HIDIRELLEZ VE MANİFEST HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Kaynak belirtilmedi

Yeniden merhaba bugün size tarihten bugüne Hıdırellez ve manifest hakkında bilgiler ve manifest yapan insanların uyguladığı methodlardan bahsedeceğim.

Hıdırellez nedir?

Orta Asya ve orta Doğu’da kışın bitimini kutlamak için yapılan etkinliklerden oluşur. Türkiye’de Hıdırellez 5 Mayıs-6 Mayıs gecesi kutlanır. 6 Mayıt’tan başlayıp 7 kasım’a kadar geçen süre hızır günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım’dan 5 mayıs’a kadar geçen süreye kasım günleri denir ve kış mevsiminin bitmesi yaz mevsiminin, sıcak günlerin habercisi olarak tanımlanır.  Hıdırellez ile ilgili olarak bazıları İslamiyet öncesi Orta Asya Türk kültür ve inançlarına ait olduğunu savunmaktadır. Hıdırellez Ruz-ı Hızır olarak da bilinir. Ortaya çıkış şekli ise Dünyada darda kalanların yardımcısı olduğu düşünülen Hızır ile denizlerin hakimi olduğu inanılan İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olarak düşünülür. Eski Rumi takvime göre ise kutlama günü 23 Nisan olarak kutlanırdı. 

Hızır İnancı

Hızır’ın (bengi su) içerek ölümsüzlüğe ulaşmış ve darda olan insanların yardımına koştuğuna, insanların arasında dolaşıp bollukı ve bereket dağıttığına inanılan bir ermiştir veya Peygamber olarak görülür. Halk arasında ve İslam mitolojisinde de Hızır geleneği vardır. Hızır’ın isim değil lakap olduğunu genel olarak kabul görmekteyiz ancak çeşitli kaynaklarda ismi olduğu da öne sürülmüştür. Bzı kişiler Hızır ve İlyas Peygamber’in aynı kişi olduğunu savunmaktadır.

Kuran’da Hızır

Kur’an’da Kehf Suresi’nde (60-82) Musa ve bir gencin kıssası anlatılmaktadır. Kehf Suresi dahil olmak üzere Kuran’da hiçbir yerde Hızır ismi geçmemektedir. Çeşitli Hadislerde şu şekilde bahsedilmektedir; olayın yaşandığı yer için “iki denizin birleştiği yer” denilmektedir. Uzun bir yolculuk yapan Musa ve yanında ki gencin yemek için getirdikleri balığın kaçması üzerine 65. Ayette “Derken kullarımızdan öyle bir kul buldular ki, biz ona katımızdan rahmet vermiş, kendisine tarafımızdan bir ilim öğretmiştik.” Denilerek gönderme yaoılan Hızır’dan söz edilir.

Manifest metodları

Manifest; yani çekim yasası kendi aklımızı kandırarak ya da kendi aklımızı kandırarak hayatımıza istediğmizi çekmemizdir.

 peki insanlar bunu nasıl yapar?

  1.  mesela bir kişi telefon veya araba istiyorsa ve buna zaten sahipmiş gibi yaparsa bu onun istemsizce hayatına girer. Eğer aldığı zamanki mutluluğu heyecanı yaşarsa beyni zaten bunun olduğuna inanıyor. Bu da gerçekleşmesini sağlıyor. Asıl önemli şey sadece o telefonu veya arabayı düşünmek değil onu nasıl alacağını rengi, markası, özellikleri kısaca en ince ayrıntısına kadar düşünür.
  2. Eğer kişi derse ki düşünmek bana yetmiyor, bence yetersiz diye bunun başka yolları olduğu da düşünülür. Mesela kağıda isteği olmuş gibi yazıp yakanlar da vardır ya da gömenler veya denize de atılabilir. Akan herhangi bir suya 
  3. Diger bir metod who metodu o da kısacası istediğiniz şeyin sonuna who ekliyorsunuz mesela ev alıyorum who? şeklinde bu manifesleri yapanlar gerçekleşene kimseye söylemezler. Bu metodlar ne zaman istenirse yapılır ister telefona ister kağıda sadece tek yapılan inanmaktır.
  4. Diğer bir metodda 369 metodu bu metod kişiler tarafından günün 3 vakti(sabah, öğle, akşam) 6 kere 9 gün (hafta veya ay isteğe bağlı) yazmanız bu metodun işlevselliği Melek sayılarından geliyor. Sık bilinenler 111 777 olsa da birçok hz var mesela aşk,sevgi için 538 hz si dinlenir bu sesleri meditasyon yaparken dinleyenler ya da gece yatarken dinleyenler daha çok işe yaradığını söylüyorlar. Aynı zamanda güzellik manifestleri olan kişiler gül lavanta yağını kullanırlar hem güzel kokmalarını sağlar hem de isteklerine ulaşmalarına aynı zamanda bu şekilde kullanılan yapraklar da vardır mesela defne yaprağına para yazıp hayatına para çekenler, cüzdanında çubuk tarçın koyanlarda. Genelde dolunay yeniay gibi ay dönümlerinde yaparlar daha etkili olduğu söylenir. 
  5. Diğer metod ise hayal panosu burada insanlar hayallerinin çıktısını ya da fotoğrafını alıp bir pano oluşturur ve gözlerinin önüne koyarlar bu şekilde dileklerini kendilerine hatırtlattıkları için gerçekleşme ihtimali yüksek olduğu söyleniyor ve bazı kişiler ay dönümlerinde ay suyu ya da güneş tutulmalarında güneş suyu hazırlayıp manifestlerinde kullanıyorlar. bunu şu şekilde kullanıyorlar; bir suyu kavanoza dolduruyorlar ve eğer ay suyu yapıyorlarsa gece boyunca güneş suyu yapıyorlarsa gün boyu bekletip alıyorlar ve bu suları güzelleşmek için içiyorlar ama için ek bişey atmazlar zararları olduğunu düşünürler.

Bu bloğumuzda Hıdırellezde insanların uyguladığı manifestlerden bahsettik okuduğunuz için teşekkürler ayrıca bana yardım edene de çok teşekkürler 🙂

 

 

Elifnur Turhan
Psikoloji araştırmacısı , Klasik Kitap kurdu , Yüzüklerin efendisi hayranı
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İşsizlik Nedir? İktisadi dilde işsizlik kavramının, halk dilinden farkları nelerdir?

İşsizlik Nedir? İktisadi dilde işsizlik kavramının, halk dilinden farkları nelerdir?

Sonraki
SAÇLARIMDA Kİ AKLAR HATIRLATIRLAR

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.