Kartepe Zirvesi ‘’Dirençli Şehirler ve Şehrin Dönüşümü’’ Temasıyla Başlıyor!

kartepe zirvesi konuşmacılar ilber ortaylı

Dünyanın önde gelen düşünce zirvelerinden biri olmayı başaran Kartepe Zirvesi, 24-27 Mart tarihleri ​​arasında dördüncü kez kapılarını açılıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde üniversiteler ve STK’ların iş birliğiyle düzenlenen 2022 zirvesinin teması “Dirençli Şehirler ve Şehrin Dönüşümü” olarak belirlendi. 4 gün sürecek zirveye 25 ülkeden 350 konuşmacının katılımıyla 26 akademisyen oturumu, 15 panel oturum, 2 forum ve 8 özel oturum gerçekleştirilecek.

kartepe zirvesi-ilber ortaylı, mert fırat, engin altan düzyatan

Zirvede Önemli İsimler Var: İlber Ortaylı, Louisa Vinton, Mert Fırat, Engin Altan Düzyatan, Gerard Schröder

Pandemi nedeniyle iki yıl ara verilen Kartepe Zirvesi’ne bu yıl UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, BM İnsan Yerleşimleri Programı İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif, eski Almanya Şansölyesi Gerhard Schröder, Nobel Barış Ödülü Sahibi, Ekonomist, Yunus Merkezi Kurucusu Prof. Muhammed Yunus, Fransa Kalkınma Ajansı Türkiye Direktörü Tanguy Denieul, Dünya Bankası Türkiye Direktörü Auguste Tano Kouame, JICA Türkiye Başkanı Ikuro Nobuhiro, İslam Kalkınma Bankası Ülke Operasyonları Müdürü Dr. Mohamed Ishtiaq Akbar, Avrupa Yatırım Bankası Ülke Direktörü Umberto del Panta, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, tarihçi İlber Ortaylı, sanatçı Mert Fırat, Alev Alatlı ve Engin Altan Düzyatan gibi isimler katılacak.

Tüm katılımcılar ve program için: kartepezirvesi.com

kartepe zirvesi konuşmacılar ilber ortaylı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın: “Zirvede dört günlük bir beyin fırtınası yapacağız”

Kartepe Zirvesi’nin dünyanın en büyük şehircilik buluşması olduğuna dikkat çeken Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Zirvede dört günlük bir beyin fırtınası yapacağız. Şehirlerimizi, iklim değişikliğinin sonuçlarına ve doğal afetlere karşı nasıl daha güçlü hale getirebiliriz’ sorusuna cevap arayacağız. Zirve’de dile getirilen önerilerin hayata geçmesi için tüm çabamızı ortaya koyacağız’’ dedi.

kartepe zirvesi-Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın

Kartepe Zirvesinin Tarihçesi

Kartepe Zirvesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde her yıl dünyayı ve insanlığı ilgilendiren bir temayla toplanmaktadır. Belirlenen temanın etrafındaki meseleler, disiplinlerarası bir yaklaşımla ele alınmakta, tartışılmakta, tanım ve çözüm önerileri geliştirilmektedir. Zirve sonuçları “Kartepe Zirvesi Bildirgesi” ile dünya kamuoyu ile paylaşılmaktadır.

2017 Kartepe Zirvesi

“15 Temmuz ve Dünya Darbe Düzeni” temasıyla 2017’de toplanan ilk Kartepe Zirvesi’nde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, AB Genişlemeden Sorumlu Eski Komiseri Günter Verheugen’in ana konuşmacılar arasında yer almış, 26 ülkeden 186 konuşmacı görüş ve bildirilerini sunmuştu.

2018 Kartepe Zirvesi

Kartepe Zirvesi, 2018 yılında “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” temasıyla toplandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Eski Başbakanı George Papandreou, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ve BM Mülteciler Yüksek Komiseri Katharina Lumpp’un ana konuşmacılar arasında yer aldığı Zirve’ye 31 ülkeden 336 konuşmacı katılmıştı.

2019 Kartepe Zirvesi

2019 yılında 25-27 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen 3. Kartepe Zirvesi’nde ise ana tema “Şehircilik ve Mutlu Şehir” olarak belirlenmişti. Zirveye Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank katılım sağlamıştı.

Instagram: https://www.instagram.com/kartepezirvesi/

Twitter: https://twitter.com/kartepezirvesi

Kartepe Zirvesi
Entelektüel Dünyanın Buluşma Adresi, Meeting Address of Intellectual World.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Özür Dilenmeli
Sonraki
Bir Kitap, 12 farklı Hayat

Bir Kitap, 12 farklı Hayat

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.