Sanal Dünya "Arkadaşlıkları"

SANAL ARKADAŞLIKLAR:

Sosyal medya da tanıştığımız insanlar ile arkadaş , dost , kanka hatta sevgili bile olabiliyoruz bu günlerde. Peki bu ne kadar sağlıklı bir şey ? her insan yüz yüze olduğu gibi olamaz mesajlarda biliyorsunuz bunu. Özellikle ergenlik çağındaki gençlerimiz kesinlikle mesajdaki gibi olamıyorlar doğaları gereği. Size şimdi yapmayın etmeyin demeyeceğim çünkü benim de uzun yıllardır sürmekte olan sanal arkadaşlıklarım var.

Yüzünü bile görmediğim insanlara derdimi anlatmışlığım var. Ama pişman değilim tabi ki. Netice de yüzümüzün karşısında olup da gerçek yüzünü göstermeyenler de oluyor. Bu doğal bir şey ve kimseyi böyle yapıyor diye yargılayamayız.

BİRİNE KOLAY TUTULMAK:

Başta da dediğim gibi , yüzünü bile görmediğimiz birisinden hoşlanabiliyoruz. Bu gayet doğal bir durum ama çok sağlıklı değil. Çünkü aşk basit bir şey değildir. Bir fotoğrafına ve satırlarca mesajına bakıp ona aşığım diyorsan eğer sen kolay kapılıyorsun birisine maalesef dostum. Sana hislerini içine göm demiyorum lakin biraz daha dikkatli ol tanımadığın birisine karşı güzel şeyler beslerken. Evet belki tanımadığın diyerek seni kızdırdım ama gerçek bu.

Onunla tanıştın ve geçmişine dair yeterince şey biliyorsun ama hala onu tam tanımıyorsun , olaylara ne tepkiler veriyor bilmiyorsun , onun sinirlendiğinde ne yaptığını görmedin , üzgünken elinden tutmadın , onun arkadaşları ile onun hakkında dedikodu bile yapmadın. Sen sadece tanıdığını sandığın kişiden hoşlanıyorsun.

 Eğer bir his besliyorsan ona karşı , işleri zamana bırak ve onu gerçekten tanıdığını hissettiğin vakit aç ona kendini. Hatta bundan önce birkaç defa buluş onunla , gör onu , gözlerine bak , sözlerine mimiklerine ve tepkilerine ver kendini. Bu belki senin hoşlanma duygunu azaltabilir evet. Düşlediğin bir yüzü yoktur belki ama o senin ama önemli olan da ruhu değil mi ? yüz dediğin ne ki gelir geçer. kalbi sevin , ruhu sevin , size bakan gözleri sevin , en çok da sizi seven o yüreği sevin birini severken.  Ve görmediğiniz birine çok anlam yüklemeyin yeterince tanımadan.

ÇABUK GÜVENMEK BÜYÜK HATA:

Yeni bir arkadaş edindiniz. Sosyal medyanın size kazandırdığı bir nimet olarak görmeye başladınız onu. Sırdaşınız yaptınız , aile acılarınızı , dertlerinizi anlattınız ona. O ise sizin dertlerinizle içten içe alay ediyordu ve siz bunu fark etmiyordunuz. İki gün süren ilişkinizin acısını belki 4 ay ona anlattınız. Güvendiniz çünkü ve inandınız sizi sırdaş , dert ortağı olarak gördüğünü düşündünüz.

E tabi nereden gelecekti aklınıza onun sizin acılarınıza güldüğü. Gelmez tabi ki. Çünkü bir insanın acısı varken herkese güvenebilir. İçini açabilir o an sebebi ise acıyı paylaşmak az da olsa dindirdiği için. Ne diyelim artık olan oldu.

 Sırlarınız bir çok insanın kahkaha attığı bir ortam konusuna dönüştü geçmiş olsun. Sizde hem sırlarınızı açtığınız arkadaşınız tarafından arkanızdan bıçaklandınız hem de özel sırlarınızın , tanımadığınız insanların kulağına gitmesine  izin verdiniz.

 

 

SÜREKLİ DEĞİŞEN GRUP ÜYELERİ:

Sanal ortamlarda insanların birbirine ulaşması kolay olduğu gibi , birbirinden soğuyup arkadaş ortamını değiştirmesi de bir hayli kolaydır ve sürekli o WhatsApp ya da instagram da grup üyeleri değişime uğrar. Hiçbir zaman o açılan gruplar sonsuza dek kalmaz ve elinde sonunda farklı insanlar ile takılmaya , daha doğrusu yazışmaya başlarsınız.

Bu da her seferinde samimi olduğunuz bir ortama , sırf o arkadaşınız istemedi diye veda etmeniz ve tanımadığınız ya da daha az samimi olduğunuz insanlar ile kurulan gruplara girmenize sebep oluyor. Bu konuda da diyebileceğim tek bir şey var o da kimseye kulak asmayın ve kiminle konuşmak istiyorsanız istediğiniz gibi konuşun. Size kimse karışamaz ve karışmamalı , karıştırmamalısınız.

 

TEDBİRLİ VE TEMKİNLİ OL:

Sizde biliyorsunuz ki sosyal medya  her türden insana ev sahipliği yapıyor. Bu oldukça iyi aslında

çünkü her koşulda sizin gibi davranışlara sahip birisini rahatlık ile bulabilirsiniz ama siz yine de tedbiri elden bırakmayın ve dikkatli olun bu sanal düzenbazlara karşı. Belki şantaj yaparlar , belki yalanlar ile sizi avuturlar belki de aslında konuştuğunuz kişi değildir o an size mesaj atan. Bunu bilemiyoruz maalesef.  Ama artık öğrendiniz ve ben bir nebze de olsa dikkatli olacağınızı düşünüyorum.

Şimdilik hoşça kalın.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.