Donanımlı Sosyal medya yöneticisi olmak için ne yapmalıyız?

Kaynak belirtilmedi

Son zamanların en önemli mesleklerinden birisi haline gelen sosyal medya yöneticiliği,blogger ve bunun gibi sosyal medyanın bize sağladığı olanaklar var.Bunlar hakkında kısa öz ve etkili bir öğrenme yapmamız kendimizi her şartta geliştirmemiz gerekiyor.

Sosyal medya yöneticiliği hakkında gerekli tüyolar nelerdir?

  • Öncelikle kendimizi belirli uygulamalarda geliştirmeli ve bu uygulamalar üzerinde sürekli olarak tasarım ve içerik üretmemiz gerekiyor.
  • Sosyal medya kullanımını ve bununla birlikte etkileşim ağını öğrenmemiz gerekiyor.
  • Yöneteceğimiz hesaplarda paylaşım yaparken kopyala yapıştır mantığından çıkıp,trend videolar ve yazılar üzerinden ilerlemek yerine daha yaratıcı bir yönetim biçimi sunmamız gerekiyor.
  • Hitap edeceğimiz kitle ile ilgili içerik üretmek bakımından kısır kalmamak çok önemli.Özellikle belirli bir siyasi parti,spor kulübü veya herhangi bir firmanın sitelerini yönetirken hitap edilen kitleye uygun bir paylaşım yapmak zorundayız.
  • Günümüzde bir çok kanalın uygulamadığı bir konudan söz edeceğim telif konusuna bir önceki madde de saydığım hesapların yönetimini yapıyorsak en çok dikkat etmeniz gereken hususlardan bir tanesidir.

Hangi uygulamaları kullanmalıyız?

  • ADOBE PHOTOSHOP
  • ADOBE AUDİTİON
  • CANVA
  • WORDPRESS

Adobe Photoshop

Adobe photoshop uygulaması kullanırken bizim için temel gereksinimler şunlardır.

Photoshop alanında daha çok içerik üretip photoshop ile ilgili a’dan z’ye her şeye sahip olmamız gerekiyor.

Gereksiz detaylardan kurtulmamız ve fotoğrafın en sade hale gelmesi için çaba göstermemiz gerekiyor.

Örneğin bir doğa fotoğrafı montajlıyoruz bunun için yapmamız gereken daha geniş çerçeveden çekim yapmak ve ortamın ışığı ona müsade etmiyor ise bizim yapmamız gereken o fotoğraf üzerinde belirli ışık ayarları ile oynamalar yapmak.

Telif konusuna dikkat etmek.Telifsiz fotoğraflar bulmak veya bu fotoğrafları çekmek.

Adobe Audition

Peki Adobe Audition nedir ne işimize yarar öncelikle bu konudan kısaca bahsetmek gerekirse cızırtıları,kayıt dışarıda ise gereksiz hışırtıyı silmemiz ve sesi daha doygun bir şekilde aktarmamız için ses düzenleme programıdır.

Ses kayıt cihazımızı gürültüsüz bir ortamdan almamız en önemli ihtiyaçlarımızdan birisidir.Bazı zamanlar zorunlu olarak dışarıda kayıt alabiliriz bunun sonucunda istemediğimiz sesler meydana gelebilir bu uygulama ile o sesi kulağı tırmalamayan bir şekilde kitleyiciye ulaştırmamız gerekiyor bunun için gerekli düzenlemeleri Adobe Audition uygulamasından çözmemiz gerekiyor.

Canva

Canva uygulaması benim en çok kullandığım bir uygulamadır.Uygulama kullanımı hem çok basit hem de istediğimiz her türlü değişikliğe ulaşmamızı sağlıyor ve bu uygulama sayesinde bir çok sosyal medya içeriklerini,kendi hesaplarınızı daha güzel bir portfolyo haline getirmek için çok kullanışlı bir uygulamadır.

Peki Canva bizlere ne gibi kolaylıklar sağlıyor onlara gelecek olursak Canva sizi tamamen özgür bırakıyor ve hazır şablon,sunum,video düzenlemenize ve bu şablonları istediğiniz gibi içerik haline getirmenizde çok büyük kolaylık sağlıyor.Dijital içerik üretimi konusunda bir çok insanın da kullandığı önemli bir uygulamadır.

WordPress

WordPress sayfası hem ücretli bir bölümü hem de ücretsiz bir bölüm sunuyor kendi adınıza ve ya kullanacağınız sosyal medya için bu uygulamaları kullanmanız ve bu tür uygulamalarda profesyonelleşmeniz gerekmektedir.

WordPress ile kendinize bir internet sitesi kurabilir Canva,Adobe Photoshop ve Adobe Audition uygulamalarında yaptığınız içerikleri paylaşabilecek bir eşsiz sayfa tasarımı yapabilirsiniz.

 

 

 

 

Mustafa Dede
Bir garip öğrenci.
Önceki
FATSA İLÇE HALK KÜTÜPHANESİ
Sonraki
SARMAŞIĞIN MAHKUMUNDAN NOTLAR

İlginizi Çekebilir

Mart ayı blog yarışması başladı. Hemen yazmaya başla
Mart ayı blog yarışması başladı
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.