Sosyal Medya Detoksunun 4 Faydası

Sosyal Medya Detoksunun 4 Faydası

Sosyal Medya Detoksunun 4 Faydası

Sosyal medya, geliştikçe sigara gibi bağımlılık yapan bir unsura dönüştü. Özellikle Instagram ve Twitter gibi platformlar insanların her gün saatlerce telefonla vakit geçirmesine neden oluyor. Hatta pek çok insanın günlük işlerini yapmalarına engel bile olan sosyal medyadan bazı dönemlerde uzaklaşmak kişinin psikolojisini olumlu yönde etkiliyor. Gigi Hadid, Ariana Grande, Selena Gomez ve Ed Sheeran gibi dünyaca ünlü isimler de birkaç ay sosyal medyadan uzaklaşıp sonra kendi Instagram hesaplarına geri dönerek “sosyal medya detoksu” yapanlar listesinde başı çekmişti. Gerçek şu ki, sosyal medyadan düzenli olarak uzaklaşmak, herkes için sağlıklı bir ritüel. Ünlü akıl sağlığı savunucusu ve binlerce insanın psikolojik süreçlerini, deneyimlerini paylaştığı sosyal medya platformu #HalfTheStory’nin kurucusu Larissa May sosyal medyadan kısa süreliğine uzaklaşmanın  4 faydasını Forbes’a açıkladı. Bu yararlar şunlar:

1. Sınırları Belirlemenize Yardımcı Olur

Sosyal Medya Detoksunun 4 Faydası

Birçoğumuz için, sosyal medya kaygı kaynaklı bir alan gibi hissedilebilir. Sosyal medya hesaplarının ne zaman kapatılacağına karar vermek ve olumsuzluğun kişisel alanımıza sızmasına izin vermemek bize kalmıştır. Sosyal medyadaki gürültüyü bir mola vererek kapatmak, kendiniz için belirlediğiniz en sağlıklı sınır olabilir.

2. Hedefinize Odaklanmanızı Sağlar

Sosyal Medya Detoksunun 4 Faydası

Sosyal medyadan uzaklaşmak gözlerinizi ödülünüzde ve hedefinizde tutmanızı sağlar. Örneğin, Instagram’da başkalarının yorumlarını ve en son Instagram hikayenizi görüntüleyenleri düşünerek enerjinizi boşa harcamazsınız.

3. Zamanı Geri Kazanmanızı Sağlar

Sosyal Medya Detoksunun 4 Faydası

Sosyal medyada harcayacağınız zaman süresinde spor yapabilir, kitap okuyabilir, film izleyebilir, sevdiklerinizle verimli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca, günlük işlerinizi de aksatmamış olursunuz.

4. Hayata Yeniden ve Daha Güçlü Bağlanmanızı Sağlar

Sosyal Medya Detoksunun 4 Faydası

Sosyal medyaya ara vermek, kişinin sanal ve güçsüz ilişkiler yerine gerçek hayata bağlanmasını sağlar. Sosyal medya üzerinden yapılan yapay arkadaşlıklar yerine, gerçek hayattaki gerçek bir etkileşim (dışarıda bir grupla yemek yemek gibi) psikolojik açıdan daha olumlu bir şey. DM (direkt mesaj) ile saatlerce yazışmak yerine müze veya sergi gezerken tanıştığınız insanlarla sohbet etmek kişiyi hayata daha güçlü bağlayan bir durumdur.

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Sosyal Mesafe!
Sonraki
Başarıya Giden Yolda Başarısızlıkların Önemi
Başarıya Giden Yolda Başarısızlıkların Önemi

Başarıya Giden Yolda Başarısızlıkların Önemi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.