Psikoloji Bölümü

Merhaba arkadaşlar, bugün  psikoloji okuyan bir öğrenci olarak psikoloji bölümünü düşünen ama tam olarak karar veremeyen siz dostlarım için yazıyor olacağım.

Öncelikle sizlere şunu belirtmek isterim ki  seçeceğiniz bölüm ömrünüzden geriye kalan yaşantıyı büyük ölçüde etkileyecektir. Herkesin bildiği üzere birçok genç meslek seçiminde ilk olarak maddiyatı düşünmektedir doğal olarak. Ben bugün sizlere herkesin söylediği gibi parayı değil istediğiniz mesleği seçin demiyeceğim. 

Çünkü ülkemizin ve dünyanın yaşam sistemi hepimizin gözleri önünde. 

Elbette ki bir mesleği sevmeden icra edemezsiniz lakin doğru meslek seçimi için o mesleği sevmek yeterli olmaz. Psikoloji bölümünü seçmeyi aklına koyan arkadaşlarım öncelikle şundan emin olsunlar bu alanda verdiğiniz en ufak bir emek bile size karşılığını geri verecektir. Bu alan tamamiyle insanın kendini geliştirmesi ve kişisel gelişimine bağlıdır. Bir önemli hususa daha değinmek istiyorum. Psikoloji denildiği zaman herkesin aklına sadece Klinik Psikologlar gelmektedir. Arkadaşlar unutmayın siz insanları psikolojik olarak tedavi etmeyi okumuyorsunuz. Siz bir bilim dalı okuyorsunuz. Bu bölümü okuyan her bir birey özünde bir bilim insanıdır. 

Alanımızın alt dalları bir derya misalidir. Klinik alan ise bunlardan sadece birisidir.

Şimdi gelelim psikoloji okumanın güzel yanlarına. Öncelikle şunu bilmenizi isterim ki psikoloji okumanın benim adıma en güzel yanı öğrendiğim bilgiler sayesinde çevremdeki insanları gözlemleyerek daha iyi çözümleyebiliyor olmam. Ayrıca eğer bu bölümü seçerseniz siz de fark edeceksiniz ki çevrenizdeki insanlar size birçok konuda danışmaya başlayacaklar.

Her bölümün zor ve kolay yanları vardır. Şimdi sizlere psikoloji okumanın zor yanlarından bahsetmek istiyorum. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki bu bölümde gerçekten ilerleyebilmek istiyorsanız ingilizceyi çok iyi öğrenmek zorundasınız. Bunun sebebi psikoloji alanındaki birçok makale ve eğitimin ingilizce olmasıdır. Ayrıca bir tık biyolojiyle de aranızın iyi olması yararınıza olabilir.

Eğer bu bölümü seçerseniz iş imkanı konusunda bir sıkıntı yaşayacağınıza inanmıyorum. Psikoloji alanı ülkemize yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bir alandır.

Ayrıca teknoloji geliştikçe, insanlar teknolojik aletlere bağımlı oldukça psikoloji alanı daha da değer kazanacaktır. Bu yüzden ben psikolojiyi geleceğin meslekleri arasında gördüğümü belirtmekten asla çekinmem. 

Diğer yazılarımda sizlere alanımızla alakalı daha güzel tavsiyeler vereceğim.

SEVGİYLE  KALIN

ATAKAN GÖRGÜLÜ
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Zamanın ve mekanın ötesinde : Endişe ve duygusal acının kaynağı

Zamanın ve mekanın ötesinde : Endişe ve duygusal acının kaynağı

Sonraki
Asgari ücret en az 15 bin lira olabilir…

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.