6 Maddede Kitap Okuma Alışkanlığı


Kitap okumayı seviyor fakat süreklilik sağlayamıyor musunuz? Bir kitabı bitirmeden sıkılıyor musunuz? Kitap okuma alışkanlığı kazanmak istemez miydiniz? 

Bir kaç taktik ile bunların üstesinden gelmek mümkün. Başlayalım o halde…

1-) İstemek

Her şeyden önce istemek lazım. Hiçbir şey zorla olmaz. Dolayısıyla kitap okumayı gerçekten istemeniz lazım. İstediğiniz taktirde zaten yolun yarısına gelmiş oluyorsunuz. Gerisi çok kolay.

2-) Doğru Kitap Seçimi

Özellikle yeni okuma alışkanlığı kazanacaklar veya yeni başlayanlar için kitap seçimi çok önemlidir. Size tavsiye edilen her kitabı okumayın. Ya da yorucu bir kitapla başlamayın. Kitap seçerken ilginizi çekecek ve akıcı kitaplar ile başlarsanız daha çok merak duyacağınız için, kitabı okumak isteyeceksiniz. Bu şekilde 4-5 kitaptan sonra zaten alışmış olacaksınız.

3-) Doğru Zaman

Kitap okumanın zamanı olmadığını bütün okurlar bilir. Fakat bazı zamanlar diğer zamanlara nazaran çok daha faydalı olabilir. Bu zaman kişiden kişiye değişedebilir fakat sabahları sakin saatlerde veya geceleri yatmadan öncesi, kitap okumak için çok uygun saatlerdir. Özellikle geceleri yatmadan önce kitap okumanın uykuya da faydası olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Belki siz ikindi vakti serinliğinde okumaktan daha çok keyif alıyorsunuzdur. Kendinizi en iyi siz tanırsınız, kendi uygun zamanınızı sizden daha iyi kimse bilemez. Tek dikkat etmeniz gereken şey: dikkatinizi dağıtacak unsurlardan uzak bir zaman dilimi tercih etmeniz olacaktır.

4-) Düzenli Okumak ve Okuma Hedefi

Kendinize günlük okuma hedefi koyun ve haftalık olarak bu hedefe uymaya çalışın. Günlük 10 sayfayla başlayıp, ilerleyen haftalarda bu hedefi 15-20 ye çıkarabilirsiniz. Günlük 10 sayfa kitap okumak 15 dakikanızı alır. Ne kadar yoğun olursanız olun, bunu başarabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey ise: Kitapla aranıza günlerin girmesine izin vermeyin. Eğer bir kaç gününüzü okumadan geçirirseniz, o kitaba bir daha dönmemek isteyebilirsiniz. Bu da sizi okumaktan soğutabilir. En önemli maddenin bu olduğunu unutmayın.

5-) Okuma Arkadaşı ve Sosyal Platform

Spor salonlarında çok sık gördüğümüz bir durum vardır. Tek başına giderseniz sizi gazlayacak biri olmaz ve çabuk bırakma isteği duyarsınız. Eğer bir spor arkadaşı bulursanız birbirinize destek olup, beraber çalışırsınız. Hem daha verimli çalışıp hem de bırakmak istemezsiniz. Aynı taktiği kitap için uygulayabilirsiniz. Kendinize bir kitap dostu bulup, okuduklarınızı birbirinize anlatabilirsiniz. Birbirinize alıntı paylaşabilirsiniz. Ya da aynı kitabı beraber okuyabilirsiniz. Arkadaş bulamıyorsanız sosyal medya platformu üzerinden bulabilirsiniz. ‘1000kitap’ uygulaması üzerinden binlerce okura çok rahat ulaşabilirsiniz.

6-) Kitabı Sevmek (Basamak)

Son maddeye hoşgeldiniz. bu madde biraz motivasyon ve bakış açısı yakalamanızı sağlamak içindir. Başlıktan da anlayacağınız üzere: Her okuduğunuz kitabı yukarıya bir basamak gibi düşünün. Basamakları teker teker çıktığınızda, durupta geriye bir baktığınız zaman, bulunduğunuz yer ile başladığınız yer arasında basamaklar kadar fark olduğundan emin olabilirsiniz. Tabi bunun için, yukarıdaki yazdıklarımı uygulamak ve kitabı sevmek gerekir. Kitabı kendinize sevdirmenizin bir yolunu bulabilirsiniz. Mesela ben kitap okuma olayına ‘oyun seviyesi’ gözüyle bakıyorum. Düşünün ki hepimizin ortak bir oyunda karakteri var ve okuduğunuz kitap sayısına göre seviyeniz artıyor. Seviyeniz arttıkça da  güçlenip itemlerinizi dolduruyorsunuz. Böyle düşündüğüm için daha çok kitap okuma isteğim gelmiyor değil.

Kendimize not:

Hayatı bir bilgisayar oyunu olarak düşünün ve hepimiz birer oyun karakteriyiz. Seviyemizin artmasının tek yolu kitap okumak. Kitap okudukça kendimizi doldurup güçleneceğiz ve okuma sayısına göre seviyemiz de artacak. Eğer sadece seviye artırmak için kitap okursanız, bu sefer kendinizi dolduramayacaksınız. Bunada dikkat etmeyi unutmayın. Seviyemiz arttıkça yeni görevler yeni haritalar açılacak. Yeni haritalar açtıkça daha da hırs yapacaksınız ve daha fazla zaman ayırıp daha da güçleneceksiniz. Neticesinde yerel veya global sıralamaya gireceksiniz ve oyunda saygınlığınız artacak. Oyunda kazandığınız başarılar profilinizde madalya olarak sallanacak…

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum yaparak destek olabilirsiniz. Herkese keyifli okumalar diliyorum.

Sinan
Yaşam bizler için edebiyat, felsefe ve tarihten ibaret...
Subscribe
Bildir
4 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Benim Gözümden Atsız

Benim Gözümden Atsız

Sonraki
Tarihin İlk Kadın Düşünürü Matematikçisi Hypatia

Tarihin İlk Kadın Düşünürü Matematikçisi Hypatia

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.