Hükümet Neden Sokağa Çıkma Yasağı İlan Etmiyor?

Hükümet Neden Sokağa Çıkma Yasağı İlan Etmiyor?

 

Hükümet Neden Sokağa Çıkma Yasağı İlan Etmiyor?

Salgının hızlanmasına rağmen tedbirlerin sertleşmemesi tepkilere yol açıyor. Ekonomi yazarı Erdal Sağlam’a göre “Hükümet, daha çok insanın yaşamını yitirmesini, ‘Ekonomik tabloyu bozdular’ algısına tercih edebilir.”

Koronavirüs salgınının yayılmaya devam etmesi, ülke yönetimlerini zor tercihlerle karşı karşıya bırakıyor. Türkiye, salgının büyümesine rağmen sokağa çıkma yasağı kararı almak yerine, yumuşak tedbirleri tercih eden ülkelerden biri oldu.

Resmi olarak sokağa çıkmak yasaklanmadığı takdirde, halkın bulaşmayı önleme konusunda yeterli özeni göstermediği, bu ülkelerde salgının hızla yayılıp ölü sayısının arttığı herkes tarafından biliniyor. Anketlerde de, Türkiye’de halkın neredeyse yarısının salgını ve bulaşma etkisini ciddiye almadığı görülüyor. Buna rağmen Türkiye’nin sokağa çıkma yasağı getirmemesinin en önemli nedeni ise hükümetin ekonomik kaygıları gibi görünüyor.

Korkulan tablo: Durgunluk ve işsizlik

İktisatçılar, böyle bir tercihin nedenleri arasında siyasi kaygıların olabileceğini ama daha çok ekonomik kaygıların öne çıktığı görüşünde. Konuştuğumuz akademisyen ve uygulamacı iktisatçıların tümü; yönetimin sokağa çıkma yasağı ile birlikte ekonomik faaliyetlerin daha keskin biçimde durmasından korktuğunu söylediler.

Halihazırda turizm, perakende, ulaştırma, otomotiv, lokanta ve eğlence sektörü gibi sektörler bu süreçte büyük zararlar gördü. Ancak diğer sektörlerdeki işletmeler faaliyetlerine devam ediyor. Sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi halinde tedarik zincirlerinin durması ve bugüne kadar salgından doğrudan etkilenmeyen çoğu sektörün felç olma riski var. Türkiye’yi yönetenler işte böyle bir tablodan çekiniyor. Böyle bir durumun, mevcut ekonomik durgunluğu derinleştirme ve zaten yüksek olan işsizliği çok büyük bir oranda artırmasından endişe ediliyor.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 Yorum

  1. maalesef insanların yaşamı yerine parayı tercih ettiler 7 milyon suriyeli ve kaçak araplara 40+40 milyar harcamayı yapan akp hükümeti 80 milyonluk TÜRK milletine 40 milyar dolar harcanmasını kabul etmemiştir sonuç bence 80 -120 bin kişinin aramızdan ayrılacağıdır bunların bazıların başka rahatsızlıktan olduğunu söyleyerek sümen altı yaparak tepkiyi yasaklarla bitirecekler.

  2. Bence virüs zaten artıyor, cinayetler bari artmasın diye ilan etmiyorlar. Tabii bu işin şakası, göz göre göre bulaşmasına izin veriyorlar. Dediğiniz gibi ülkenin yarısı ciddiye almıyor. Bundan dolayıdır ki şimdi bir aşı çıksa maddi olarak bir gelir elde edemezler. Ülkemizde maalesef ki biraz halkı sömürerek yaşadığından dolayı olayın ciddiyetinin arttığını göstermek ve aşıların, ilaçların gelirlerini, fiyatlarını arttırmak için böyle bir politika izliyor olabilir. Tabii ki bu benim naçizane fikrim.