Akıl Sağlığınızı Nasıl Koruyorsunuz?

Pandemi süreci o kadar ağır geçiyor ki hayatımda. Şu yaşıma kadar gerçekten geçirdiğim en kötü sene. Her şeyi ama her şeyi o kadar çok özledim ki. Resmen uyuşturucu bağımlıları gibi yoksunluk çekeceğim yakında. 

Şu dönem yeterince kötü değilmiş gibi bir de üstüne gelecek kaygısı, ekonomik sıkıntılar da eklenince akıl sağlımı korumakta çok zorlanıyorum. Nedense çoğu kişinin de benim gibi olduğunu düşünüyorum  ne kadar haklıyım bilmiyorum. 

Dertlerim sanki kat kat katlanarak artıyor ve ben durduramıyorum gibi hissediyorum. Dert edilmeyecek şeyler bile gözümde aşırı büyüyor artık ağırlıkları altında eziliyorum. 

Maskeden dolayı geceleri nefes darlığı çekmeye başladım, bu dönem fiziksel sıkıntılar dışında psikolojik sıkıntılar da bırakıp gidecek bana(yani umarım gider) Bu sürecin sonunda kendimi psikolojik destek bulurken görebiliyorum.

O kadar tahammülüm kalmadı ki hiçbir şeye, sinir hastası olmaktan da çok korkuyorum. Olmayacak şeylere birden parlıyorum. Hatta bipolar olduğumu bile düşündüm bi gün mutluyum keyfim yerinde bi gün yaşadığıma lanet eder durumdayım.

İnsanın kendi dertleri bitmiyor bitmediği gibi üzerine bir de küresel ısınma, hayvanların neslinin tükenmesi, önlenemeyen plastik atıklar da eklenince tadından yenmiyor gerçekten(!) 

Bu sene karın bazı bölgelerde yağmaması bazı bölgelerde de çok geç yağması hepimizi korkutmadı mı? 

Gerçekten dertler bitmiyor arkadaşlar. Delirmemek için kendime yeni bir strateji geliştireceğim. Dert ettiğim şeyleri bir kağıda yazacağım ardından düzeltmeye imkanım olmayan, gücümün yetmediği konuların üzerini silip bir daha asla düşünmemeye çalışacağım, gerçekten bunu düzeltebilecek insanlar dert etmiyorsa ben mi edeceğim diyeceğim. Ardından iyileştirebileceğim şeyler ama zor olan şeyler için küçük adımlar atacağım birden kendime yüklenmeyeceğim ve zamanla yavaş yavaş düzeleceğine inanacağım bunun için çabalayacağım. En son olarak gerçekten benim sorumluluğumda olan örneğin derslerime çalışmak gibi konularda çokça çaba gösterip bunları düzelteceğim. 

Kısacası, düzeltemeyeceğim konulara kafa yorup üzülmek yerine düzeltebileceğim konulara odaklanıp onları iyileştirmeye çalışacağım.

Bu dönemde kafayı yememek için sizin önerileriniz varsa benimle paylaşabilirsiniz.

Bu arada diğer bir çözüm yolum da pandemiden sonra devletin halka ücretsiz psikolojik destek sağlaması hakkında kampanya başlatmak :))

Sena
Subscribe
Bildir
3 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
NOKTA GİBİ HAYAT
Sonraki
Deneme 1 2 3..

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.