Matematik dersini sevmenizi ve onu kolayca yapabilmenizi sağlayacak taktikler

Matematik dersi genelde çok zorlanılan ve bu nedenle sevilemeyen bir derstir. Çoğu öğrenci işlemlerde zorluk çeker ve bu nedenle matematik dersine ilgisi azalarak ondan nefret etmeye hatta bunalmaya başlar. İşte sizin için derlediğim matematik işlemlerini yapmanızı sağlayacak kolay işlemler;

Onlar hanesi aynı olup, birler hanesi toplamı “10” olan iki haneli sayıların zihinsel olarak çarpımlarının yapılması çok kolaydır. İşin ilginç tarafı bu tür kolay matematik bilgileri okulların resmi müfredat programında öğretilmiyor.

İlk uygulama olarak “51 x 59” işlemini ele alalım. Bu örnekte her iki sayının da onlar hanesi “50”, yani aynıdır ve her iki sayının birler basamağı toplamı “1 + 9 = 10”dur. Bu örnek başta söylediğim onlar basamağının aynı olması ve birler basamakları toplamının “10” olması kuralına uyuyor.

Yapılacak işlem şudur; Onlar basamağındaki sayıyı bir fazlasıyla çarpın. Burda onlar hanesindeki sayı olan “5”i bir fazlası olan “6” ile çarpacağız. “5 x 6 = 30”. “30”u sonucun ilk iki hanesi olarak yazın. Birler basamağının birbiriyle çarpımı olan “1 x 9 = 9”u İKİ hane olarak soluna bir sıfır koyarak (sonuç iki hane olsaydı aynen yazılacaktı) biraz önce yazmış olduğunuz “30”un sağına ilave ediniz. Sonuç “3009” olur. Sonucu hesap makinesıyla yapıp teyit edebilirsiniz.

Şimdi de bir başka örnek olarak “23 x 27” işlemini ele alalım. . Bu kolay matematik işlem örneğinde de her iki sayının onlar hanesi “20”, yani aynıdır ve her iki sayının birler basamağı toplamı “3 + 7 = 10”dur.

Yapılacak işlem şudur; Onlar basamağındaki sayıyı bir fazlasıyla çarpın. Burda onlar hanesindeki sayı olan “2”yi bir fazlası olan “3” ile çarpacağız. “2 x 3 = 6”dır. “6”yı sonucun ilk hanesi olarak yazın. Birler basamağının birbiriyle çarpımı olan “3 x 7 = 21”i İKİ hane olarak biraz önce yazmış olduğunuz “6”nın sağına ilave ediniz. Sonuç “621” olur. Sonucu hesap makinesıyla yapıp teyit edebilirsiniz.

Bir başka örnek olarak da “45 x 45” işlemini yapmaya çalışalım. Onlar hanesi olan “4”ü bir fazlası olan “5” ile çarparak “4 x 5 = 20″yi sonucun ilk iki hanesi olarak yazalım. Yanına da birler hanesinin çarpımı olan “5 x 5 = 25″i yazalım. Sonuç “2025” olacaktır.

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Eğer yazımı beğendiyseniz lütfen beğen butonuna basarak ve bana abone olarak destek olun. Beğeni v e abone sayısına göre böyle yazıların devamı gelecektir.

okur

Yazar: freelancer

Blog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 Yorum