Rüyada Kedi Görmek Ne Anlama Gelir?

uyuyan kedi

Rüyalar beynimizin uyku sırasında işlediği çeşitli anıların sonucudur. Bazı rüyalar hayvan motiflerini bolca içermektedir. Rüyalarda sıklıkla sevimli dostlarımız olan kedileri görürüz. Rüyada kedi görmek bilgeliği, bağımsızlığı, yeni bir başlangıcı ve bilgeliği sembolize eder. Rüyadaki bir kedi şans vaat edebilir, ancak aynı zamanda korkuları da ortaya çıkarabilir. Kediler duyguların hassas yönlerini yansıtır. Kediler gizemli bir aura ile çevrili varlıklardır. Eski Mısırlılar, 4500 yıl önce Afrika’dan gelen kara kedileri evcilleştirdiler ve onların auralarının bilgelik getirdiğine inandılar.. Popüler evcil hayvanlardan olan kedileri rüyada görmek, kişiliğimizin genellikle birbirleriyle çatışan kısmi yönlerini yansıtır. Rüyada kedi görmek, yeni bir başlangıç ve doğurganlığı temsil edebilir, ancak aynı zamanda yanlışlığı ve kızgınlığı da sembolize edebilir. Rüyada kedi görmek pek çok farklı anlama gelebilmektedir kısacası. Renginden cinsine, boyutundan farklı özelliklerine kadar rüyada kedi görmek ne anlamlara geliyor sizler için araştırdım. Keyifli okumalar.

bitki yiyen kedi

Geleneksel Açıklamalarla Rüyada Kedi Görmek

Rüyada kediden korkmak kişiliğinizin belirli yönleriyle çatışıyor olabileceğiniz anlamına gelmektedir. Büyük bir kararsızlık ya da çatışma içerisinde olabilir ve huzursuz uyku uyuyor olabilirsiniz. Rüyada kedi görmek her zaman tatlı sevimli gözükse de kediden korktuğunuzu görmek sizin için bir dur ihtarı olabilir. Bir süre sakin kalıp neler yaptığınızı ölçüp biçmek en mantıklı hareket olacaktır.

Rüyada kedi görmek bazen kötü haberlerin taşıyıcısı olarak kabul edilir. Eğer rüyanızda güzel bir kedi gördüyseniz ancak huzursuz hissediyorsanız bu gizli düşmanlarınızın olduğu anlamına gelebilir.Eğer rüyanızda size saldıran bir kedi görüyorsanız yakınınızda birinin sizi kötü duruma düşürmek için büyük bir uğraş verdiğini bilmelisiniz. Rüyada kedi görmek bu durumda size habercilik edecektir. Eğer bir kedinin sizi ısırdığını ya da tırmaladığını görüyorsanız arkadaş canlısı birinin size zarar vermek istediği anlamına gelir. Eğer vahşi bir kedi gördüyseniz rüyada kedi görmek oturduğunuz muhitte bir sorun çıkacağının habercisidir.

Eğer rüyada bir kediyi kovaladığınızı görüyorsanız yaklaşan zorlukların üstesinden gelecek, iyi itibarınızı pekiştirecek ve ayrıca finansal olarak kazanacaksınız demektir. Rüyada kedi görmek kovalanan kedi güzel ve iri ise büyük zorlukları atlatacağınızın garantisidir. Çürüyen, sıska, sinsi görünen bir kedi gördüyseniz rüyada kedi görmek size yakın birinin tehdit edici hastalığının habercisi olabilecek kötü alâmet olarak bildirilir. Rüyada kedi görmek bazen zıt anlamlar taşıyabilir. Eğer bir kediyi tırmaladığınızı görüyorsanız hak eden birine çok daha fazla değer verdiğiniz anlamına gelir.Rüyada yavru kediler gördüyseniz bir hamilelik haberi duyabilirsiniz. Rüyada kedi görmek aynı zamanda çok sesi ve kalabalık ortamlarda başınızın ağrıyabileceğini de simgeler.

Renklere Göre Rüyada Kedi Görmek

Rüyada Beyaz Kedi Görmek: Beklenmedik bir şekilde finansal veya ailevi zarara neden olan zor bir duruma girebilirsiniz.

Rüyada Açık Renkli Kedi Görmek : Birine karşı olan sevginizin daha çok artacağı anlamına gelmektedir.

Rüyada Siyah Kedi Görmek: Balihsizlik ve tehlike uyarısıdır.

Rüyada Miyavlayan Kedi Görmek: İnsanların sizin arkanızdan konuştuğunun habercisidir.

su içen kedi

Psikolojik yoruma göre, rüyada kedi görmek genellikle dikkatimizi egoizm konusuna ve hayalperestlerin egosantrikliğine çekmek ister. Son zamanlarda rüyalarınızda sürekli kedi görüyorsanız, bu daha fazla özgürlük, bağ eksikliği, bağımsızlık ve bireysellik için çabaladığınızın bir göstergesi olabilir.

Psikanalistlere göre, olası bir başka yorum da, kedinin bir hassasiyet belirtisi ve sıcaklık ihtiyacı ile ilgilidir.Özellikle, daha hassas bir duygusallığa sahip “yumuşak huylu” hayalperestlerde, sevimli bir kedinin rüya sembolü, daha fazlasını arzulamaktır.

Sık sık kendilerinden habersiz bir yün yumağının peşinden koşan oyuncu kedileri mi rüyanızda görüyorsunuz? Bu ve benzeri durumlarda rüyada kedi görmek, tutku ve saldırganlığın bir rol oynadığı hassas bir cinsellik arzunuzu ifade edebilir. Aynı zamanda, genellikle hayatınızda daha fazla duygusal sıcaklık ve güvenlik istemeniz de olabilir. Son zamanlarda yeterince sevgi görmemiş ya da sevgi göstermemiş olabilirsiniz. Manevi rüya yorumuna göre rüyada kedi görmek her zaman bilgelik, yeniden doğuş ve doğurganlıkla ilişkilendirmiştir. Kedi, (dişi) yaşam döngüsünü içeren bir ay hayvanı olarak kabul edilir. Toprak Ana ile çözülmez bağı, bilinçaltımıza ve kendi hayal gücümüzden alabileceğimiz güce işaret eder.

Kediler çoğunlukla bilgeliğin, zekanın ve şansın sembolü olarak görülür. Bazıları ayrıca yaşamın, ölümün ve yeniden doğuşun sırrını sakladıklarına inanıyor. Mitolojide olduğu gibi, kediler rüyalarda doğurganlık ve yeni bir başlangıç ​​beklentisiyle ilişkilendirilir. Kedi rüyalarının anlamı, rüya görmenin onlarla olan ilişkisine bağlı olarak değişebilir. Rüya gören kedilerden korkuyorsa, rüyada kedi görmek kişiliğin belirli yönlerine ilişkin korkuları sembolize edebilir. Ancak rüya gören bir kedi aşığıysa, kedi kişisel güçlü yönlerini yansıtabilir. Kedilerin ayrıca insan doğasının dişil tarafını temsil ettiği söylenir. Genel olarak kedi, insanlarla dostluk arayan, ancak onlara boyun eğmeyen, kendi kendine yeterli, bağımsız bir hayvandır. Bu nedenle rüyasında bireyselliği ve aynı zamanda benmerkezciliği de gösterebilir. Ama aynı zamanda çok hassas bir hayvandır ve bu nedenle rüya görmenin duygu tarafını da temsil eder. Onların oyunculuğu, rüya görmenin cinselliğiyle ilgili olabilir, ancak daha az tutkuyla anlaşılması gereken, hassasiyet arzusunu daha çok sembolize eder ve cinsel olarak hala hayvani düzeyde olduğunu sembolize eder. Genel olarak rüyada kedi görmek, kurnazlık ve yalana karşı da uyarıda bulunabilir veya daha fazla sezgiye güvenmeyi isteyebilir. Aynı zamanda, rüyada kedi görmek hedefe – çoğunlukla cinsel – arzulara ulaşmaya çalışan, ancak daha sonra keskin pençelerle yakalayan ve bırakmayan birini de simgelemektedir. Kadınların rüyalarında, rüyada kedi görmek aynı zamanda belirgin bireysellik, benmerkezcilik ve kararsız bir varlık gibi karakter özelliklerini de ifade eder. Erkeklerin rüyalarında kedi, bazen cinsel olarak sahip olmak isteyeceği kadının yerine geçen bir imajdır.

Arap Rüya Yorumlarına Göre Rüyada Kedi Görmek

Genel olarak, rüyada kedi görmek arap rüya yorumları bakımından hırsız olarak yorumlanmaktadır. Birisi rüyasında bir kediyle kavga ettiğini veya onu öldürdüğünü görürse bir hırsızı yakalayıp zararsız hale getirecektir. Birisi kedi eti alır veya bulursa, o kişiden kedi eti bulduğu kadar malı çalınacaktır. Rüyada bir kedinin kürkünü bulduğunuzu veya kürkü yanınıza aldığınızı görüyorsanız çalınan eşyalarınızın geri geleceğini simgeler. Rüyada bir kedi ile tartışırken yaralandığındığınızı görüyorsanız, çok şiddetli bir hastalığa ve acıya düşeceğiniz olarak yorumlanmaktadır. Eğer bir kedinin sizi ısırdığını görüyorsanız bu hastalığınızın daha kötü hale gideceğini simgeler.

Rüyada kedi görmek arap inanışlarına göre renklerle de alakalıdır. Rüyada siyah kedi görmek tehlikeyi simgelerken beyaz kedi ise sahtekâr insanları simgeler. Rüyada bir kediyi beslediğinizi görüyorsanız nankör insanlara fazla iyilik yapıyor olabilirsiniz. Rüyada kedi görmek aldatmayı da simgeler. Eğer rüyada kedi öldürdüğünüzü görüyorsanız bu kendinizi savunmaya çalıştığınızı ve boş yere kürek çektiğinizi simgeler. Rüyada kedi görmek arap inanışlarına göre genel olarak kötü olarak simgelense bile sakin kalmakta ve düşünmeden hareket etmemekte ısrarcı olmanız önerilir.

Şaman Yorumculara Göre Rüyada Kedi Görmek

Rüyada kedi görmek, bağımsızlığa geçişi temsil eder. Hayatın sunduğu yeni şeyleri keşfetmeye hazır olduğunuz anlamına gelmektedir. Ayrıca rüyada kedi görmek, masumiyet ve saflık anlamına da gelebilir. Rüyanızda yavru bir kediyi öldürdüğünüzü gördüyseniz, kişisel bir ilişkide kendinizi ifade etmekte güçlük çektiğinizi gösterir. Bu ilişkiden dolayı hayal kırıklığına uğramış olabilirsiniz. Rüyada yavru bir kedinin bir köpeğe dönüşeceğini gördüyseniz, bunun kişisel hayatınızdaki bir değişiklikle ilgisi vardır. Sadece kendinize odaklandığınız için diğer insanları ihmal ediyor olabilirsiniz. Arkadaşlık arıyor olabilirsiniz. Yavru bir kediyi otoyoldan kurtardığınızı gördüyseniz bu yoldan çıkanlara yardım etmek istediğinizi gösterir.

uyuyan kedi

Rüyalarda neden kedi görürüz?

Rüyalardaki hayvan sembolleri, psikolojide ruhumuzun derinliklerindeki içgüdüleri ve arzuları temsil eder. Modern toplumda, hayvani duygular insanlarda giderek daha fazla bastırılmaktadır. Hayvan rüyaları iç dünyamızdaki doğal içgüdüleri gösterir. Rüyalardaki kediler genellikle dişinin kaprisli, hassas ve yumuşak tarafıyla olan bağlantıyı sembolize eder. Rüya yorumunda bu hayvan aynı zamanda bir kadının güçlü yönlerini veya aşırı kendi kendine yeterliliği ifade eder.

Köpekler veya kedilerle rüya deneyimleri özgürleştirici olabilir, aynı zamanda korkutucu olabilir. Profesyonel bir rüya tercümanı, kedi ve köpeğin rüya yorumlamasının karmaşık yönlerini çözer. İslam dünyasında, kedilere rüyalarda çok nadiren olumlu nitelikler atfedilir. Rüyada kedi görmek İslami yorumlarda genellikle hırsızları temsil ediyor. Burada rüyada kedi görmek genellikle hile ve aldatma ile ilişkilendirilirken, hastalık ve ölümün bir işaretidir.

Japonya’da şanslı kedinin sembolü yaygındır ve bu nedenle rüyada kedi görmek Japon kültüründe olumlu yorumlanır. Çin’de de rüyada kedi görmek olumludur. Örneğin Çin kültüründe bu, bir fareyi kovalayan bir kedi görürseniz para kazanacağınız anlamına gelir. Rüyada bir kedi tarafından ısırıldıysanız, bu tehlikeyi gösterir, ancak ölümü değil. Kedi temiz ve sevimli bir örnekse rüya, hayalperestin kendi içinde taşıdığı kedilere olan büyük sevgiyi sembolize eder.

Kediler, insanlığın en eski evcil hayvanları arasındadır. Kedilerin evcil hayvan olarak tutulduğuna dair ilk kanıt MÖ 3. bin yıl öncesine kadar uzanıyor. Mısır bölgesinde, kedilere tanrı olarak bile tapılıyordu. Zamanla, kediler Arap ve Asya bölgelerinde popüler hale geldi. Genellikle dini törenlerin ayrılmaz bir parçasıydılar. Çin bölgesinde bir statü sembolü olarak kabul edildiler ve insanlardan ayrı bir ruha sahip olan tek varlıklardı. MS 10. yüzyılda, kediler Avrupa kıtasına ve Asya’nın çoğuna yayılmıştı. 15. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar olan dönemde, kediler, onları gemilerinde yanlarında götüren Avrupalı ​​kâşifler tarafından dünyaya yayıldı.

Başlangıçta, Avrupa ve Amerika’daki kediler, haşere kontrolü ve artık yiyeceklerin geri dönüşümü için kullanılan evcil hayvanlardı. Sanayi devriminin başlangıcına kadar, kedilerin yalnızca çiftlik hayvanları olarak görülmesinin yanı sıra evcil hayvanlar olarak da önem kazandılar. Kedilerin kültür ve toplumdaki önemi, kültürlerin kendileri gibi elbette binlerce yıldır değişti, ancak tüm kültürlerin ortak noktası, kedilerin çok uzun zamandır onlara bağlı olmasıdır. Avrupa, Asya veya Arap kültürlerindeki kültürel değişim ve farklılıkların elbette rüyaların yorumlanmasında da etkisi olmuştur.

Kediler de bazen korkutucu olabilir. Bir kedi rüyanızda size gizlice baktığını gördüyseniz hayatnızda güvensizlik veya yalan olduğu açıktır. Bir tür uyarı olarak görünmesi ve rüya gören kişiye bir şeye dikkat etmesi gerektiğini göstermesi oldukça olasıdır . Ortaklıkta sorunlar olabilir veya yakın bir zamanda iyi arkadaşlarınız veya iş arkadaşlarınız tarafından ihanete uğrayacağınızı gizlice hissedebilirsiniz. Rüyada  kedi tarafından tıslanırsanız veya saldırıya uğrarsanız, bu genellikle korkuları ifade eder. Keskin pençeler ve sivri dişler çok tehlikelidir ve kişinin özellikle duygusal düzeyde korktuğu veya uğradığı yaralanmaları sembolize edebilir.

Rüyada kedi görmek rüyanın bağlamına göre farklı anlamlar içermektedir. Rüyada sevimli bir kedi görmek durumunda yorum nispeten iyidir. Okşanabilen, kıvrılabilen veya tatlı bir şekilde mırıldanabilen bir kedi, her şeyin yolunda olması gerektiğini gösterir. Kendini rahat hisseder ve durumun güvenliğinden hoşlanır. Sevimli bir kedi, kendinizi kabul ettiğiniz ve kabul edildiğiniz anlamına gelebilir, sonuçta kedi sevgiyi alır, ancak aynı zamanda davranışıyla onu geri verir. Öte yandan, bu duyguyu hayal etmeyi reddeden başka bir kişi için bir sembol olarak ortaya çıkarsa, sevgi ve güvenlik özlemini temsil edebilir. Rüyada kedi görmek her farklı duruma göre değişiklik gösterebilmektedir.

Sigmund Freud’a Göre Rüyada Kedi Görmek

Freud’a göre rüyada kedi görmek, rüya sahibinin sahip olduğu bir sırrın görüntüsü olarak analiz eder. Ayrıca bir erkekte rüyada kedinin görünmesinin kadın cinsiyetine karşı iletişim eksikliğini uyandırdığını düşünmüştür. Rüyada kediyi kafeste görmek büyük bir yalnızlığın göstergesidir.

Carl Gustav Jung’a Göre Rüyada Kedi Görmek

Rüyada kara kedi görmek, kişiliğinizin karanlık tarafını veya başkalarının size karşı tutumunu göstermektedir. Kara kediyi öldürme rüyası aslında Jung için olumludur. Çünkü sorunlarınızın kaynağını yok etmek istediğinizi gösteren bir işarettir. Rüyada ölü bir kedi görmek, zaten size çok fazla sorun çıkaran bir insandan kurtuluşu temsil edebilir.

Miller’e Göre Rüyada Kedi Görmek

Miller, bir kadın rüyasında çok sevecen beyaz bir kedi görürse muhtemelen ihanetle kurulmuş bir tuzağa düşeceğini, ancak belki de bir iyiliğin onu bu tuzaktan kurtaracağını belirtir. Rüyada yavru kedi görmek küçük bir belayı temsil eder. Yavru kedi öldürmek, düşmanlarınızın size zarar vermenin yollarını aradığını gösterir.

Nostradamus’a Göre Rüyada Kedi Görmek

Nostradamus için kedi, kötülüğün, cadıların, aynı zamanda rahatlık ve şansın sembolüdür. Rüyada kedi tarafından tırmalanmak, kötü ilişkilere işaret eder. Rüyada kırmızı gözlü agresif bir kara kedi görmek, kötü niyetlere işaret eder. Rüyada dev kedi görmek bir felaket alametidir.

Simone Berno, Düşlerin Sihirli Gücü kitabının yazarıdır. Ona göre,  bir hayvan olarak kedi, hayalperestin dürtülerini ve içgüdülerini uyandırır. Ev ve dişil ile ilişkili bir hayvandır ve bu anlamda güvenlik arayışıyla ilişkili arzu dürtülerinin bir görüntüsüdür. Cinsel arzunun boyutu var mıdır bilinmez, ancak rüyada ne olduğuna bağlı olarak cinsellik tehdit edici görünebilir. Kedi saldırgansa, rüyayı gören, ahlaki anlayışlar, terbiye veya kişinin dengesini sorgulayabilecek bir dürtü gibi hayatının diğer yönlerine aykırı olarak algılanan arzularını ifade etmekten korkar. İyiliksever, mırıldayan bir kedi, hayatı psikolojik olarak fazla tedirgin olan kişiye sakinlik ve yatıştırma getirmek için oradadır. Bir kedinin yemeğini talep etmesi, kişiyi derinden ne istediğinin farkına varabilmesi için uyandıran tatmin edilmemiş bir arzudur. Ocağın yanında uyuyan kedi, kişiye güvenlik ve huzur getiren bir varlıktır. Yaşadığı durum, tehlikeli veya kötü olduğuna inandığı şeyin aksine, iyi ve huzurlu olarak algılanabilir.

İster erkek ister kadın olun, kedi rüyalarının türleri ve yorumları hayvanla ilişkimizin durumuna göre farklılık gösteriyorsa bile rüyalarımızın uyandırabileceği görüntülerde ortak bir nokta vardır: arzularımız.  Başkalarından veya ahlakımızdan korktuğumuz için kısıtlanmışlar, tatmin olmamışlar veya uyanık dünyamızda bir güvenlik arayışına tanıklık etseler de, rüyada ortaya çıkan kedi, uykumuzda gelecek bir duyuruyu taşımak için uykumuzda gelen bir habercidir. Bize gömülü duygularımıza ve özlemlerimize daha fazla dikkat etmenin iyi olduğunu hatırlatır. Rüyada kedi görmek yüz yıllardır farklı yorumlamalara sebep olmuştur. Her ne kadar rüyada kedi görmek kötü olarak bilinse de sevimli dostlarımızın sadece bizim bilinçaltımızın kurguları olduğunu unutmamak gerekiyor. Rüyada kedi görmek genellikle kedilerle bile ilgili değildir.

Seyyal Taner
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
KENDİMİ TANITIYORUM
Sonraki
"KOLAYLAŞTIR "SİZE NEYİ ÇAĞRIŞTIRIYOR

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.