Hastalıkları Hayatımıza Biz mi Çekiyoruz?

Hepinize merhabalar değerli okuyucularım; 

Uzun bir aradan sonra tekrar sizlerle buluşmak çok güzel! Bu yazımda  acaba nasıl hasta oluyoruz, hastalıklardan düşünce gücümüzle kurtulabilir miyiz? Bu konular hakkındaki bilgilerimi sizlerle paylaşacağım.

Bundan yaklaşık  üç hafta önce altı günlük süren şifa zirvesi eğitimine katıldım . Altı günlük eğitim boyunca Amerika’da görev yapan Psikolog , biyolog ve sinir bilim uzmanları hastalıklar nasıl meydana geliyor, iyileşmek için yani şifalanmak için neler yapmalıyız? Bu konularda paylaşımlarda bulundular.

Eğitimin ilk gününde Dr. Joe Dispenza hocanın anlattıkları beni çok etkiledi, anlatımına başladığında ilk kurduğu cümle bazılarımızın uyanmak için bir uyanış çağrısına ihtiyacımız var demişti. Ve kendi hayatından bir örnekle konuşmasına şöyle devam etti ; Bundan yıllar önce bisiklet yarışına katılmış ve geçirdiği kaza sonucunda yürüyemez hale gelmiş ve tam umudunu kaybetmek üzereyken psikolog arkadaşının tavsiyesiyle 1986 yılında meditasyon ile tanışmış ve her gün 15 dakika rahatlatıcı müzikler eşliğinde kendisini tamamen dış dünyaya kapatıp sadece müziğe ve nefesine odaklanarak bu uygulamayı yapmaya başlamış ve iki ayda yürümeye başlamış . Hocanın anlattıkları beni çok etkilemişti , bunun üzerine bir çok araştırma yaptım ve kitaplar okudum. Ve okuduğum şeylere inanamadım …

Hastalıkların en bilindik sebepleri ; Genetik olmaları, sağlıksız beslenme ve sigara – alkol kullanımı ve hareketsiz yaşam bunlar bildiğimiz sebepleri ama bilmediğimiz ve aslında hastalıkların oluşmasında büyük bir faktöre sahip olan duygularımız ve düşüncelerimiz.  İlk başta size belki garip gibi gelebilir , düşüncelerimizle nasıl hasta olabiliriz ki bu kadar başka faktörler varken diye? Bende ilk başlarda düşünmüştüm ama eğitimden sonra, araştırmalarım ve okumalarım sonucunda düşüncelerim tamamen değişti. Size şöyle örnek vereyim: kanser hastalığı epigenetik yani genetik olmasının yanında düşüncelerle oluşan bir hastalıktır. Biraz daha açacak olursam , içinizde biriktirdiğiniz öfke, pişmanlık, affedememe sonucu yani içimize attığımız duygular bir süre sonra semptom gösteriyor işte bu semptomların sonucunda oluşan hastalığa biz kanser diyoruz. Bu hastalıkları daha da çoğaltabilirim ama fazlada sizi umutsuzluğa kaptırmak istemem. Konunun anlaşılması açısından bu örneğin yeterli olduğunu düşünüyorum. 

Peki bu hastalıklardan nasıl kurtulacağız ? Diye sorabilirsiniz. Şöyle cevap vereyim; 

Hastalıkların tedavisinde kullanılan en bilindik yöntemler ilaç kullanmak ve ameliyat olmak ama hastalıklardan bu bilindik yöntemlerin dışında tedavi olmamızda mümkün. Bunun için yapmanız gereken ilk şey kendinize olan inancınızın tam olması ve iyileşmek için şifalanmaya niyet etmiş olmanız gerekir bu niyetle tedavi olursanız iyileşmemeniz için hiçbir sebep yok .Daha iyi anlaşılması için bu konuya şöyle bir anlatımla örnek vereyim; Psikolojide plasebo etkisi diye bir kavram vardır bu kavram şunu ifade eder: Hasta olan birisine renkli bolibon şekerleri ilaç kutusuna koyarak verirler ve her gün bu şekerlerden bir tane almasını ve bunun sonucunda iyileşeceğini söylerler, hasta olan kişi iyileşeceğini düşünerek ve inanarak her gün bolibon şekerlerden bir tane içer ve sonunda iyileşir, aslında içtiği şey ilaç değildir sadece şekerdir. Bu örnekte de anlaşılabileceği gibi güçlü inanç ve niyet sayesinde kolaylıkla iyileşebiliriz. Buna meditasyonu da eklersek iyileşmemiz için hiçbir sebep yok . Sizde olumlu düşünerek , bilinçaltınızı rahatlatarak ilaçlara bağımlı olmadan iyileşmeye ne dersiniz? Eğer karar verirseniz kendinize inanmanız ve olumlu düşünmeniz yeterli olacaktır.

En güzel düşüncelerle , niyetlerle şifalanmanız ve hayatınıza sağlıklı bir şekilde devam etmeniz dileğimle:) Bir sonraki yazımda buluşmak üzere…

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

34 Yorum