Çığ Düşme ve Kurtarılma Anında Yapılması Gerekeni En İyi Gösteren Video

Çığ Düşme ve Kurtarılma Anında Yapılması Gerekeni En İyi Gösteren Video

Çığ Düşme ve Kurtarılma Anında Yapılması Gerekeni En İyi Gösteren Video

Van’da yaşanan üst üste iki çığ felaketinden sonra olayın vahametini gösteren birkaç örnek buldum. Sizlerle ilk önce iki arkadaşın kayak sırasında kafalarındaki kamera ile birbirlerini çektikleri görüntüleri ve sonrasında Van’da yaşanan çığ felaketi kurtarma çalışmasını paylaşacağım.

İlk videoda Fransa’da iki arkadaş aralarında mesafe varken birbirlerini kameraya kaydediyorlar. İlk anlarda aşağı inerken çığ altında kalan genci görüyoruz. Sonrasında ilk gencin çığ düşerken uzaktan diğer arkadaşını çektiği görüntüler geliyor. Bakılınca pek etkili bir çığ gibi gözükmüyor fakat genç bir anda ortadan kayboluyor. Uzaktaki arkadaşı ise yerini tam tespit etmek için bir süre çığın bitmesini bekliyor. 

İki arkadaşda da bulunan sinyal cihazları sayesinde 6 dakika 4 saniye içerisinde arkadaşını buluyor. Çevredekilerin de gelmesiyle kürek yardımıyla sadece tek kişiyi uzunca bir sürede çıkartıyorlar. 

Van’da ise durum çok daha farklı ve ihmalsizlik, eğitimsizlik ve yardım duygusu yüzünden çığ altında kalan kişi sayısı artıyor. Aşağıda videoda da göreceğiniz üzere AFAD ve jandarma olay yerinde müdahale ederken, vatandaşlar olay yerini resmen işgal etmiş. Bir sürü insan, alkışlar, bağırmalar, düdük sesleri, iş makinesi gürültüsü. Resmen kuru kalabalık. 

https://twitter.com/AmaZon21128470/status/1225014439646236672

Çığ düşen bir yere bu kadar kişi plansız programsız organize olmadan hücum edilmesi hiç kusura bakmayın cahilliktir. İlk videodaki sinyal cihazlarının jandarma ve afad yetkililerinde olduğunu da zannetmiyorum. Can havliyle montu giyip yardıma gitmişler gibi bir acı görüntü var ortada. En çok üzüldüğüm an ise yetkililerin “sessiz olun” diye bağırması oldu. Kimse dinlemiyor… Başımız sağolsun, umarım tekrarlanmaz ve artık bir ders çıkarırız olanlardan.

Yürüyen Johnnie
Serçeciler okumasın.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İltifat 🥰
Sonraki
Biz Rüyalarımızın Hangi Yönüne İnanıyoruz?
Biz Rüyalarımızın Hangi Yönüne İnanıyoruz?

Biz Rüyalarımızın Hangi Yönüne İnanıyoruz?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.