İnanılmaz Başarı: Lise Öğrencileri 3 Haftada Uçak Monte Etti

İnanılmaz Başarı: Lise Öğrencileri 3 Haftada Uçak Monte Etti

Güney Afrika’da gençlerin girişimcilik ruhunu canlandırmak isteyen U Dream Global adlı bir vakıf, imkansız gibi görünen bir projeye imza attı. Afrika kıtasında yaşayan bin lise öğrencisinin arasından seçilen 20 kişi, Sling 4 tipi 4 kişilik uçağın parçalarını birleştirerek son haline getirdi. Tek motorlu uçağın binlerce parçası Güney Afrika merkezli, amatörlerin kendilerinin monte ettiği uçak imal eden Airplane Factory adlı şirket tarafından üretildi.

Uçak mühendislerinin gözetiminde 20 lise öğrencisinin tek başına bir uçağı meydana getirmesi tüm dünyada ilgiyle karşılandı. Bu uçakların ortalama 3 bin saatte monte edilebildiğini belirten uzmanlar, uçağı 3 haftada tamamlayan öğrencilerin çok ciddi bir performans sergilediklerini belirtti. Uçağın motor ve elektronik sistemleri ise mühendisler tarafından kuruldu. Lise öğrencileri uçağı sadece birleştirmekle kalmadı. Geçen yıl pilotluk lisansı alan 17 yaşındaki Megan Werner, uçağı başarılı bir şekilde uçurmayı da başardı.

Werner’ın kontrolündeki Güney Afrika’dan kalkan uçak, önceki gün Namibya’ya indi. Babasının da pilot olduğunu belirten Werner, “Pilotluk sertifikası almak okul bitirmeye eşdeğer. Sınavlarıma hazırlanırken bunu başarmak kolay olmadı” dedi. Uçağın gövde ve stabilizörlerinin montajında görev alan 15 yaşındaki Agnes Keamogetswe Seemela ise duygularını şöyle ifade etti: “Uçağa baktıkça kendimle gurur duyuyorum. Yaptığımız şeye inanamıyorum. Uçak bebeğim gibi.”

İnanılmaz Başarı: Lise Öğrencileri 3 Haftada Uçak Monte Etti

Afrika’nın Pek Çok Bölgesine Gidecekler

Uçuşları için internet üzerinden yardım kampanyasıyla para toplayan öğrenciler, 6,5 saat havada kalabilen uçaklarıyla Zimbabve, Alavi, Tanzanya, Kenya, Etiyopya ve Eritrea’ya gidecek olan öğrenciler, yolculuklarını Kahire’de tamamlayacaklar. Dönüş seferinde ise Zimbabve, Alavi, Tanzanya, Kenya, Etiyopya ve Eritrea’ya uğrayacak olan öğrenciler, son durak olarak da Güney Afrika’ya dönecekler.

Önerilen İçerik: Doğa Dostu Uçak Hem Cebi Hem de Çevreyi Koruyacak

kooplogger

Yazar: Pelin Aykın

26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.