Son Yüzyılda Savaşlarda En Çok Mağdur Olan Ülke: Vietnam

Son Yüzyılda Savaşlarda En Çok Mağdur Olan Ülke: Vietnam

Dünyanın ilk yerleşim yerlerinin kurulduğu yerdir Vietnam toprakları. Bütün tarihi ve yaşamsal izlerle 4000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Ülke Güneydoğu Asya’da Çin Hindi yarımadasının doğu kısmında yer alır.

Vietnam her ne kadar savaşlarla anılmış bir ülke olsa da, son yılların gözde tatil merkezi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Asya’da suç oranının en az olduğu ülkedir Vietnam. 4000 yıllık birikimi ile ziyaretçileri için bambaşka bir kültürün vaadinde bulunur. Halong körfezi belki de dünyanın en iyi görüntülerinden birisine sahiptir, deniz üzerine kurulmuş yaşam ve su köyleri masalsıdır. Mekong deltası biyolojik bir hazine iken Güney Asya’nın en eski başkenti olan Hanoi ise eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Ho Şi Mingh, Hanoi ve Haifong Vietnam’ın önemli ekonomik ve kültürel şehirleridir. 

Son Yüzyılda Savaşlarda En Çok Mağdur Olan Ülke: Vietnam

 

Gizemli Tarihiyle Dikkatleri Kendine Çekiyor

Vietnam ayrıca gizemli tarihiyle de ün salmıştır. Vietnam’ın arkeolojik tarihi 2500 yıl öncesine dayanmakta olsa da aslında son dönemlerde yapılan çalışmalar daha öncesini de göstermektedir. Yani tüm tarihi değerleri ve yaşamsal bulgularıyla Vietnam 4000 yıllık büyük bir tarihe sahip bir ülkedir. Vietnam M.Ö. 1. yüzyıldan 10. Yüzyıl’a kadar Çin Uygarlığının baskısı altında kalmıştır. Ülke daha sonra 939 yılında bir grup Vietnam zümresinin girişimiyle Çin’e karşı bağımsızlığını kazanarak buna bir son vermiştir.

Önerilen İçerik: Yurtdışında Çalışmak ve Yaşamak İstiyorum Ama Nasıl?: Belgrad Rehberi

Vietnam 968’de bağımsızlığını ilan etmiş ve kendi kendisine yetmeye başlamıştır. Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti’nde tek yasal parti iktidardaki Vietnam Komünist Partisidir ve ülkenin temel yapısı bu oranda bir belirginlik yaşamıştır. 1975’deki anayasanın değiştirilmesiyle birlikte 1992 Nisan ayında yeni bir anayasa kabul edilmiştir. Komünist partinin idari anlayışı yönetimin nedeniyle politikanın bütün birimlerinde etkisini daha etkili bir şekilde göstermiştir. Seçimlere muhalefet etme yetkisi sadece Komünist Parti ve onun organizasyonlarına verilmiş durumdadır. Kuzey ve Güney Vietnam’ı birleştiren Ho Chi Minh -Ho Amca anlamına geliyor, ülkede hala en sevilen lider olarak biliniyor.

Son Yüzyılda Savaşlarda En Çok Mağdur Olan Ülke: Vietnam

 

Hollywood’un Vietnam Yalanı ve Çetin Ceviz Vietler

Hollywood Amerika’nın Vietnam savaşındaki çaresizliklerini ve yaptıkları haksızlıkları gölgeleyip, sanki bir kahramanlık destanı yazmış gibi Amerika’yı yüceltme çabalarına karşın, Vietnam sanıldığından daha çetin bir ceviz daha sağlam bir ülke bunu da savaş sırasında stratejik zekâlarıyla gösterdiler.

Amerika’nın Dünya üzerinde ki stratejik planı kendi deyimleriyle iç huzuru ve barışı getirmeleri burada da kendini gösteriyor. Kauçuk Vietnam’da en çok bulunan ağaç ve Amerika tabii ki duygusal sebeplerle onlara göre de Güney Vietnam’a yardım etmek için buraya gelip Vietnam’ın altını üstüne getiriyor ama umduğunu da buluyor mu bu tartışılır… Şuana kadar Vietnam’a en iyi gönderme yapan ve gayet objektif olarak çekildiğini düşündüğüm The Post filmini herkese tavsiye ediyorum.

Amerika’nın insan kaybı olarak büyük darbe aldığı bu savaşta, bu kadar fazla zarara uğramalarının temel sebebi fazlasıyla teknolojilerine ve silahlarına güveniyor olmalarından kaynaklanıyor. Vahşi bir doğaya ve iklime sahip bir coğrafya, yağmur ormanlarının sık olduğu, muson yağmurlarının günlerce sürebildiği bu amansız ülke de hem savaşıp hem de kendilerini kollamaları bu kadar teknik donanıma sahip olmalarına rağmen oldukça zor. Viet Konglar gerilla taktiklerinde oldukça başarılı ve ilginç stratejik hamlelerle düşmanı şok edebilen bir ordu. Hal böyle olunca Amerika hiç bilmediği bu ülkede yaşam alacakken kendi yaşamından oldu.

Günümüz de ise Vietnam; yüzlerce yıl süren savaşlar, yabancı devletlerin işgali altında ezilen ve yoksulluklar içerisinde yaşmış bir ülke olarak bugün kapılarını yabancılara, turistlere ve yatırımcılara sonuna kadar açmış, güler yüzü ve misafirperverliğiyle ağırlamaya çalışıyor.

Önerilen içerik: Dünyanın En Güzel 13 Adasından Biri, Gezginlerin Gözdesi: Palawan Adası

gramafoniğnesi
''Çünkü sadece gramafon iğnesi müziğe gerçek anlamda dokunabilir.'' 23 yıldır okumanın, tefekkür etmenin ve yazmanın peşinde... Toz tutmuş filmleri ve gramafonla tanışmış şarkıları sever.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Vampirin Yarasaya Dönüşeceği Kesinleşti: Robert Pattinson Yeni Batman Oldu
Vampirin Yarasaya Dönüşeceği Kesinleşti: Robert Pattinson Yeni Batman Oldu

Vampirin Yarasaya Dönüşeceği Kesinleşti: Robert Pattinson Yeni Batman Oldu

Sonraki
Sokakları Kirletenler Yüzlerini Bu Sergide Bulacak
Sokakları Kirletenler Yüzlerini Bu Sergide Bulacak

Sokakları Kirletenler Yüzlerini Bu Sergide Bulacak

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.