Sokakları Kirletenler Yüzlerini Bu Sergide Bulacak

Sokakları Kirletenler Yüzlerini Bu Sergide Bulacak

Amerikalı disiplinlerarası bir sanatçı ve eğitimci olan Heather Dewey-Hagborg, tüm dünyada bir ilk olan projesiyle uluslarası alanda büyük yankı uyandırdı. Araştırma ve eleştirel uygulama olarak sanatla ilgilenen Hagborg, Amerika New York’ta sokaklardan topladığı, sakız, sigara izmaritleri ve saç kıllarıyla elde ettiği DNA örneklerini analiz etti. Bu analizler sonucu elde ettiği bilgilerle sokakları kirleten bireylerin nasıl görünebileceğini içeren 3 boyutlu portreler yarattı. Sanatçı, topladığı materyallerin DNA örneklerini çıkardıktan sonra elde ettiği 3D model özelliklerine dayanan portreleri sanal ortamda oluşturdu. Sonra da 3D yazıcı aracılığıyla yüz şeklinde materyale dönüştürdü.

Sokakları Kirletenler Yüzlerini Bu Sergide Bulacak

Dünyanın En Önemli Sanat Merkezlerinde Sergileniyor

Hagborg, heykelleri sadece yapmakla kalmadı. New York’un umumi tuvaletleri, bekleme odaları ve sokaklarından topladığı saçlar, izmaritler ve sakızlardan elde ettiği DNA ile bu atıkları bırakan ‘kişilerin’ nasıl görünebileceğinin temsil edildiği 3 boyutlu portreleri pek çok sergide de sundu. “Stranger Visions” (yabancı görüntüler) adlı projedeki heykeller, Center Pompidou, Victoria ve Albert Müzesi ve New York Tarih Kurumu gibi önemli merkezlerde halka açık koleksiyonlarda sergileniyor. Çevreyi kirletenleri teşhir eden Hagborg, New York Times ve BBC gibi önemli medya platformlarında geniş çaplı tartışmalara da neden oldu. Kültürel determinizme dikkat çeken proje, çarpıcılığıyla bir süre daha dikkatleri üzerine çekecek gibi görünüyor.

Önerilen İçerik: Sigarayı Bırakmak İsteyenlere Müjde! Çikolata Kokusu Size Sigarayı Bıraktıracak

Haber Editörü: Pelin Aykın


 

kooplogger

Yazar: Pelin Aykın

26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.