Doğa Dostu Uçak Hem Cebi Hem de Çevreyi Koruyacak

Doğa Dostu Uçak Hem Cebi Hem de Çevreyi Koruyacak

Hollanda Kraliyet Havayolları (KLM), devrim niteliğinde bir uçak tasarımıyla havacılık sektörüne yepyeni bir anlayış getirmeye hazırlanıyor. Hollanda’daki Delft Teknik Üniversitesi tarafından geliştirilen ve 314 yolcu taşıyabilen Flying-V adlı uçak, hava taşıtlarının yarattığı hava kirliliğini azaltmayı amaçlıyor. Sürdürülebilir ve çevreci havacılık anlayışına öncülük edecek olan Flying-V fütüristik tasarımıyla da adından söz ettiriyor. Uçak V şekli nedeniyle adını ünlü gitar markası Gibson’ın ikonik Flying-V elektro gitarından aldı. Kasası ters duran bir V harfini andıran Flying-V gitarı Jimmy Hendrix, Lenny Kravitz, Dave Davies, Eddie Van Halen ve Keith Richards gibi ünlü müzisyenler kullanmıştı.

Doğa Dostu Uçak Hem Cebi Hem de Çevreyi Koruyacak

Yüzde 20 Daha Az Yakıt Tüketiyor

Yapılan çalışmalar sonucunda dizayn edilen yeni uçak tasarımı sayesinde yolcular kanatlarda da yolculuk edebilecek. Tasarım harikası uçak, aerodinamik açıdan da günümüz uçaklarından çok daha iyi bir performans sunuyor. Uçağın kanat genişliği 65 metre, boyu ise neredeyse 55 metre olacak. Kanat açıklığı normal bir uçak ile aynı olan bu araç, entegre yolcu kabini, kargo bölümü ve yakıt tankları sayesinde diğer araçlardan yüzde 20 daha az yakıt tüketiyor. Bu nedenle benzer özelliklerdeki Airbus modeliyle kıyaslandığında yüzde 20’ye varan yakıt tasarrufu sunuyor.

Önerilen İçerik: Dünyanın İlk Sanatçı Robotu Ai-Da İle Tanışın

Flying-V daha az salınım yaptığı için doğaya çok daha az zarar veriyor. Bu tasarım, önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağladığı için uçak biletlerinde de indirim sağlayacak. Şirketten gelen açıklamaya göre Flying-V‘nin 2040 yılından itibaren uçuşlarına başlaması planlanıyor. KLM CEO’su Pieter Elbers, projenin ne kadar ilerlediği konusunda bilgi vermese de “Flying-V, alanında yeni bir girişimi başlatacak kadar gelişmiş” dedi. Delft Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği Bölümü Dekanı Henri Werij ise “Bu türden tasarımlar sürdürülebilir havacılık için çok önemli” diye konuştu.

Önerilen İçerik: Sokakları Kirletenler Yüzlerini Bu Sergide Bulacak

Haber Editörü: Pelin Aykın


 

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
WWF’den Korkutucu Rapor: İstanbul’daki Hava Kirliliği, Kabul Edilebilir Seviyenin 3,3 Kat Üzerinde
WWF’den Korkutucu Rapor: İstanbul’daki hava kirliliği, kabul edilebilir seviyenin 3,3 kat üzerinde

WWF’den Korkutucu Rapor: İstanbul’daki Hava Kirliliği, Kabul Edilebilir Seviyenin 3,3 Kat Üzerinde

Sonraki
Hayaller ve Hedefler
Hayaller ve Hedefler

Hayaller ve Hedefler

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.