WWF’den Korkutucu Rapor: İstanbul’daki hava kirliliği, kabul edilebilir seviyenin 3,3 kat üzerinde

WWF’den Korkutucu Rapor: İstanbul’daki Hava Kirliliği, Kabul Edilebilir Seviyenin 3,3 Kat Üzerinde

5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında açıklama yapan Dünya Doğayı Koruma Vakfı(World Wildlife Fund/ WWF), çarpıcı bir rapor yayınladı. Bu rapora göre; Türkiye’de hava kirliliğinden ölenlerin trafik kazalarında hayatını kaybedenlerden 7 kat fazla olduğunu belirtti. BM verilerine göre, İstanbul’daki hava kirliliği, kabul edilebilir seviyenin 3,3 kat üzerinde.

Tüm dünyada her 10 kişiden 9’unun kirli hava soluduğuna vurgu yapılan açıklamada, hava kirliliğinin her yıl 7 milyon erken ölüme yol açtığına yer verildi. Kısa bir deyişle, saatte 800, dakikada 13 kişi soludukları kirli hava nedeniyle hayatını kaybediyor. Hava kirliliği nedeniyle en fazla ölümün yaşandığı ilk üç il ise İstanbul (5 bin 851 kişi), Bursa (3 bin 98 kişi) ve Ankara (2 bin 139 kişi) oldu. Rapora göre yanlış kentleşme, ulaşım ve sanayi kaynaklı hava kirliliğinin kontrol altına alınmaması, astım, KOAH, kanser gibi hastalıkların başlıca sebepleri.

Rapordaki en çarpıcı nokta ise insan faaliyetlerine bağlı hava kirliliğinin en temel sebebinin fosil yakıtlar olması. Bu faaliyetlere, sanayi ve santrallerde enerji üretimi, ulaşım için kullanılan fosil yakıtlar, madencilik ve sanayi tesislerinden açığa çıkan salımlar, evlerde ısınma amaçlı kullanılan kömür örnek gösteriliyor.

WWF’den Korkutucu Rapor: İstanbul’daki hava kirliliği, kabul edilebilir seviyenin 3,3 kat üzerinde

Hava Kirliliği Hayvanlar İçin de Büyük Tehdit

Hava kirliliği, asit yağmurlarına, ağaç kurumalarına, ötrofikasyona, ozon tabakasının zarar görmesine neden oluyor ve iklim değişikliğini tetikliyor. Hava kirliliğinin ağır bilançosu hayvanlara da zarar veriyor. Hava, toprak ya da yüzey sularında biriken toksik kirleticiler, yaban hayatını çeşitli şekillerde etkiliyor. İnsanlar gibi, hayvanlar da zaman içinde havadaki toksik maddelere maruz kaldığında sağlık sorunları yaşayabiliyor, hayatlarını kaybedebiliyor.

Haber Editörü: Pelin Aykın | kooplog

Önerilen İçerik: Türkiye’de Hayvan Olmanın Zorlukları

kooplogger

Yazar: Pelin Aykın

26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.