Nasıl Zam İstenir

Nasıl Zam İstenir

Eğer sohbeti başlatmazsan, hak ettiğini düşündüğün maaşı alamazsın.

Bir iş teklifi veya terfi sırasında nasıl daha fazla para isteyeceğinizi bilmek çok önemlidir. Ancak gerçek şu ki, birçok kişi sormak için çok korkuyor veya zam için nasıl pazarlık yapacağını bilmiyor. Personel bulma firması Robert Half tarafından yapılan bir anket, profesyonellerin yalnızca% 39’unun son iş teklifleri sırasında maaş pazarlığı yapmaya çalıştıklarını söyledi.

İşe alındığında her zaman daha yüksek bir maaş için veya iş başındayken zam için pazarlık yapın. Eğer yapmazsanız, büyük ihtimalle kendinize çok paraya mal oluyorsunuz.

60 Seconds and Youre Hired kitabının yazarı ve kariyer danışmanı Robin Ryan, “Tüm ikramiyeleriniz ve gelecekteki tüm artışlarınız bu temel maaş üzerinden gelir,” diyor. “Pazarlık yapar ve başlamak için 10.000 ABD doları daha alırsanız, bu önemli.” Aslında, bir çalışma ömrü boyunca pazarlık yapmamanın ortalama bir insana 1 milyon dolara mal olabileceğini söylüyor.

Artık en fazla yedi rakamın söz konusu olabileceğini bildiğinize göre, zihniyetinizi değiştirmenin ve zam için nasıl pazarlık yapacağınızı öğrenmenin zamanı geldi. Robert Half bölge başkanı Josh Howarth, “Bazı insanlar piyasa değeri konusunda bilgili olmadıkları için sormuyor,” diyor. “Pazarda deneyimlerinin neye mal olması gerektiği konusunda araştırma yapmadılar.”

Daha fazla para istemek için ilham mı aldınız? İşte deneyebileceğiniz üç teknik.

Onları bekle yöntemi (yalnızca iş arayanlar)

İş görüşmesi sürecinden geçiyorsanız, maaşla ilgili soruları yanıtlamak veya sormak için bu kadar çabuk olmayın. Ryan, “Paradan ilk önce bahseden kaybeder” diyor. Çok çekingen davranmak ve maaş geçmişinizi açıklamamak istiyorsunuz (aslında, çoğu eyalette, artık size bunu sormaları bile yasa dışıdır). Aklınızda bir sayı olması gerekse bile, hedeflediğiniz maaş aralığını da paylaşmak istemezsiniz.

Ryan, “İşle ilgili henüz maaşı sıfırlayabilmek için yeterince bilgim yok” gibi bir şey söyleyebilirsiniz.

Howarth, araştırmanızı vaktinden önce yaptığınız sürece güçlü bir konumda olduğunuzu unutmayın, diyor. “Kendinizi piyasa değeri ve başvurduğunuz pozisyon türü için işsizlik oranları konusunda eğitin ve işverenin o iş için birini bulmak zorunda kaldığı zorluğu anlayın” diyor.

Bu şekilde, bir teklif yapıldığında, talebinizi önceki pozisyonunuzda yaptığınız şeye dayandırmak yerine, görüşme yaptığınız işin değeri hakkında konuşabilirsiniz.

Ancak mevcut çalışanlar için, pazarlık yapmak için kesinlikle yıllık gözden geçirmenizi beklemek zorunda değilsiniz. Tartışmanın doğru zamanlaması, şirketinizin durumuna ve son başarılarınıza bağlı olacaktır. Ryan, “Gerçekten büyük bir proje tamamladıysanız ve bunu herkesin takdirine göre tamamladıysanız, zam istemek için harika bir zaman,” diyor Ryan.

İlk teklifi asla kabul etmeme yaklaşımı (iş arayanlar ve mevcut çalışanlar için)

Bir şirket sizi işe almaya karar verdiğinde ve size bir teklifte bulunduğunda, işte o zaman biraz tedbirli olmanız gerekir — işi hemen kabul etmeyin. İş teklifinizden sonra nasıl daha fazla para isteyeceğiniz söz konusu olduğunda sabır önemli bir faktördür.

Ryan, “İlk teklifleri en iyi teklif değil” diyor. Kabul etmeden önce onlardan bu konu hakkında konuşmalarını isteyin. Bu dakikalar kariyerinizdeki en önemli dakikalardır. “

Şunun bir varyasyonunu söylemeyi deneyin: “Deneyimlerimi ve getirdiğim becerileri göz önünde bulundurarak, teklifinizin biraz düşük olduğunu düşündüm.”

Ryan, “Yapabileceğimizin en iyisi bu” veya “İK ile konuşmama izin verin ve ne yapabileceğimize bir bakalım” şeklinde yanıt verecekler. Sizi uygun buluyorlarsa, ilk tekliften% 10-% 25 daha yüksek bir oranla geri gelirlerse şaşırmayın, diyor.

Howarth, sayı beklediğiniz gibi değilse, pazarlık yapabileceğiniz tek şeyin maaş olmadığını unutmayın, diyor. “İzin, çalışma programları, sosyal haklar paketi … maaş önemli ama buna fazla takılma,” diyor.

Cebinizde daha fazla para veya sizin için değer anlamına gelen, isteyebileceğiniz bazı şeylere örnekler:

  • “Dört haftalık tatilim olan bir şirketten ayrılıyorum ve sen sadece bir tane teklif ediyorsun. Ortada buluşabilir miyiz? ““Şirketiniz, tıbbi yardımlarım için ayda 300 dolar ödememi gerektiriyor, ancak şu anda% 100 sigortam var. Kaybettiğim miktarda çalışabileceğimiz bir yer var mı? “”Bu işe gidip gelme benim için maliyetli olacak. Bir seyahat parası teklif etmeyi mi yoksa bir iki gün evden çalışmama izin vermeyi mi düşünüyorsunuz? “

Mevcut işvereninizle de daha fazla para ve ikramiye için pazarlık yapmak istiyorsanız bu taktikleri aklınızda bulundurun. Standart bir yaşam kalitesine razı olmak yerine, onlara size daha fazla ödeme yapmaları için sağlam bir neden verin. “Onlara liyakat temelinde gideceksin. Şöyle diyebilirsiniz, “Bu işi aldığımda, işte benim orijinal açıklamam ve şu anda yaptığım şey buydu. Bak ne öğrendim; Daha fazla sorumluluğum var ”diyor Ryan.

Önemli olan, finansal ihtiyaçlarınıza değil, şirket için yaptığınız (ve ileride yapacağınız) şeye odaklanmanız gerektiğidir. Ryan, içeri girip bir ev satın aldığınızı veya çocuklarınızın okul değiştirdiğini ve daha fazla paraya ihtiyacınız olduğunu söylerseniz, bu şirketin sorunu değil, diyor.

Veri yaklaşımı (mevcut çalışanlar için)

Howarth, sayılarla ilgili müzakere yaptığınızda ve ondan duyguyu çıkardığınızda, kendinizi daha iyi bir konuma koyduğunuzu söylüyor.

“Çalışmanızın bir sonucu olarak şirkete sağladığınız spesifik YG nedir? Değerinizi organizasyona sergilemeye çalışmalısınız ”diyor.

Yapabileceğiniz diğer bir şey de araştırma görevlisi olarak amirinize gitmektir. Ryan, Monster maaş kılavuzunu kontrol edin veya sektör derneğiniz tarafından yapılan bir anketi kullanın, böylece düşük maaş aldığınız veya maaş aralığının alt sınırında olup olmadığınızı kanıtlayabilirsiniz, diyor.

Başka bir şirkette daha yüksek maaşlı bir pozisyon teklif edilirse, “patronunuza gidip onunla eşleşip eşleşemeyeceğini görebilirsiniz – sadece blöf yapmayın” diye ekliyor.

İster yeni bir iş arıyor olun, ister sahip olduğunuz işte ilerlemeye çalışıyor olun, değerinizi küçümseme hatasına düşmeyin. Unutmayın, şirketlere yeni yetenekleri işe almak ve elde tutmak çok pahalıya mal olur, bu nedenle yaptığınız işte iyiyseniz, daha fazla para istemekten korkmayın. Yapabilecekleri en kötü şey hayır demek, ancak daha yüksek bir maaş çekiniz olacak.

Bu temel ilkeleri kendinize uyarladığınızda sizler için daha hayırlı olacaktır.

Unutmayın  

Para insanı avlamak için en iyi yemdir.

yazar

Yazar: berkekim

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum