WEDNESDAY GÜNDEMDE EN ÇOK İZLENEN NETFLİX DİZİLERİNDEN BİRİ OLAN WEDNESDAY HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Kaynak belirtilmedi

DİZİNİN KONUSU NEDİR ?

Dizi medyumluk yeteneğine sahip olan Wednesday adlı karekterin dışlanmışlar adı verilen bir okulda hem okula uyum sağlamasını hem de okulda dönen gizemi çözüp kehaneti sona erdirmeye çalışması üzerine kurgulanmıştır.

Wednesday ürkütücü ,zengin ve doğaüstü güçlere sahip olan GOMEZ  VE MORTİCA ADDAMS’IN tek kızıdır .Wednesday annesinden aldığı pişişik güçlere sahip bir kızdır dizi boyunca medyumluk güçleri de gelişir. Bu güçler sayesinde kasabayı terorize eden bir cinayet serisini çözmekle uğraşıyor.Bu yola ilk yalnız başına girmiştir çünkü soğuk ve kimseyi umursamayan bir karaktere sahip olan Wednesday başlarda yalnız kalmaya ne kadar çaba sarf etsede işler tahmin ettiğin üzerinde gelişmiştir. 

Bu dizi daha önce 90’lı yıllarda yayımlanan “Addams Ailesi ” adlı filmin bir uzantısı veya devamı niteliğinde değildir..Evet bu filmden uyarlamadır ancak olaylar farklılık gösteriyor. Biz addams ailesine bu filmden adapte olmuştuk ancak Wednesday dizisi bu filmden tamamen farklı. Bu dizi Addams  ailesinden çok Wednesday karekterini hedef almıştır . Aileye sınırlı karade yer verilmiştir.

Wednesday kimdir ? KONUSU NEDİR ?

 

Wednesday addams ailesinin tek kızıdır. Bir sosyopat olmasının yanısıra hem zeki hem kültürlü ve entelektüel bir kızdır.Bu ürkütücü kız defalarca okul değiştirmiştir ancak hiçbirine uyum sağlayamamış. En son gittiği okulda birini ciddi bir şekilde yaralayınca Addams ailesi kızlarını kendilerininde mezun olduğu Nevermore Akadamesine göndermeye karar verdi. Wednesday başlarda bu okulada ciddi bir şekilde uyum sorunu çekmiş ancak okulda dönen gizem onun sonunda ilgisini çekmeyi başarmış.Kasabada ardıarkası kesilmeyen cinayetler peyda olurken gotik karakterimiz Wednesday bu duruma seyirci kalmadı. Kasaba şerifi dahi herkesin bir çıkar yol bulamadığı cinayetlere Wednesday el atıyor ve ilgi uyandırıcı zekası , soğukkanlılığıyla parçaları birleştirip sonuca ulaşıyor.Ayrıca ailesinin yıllar önce okuldayken bir cinayete karışması üzerine aldığı bir duyumla araştırma yapıyor ve babasının cinayeti işlemediğine dair kanıtlar bulup bunu şerife sunuyor.Bu konuda çabalaması dizidede tutarsızlığa yol açmıştır çünkü dizinin başında Wednesday sicilindeki bir cinayetle gurur duyacağını belirtirken babası için bu kadar çabalaması kafa karıştırıcı çünkü babasının bir katil olması Wednesday’ı gururlandırması gerekirdi.

WEDNESDAY’DA AŞK ÜÇGENİ

Wednesday’da  bir aşk üçgeni de var.Bu aşk üçgenİ Tyler ve Xaiver arasında gerçekleşiyor ben bunu pek başarılı bulmadım çünkü wednesday gibi gotik bir karakter daha filmin başında bu aşk üçgeninde kalıyor. Bunun film açısından yersiz bir sahne olduğu kanaatindeyim.

EN İLGİ ÇEKİCİ SAHNE 

Bu dizide en ilgi çekici sahnelerden biri olan Wednesday’in balo da dans etmesiydi. Başrolün gayet güzel canlandırdığı dans sahnesinde gerek kostüm gerek dans figürleri izleyicileri hayran bıraktı. 

PEKİ BU DİZİ DE HATALAR YOK MU ?

  • Çok başarılı bir yönetmen olan TİM BURTON söz konusu olunca biz izleyiciler daha fazla şey bekledik.
  • İlgi çekici bir kurgu klasik onlarca netflix dizilerinden ayrılan özellikler taşımamaktadır.
  • Wednesday karekteri gibi zeki birinin kendisine karşı gelen yerel halktan kişilerle  yumruk yumruğa kvaga etmesi yerine zekasıyla alt etmesini tercih ederdim.
  • Ailesi hakkındaki cinayet olayını çözmeye çalışması hatalardan biridir .Dizide tanıtılan Wednesday karakterine göre bu gurur verici bir olay olması gerekirken aksi sahneye taşınmıştır.
  • Ayrıca kardeşi normalde olandan daha silik bir karakter olarak yansıtılmış.Uyarlanmadan önceki kurguda bunun aksidir.

OYUNCULAR 

Dizide özellikle Wednesday karekterini canlandıran JENNA ORTEGA gerçekten harika bir iş çıkarmış özellikle THORNİLL adlı oyucu daha önce wednesday’in küçüklüğünü canlandırmışken aynı dizide tekrar biraraya gelmek ORTEGA için bir büyük yüktür ancak Ortega bu yükün üstesinde başarılı bir şekilde gelmiş.

Dizide en büyüğünden en küçüğüne bütün oyuncular tabiri caizse cuk diye oturmuş daha başarılı bir kadro göz önüne bile gelmiyor.

Fotoğraf sahibi: Patricia Luquet (@Patricia Luquet on Pexels)

BU DİZİDEKİ İLGİNÇ ALT METİNLER 

İnatçı, sabit fikirli ve takıntılı olduğumu biliyorum. Ama bunların hepsi büyük yazarların ve seri katillerin özellikleri.

 “Sosyal medya insanı hayattan bezdiren samimiyetsiz bir övgü çukurudur.”

“İlkel ve klişe ergen muhabbetlerine karnım tok benim.”

 “Bu hangi çarpık aklın ürünüydü, bilmem. Yüzlerce ergeni iyi fonlanmayan okullara kapatmak ve hayattan bezmiş öğretmenlere emanet etmek. Ama bu sadistliğe hayranım.”

 “Bak, seninle ben diğerlerinden farklıyız. Biz ergenlik denen foseptik çukurunda, özgün düşünen, cesur asileriz. Onay almak için bu saçmalıklara ihtiyacımız yok.”

“Filtre kahveyi özsaygıdan yoksun, amaçsız insanlar içerTASARLANMIŞ ÜRÜNLER İÇİN LİNK BIRAKIYORUM 

https://images.app.goo.gl/LgqSxZHkdXPVL96Z6

https://images.app.goo.gl/u68xM9sjhntAiPcEA

https://images.app.goo.gl/rruQ7oHErEAw7E4A9

https://images.app.goo.gl/FVu8HeE5oVfPAKyD9
 

 

Alin Tamer
Alin Tamer bir ögrenci
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
PsychoFlix, Cinsel kimliğimizi Netflix’e mi borçluyuz?

PsychoFlix, Cinsel kimliğimizi Netflix’e mi borçluyuz?

Sonraki
Ebay Üzerinde E-Ticaret: Başarılı Bir Satıcı Olmanın Yolları

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.