Dünyanın En Mutlu Ülkesi Kim? Türkiye Kaçıncı Sırada?

Dünyanın En Mutlu Ülkesi Kim? Türkiye Kaçıncı Sırada?

Dünyanın En Mutlu Ülkesi Kim? Türkiye Kaçıncı Sırada?

Dünya koronavirüse odaklanmışken Birleşmiş Milletler 2020 Dünya Mutluluk Raporunu yayınladı.

156 ülkeyi kapsayan bu raporda ilk sırada yine Finlandiya yer alıyor.Finlandiya 2018-2019 yıllarında da ilk sırada yer almıştı.

Birleşmiş Milletlerin yayınladığı son yedi mutluluk raporuna göre en mutlu ülkeler İskandinav ülkeler oldu.İskandinav ülkelerinin yanı sıra İsviçre,Avusturya,Lüksemburg ve Yeni Zelanda‘da ilk onun içinde yer almaktadır.

Birleşmiş Milletlerinin yayınlamış olduğu mutluluk raporunun sonlarında yer alan ülkeler ise yoksulluğun,açlığın,çatışmaların hakim olduğu Afganistan,Güney Sudan ve Zimbabve oldu.

Türkiye 93. Sırada Yer Aldı

Türkiye ise 2020 raporunda 93’üncü sırada yer aldı.2019 yılı raporunda 79’uncu sırada yer alan Türkiye 14 sıra gerilemiş oldu.

Mutluluk Kriterleri Nelerdir ?

Bunu belirtmekte fayda var;Uzmanlar bu yılki raporu hazırlarken 2018 ve 2019 yıllarını göz önünde bulundurdu.Raporda koronavirüsün yol açtığı hasarlar ve alınan önlemler yer almadı.

*Ülkelerin Kişi Başına Düşen Gayrisafi Yurtiçi Hasılası yani ülke içinde üretilen bütün malların değeri.

*Sağlıklı Yaşam Süresi

*Sosyal Destekler

*Sosyal Özgürlükler

*Yolsuzluk Rakamları vb.

Raporu hazırlayan uzmanlardan biri olan John Helliwell,en mutlu ülkeler,insanların aidiyet duyduğu,birbirlerine,kamu kurumlarına,hukuka ve adalete güvendiği,yaşamaktan keyif alan ülkeler olduğuna dikkat çekti.

Neden Finlandiya ?

Birleşmiş Milletlerin 2018-2019-2020 mutluluk raporunda hep 1.sırada olan Finlandiyanın sırrı nedir?

Finlandiya 5 milyon 500 bin nüfusa sahip İskandinav bir ülkedir.

Finlandiya’daki alkol bağımlılığı ve intihar oranlarının yüksekliği uzun yıllar boyunca hep bir sorun olmuştu.Ancak kamuoyunda bu konuda uzun yıllarca yürütülen çalışmalar sayesinde rakamların yarıya azalması başarıldı.

Finlandiya vatandaşlarının mutlu olmasının en büyük sebeblerinden bir diğeri ekonomik faktörler.Ülkenin gayrı safi milli hasılatı oldukça iyi durumda.

Daha detaylı bilgi için sayfama tıklayarak bakabilirsiniz.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.