmanızı istiyorum. Teşekkürler.

Muhammed Emin TOPALOĞLU
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
“Sessiz Çoğunluklar”…
Sonraki
Dünyanın En Mutlu Ülkesi Kim? Türkiye Kaçıncı Sırada?
Dünyanın En Mutlu Ülkesi Kim? Türkiye Kaçıncı Sırada?

Dünyanın En Mutlu Ülkesi Kim? Türkiye Kaçıncı Sırada?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.