Eski Çöplükten Yeşil Ormanlara: Muğla Diğer Şehirlere de Örnek Olmalı

Eski Çöplükten Yeşil Ormanlara: Muğla Diğer Şehirlere de Örnek Olmalı

Muğla Büyükşehir Belediyesi, ağaçlandırma projesi kapsamında Menteşe’de eski çöp toplama alanı olan vahşi depolama sahasındaki 50 bin metrekare alana, 2 bin akasya ve dut fidanı dikti. Son zamanlarda yapılan en kıymetli dönüşümlerden biri bu. Üstelik belediye, Menteşe’den sonra Milas’ta iki, Bodrum’da bir olmak üzere 3 sahaya daha ağaç dikecek. Bu çalışmaların sonunda toplamda 135 bin metrekare alana, 4 bin 500 fidan dikilmiş olacak. 

Eski Çöplükten Yeşil Ormanlara: Muğla Diğer Şehirlere de Örnek Olmalı

Son zamanlarda dünya genelinde etkili olan “Yokoluş İsyanı” adlı çevreci grup, dünyanın çevre kirliliği nedeniyle ölüme gittiğini ve 10 yıl içerisinde devletler çevre kirliliği karşıtı önlemler almazsa 10 yıl sonra dünyanın istesek bile kurtaramayacağımız bir durumda kalacağını söylüyor. Üstelik plastik ve petrol ürünü karşıtı, geri dönüşümün artırıldığı, fosil yakıt kullanımın azaltıldığı sürdürülebilir bir devlet politikasına çok acil geçmemiz gerekiyor. Belki diyeceksiniz ki “Türkiye’nin daha büyük sorunları var”. Toprağımızın havamızın, denizimizin yok olduğu bir Türkiye’de daha büyük bir sorun yoktur. Bilim insanlarına göre, dünya genelinde hava kirliliği o kadar arttı ki artık tüm dünyayı ağaçla kaplasanız da hava temizlenmeyecek. Sadece fosil yakıtın azaltılması, plastik kullanımının en aza indirilmesi dünyayı kurtarabilir. Ancak yine de Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin kullanılmayan sahaları ağaçlandırma çalışması çok yararlı bir proje. Ağaçlar doğal güzelliktir, estetiktir, insanın ve hayvanın yaşam kalitesini yükselten temel unsurlardandır. Umarım başta büyük şehirlerde olmak üzere bu tarz ağaçlandırma projeleri pek çok yerde hayata geçirilir.

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur? (Detaylı Rehber & Anlatım)
Sonraki
Işık Hızı Neden Geçilmez?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.