Moda Endüstrisinin Çöpü Onun Serveti Oldu

Moda Endüstrisinin Çöpü Onun Serveti Oldu

Moda endüstrisi, dünyada suları kirleten ikinci en büyük sanayi dalıdır. İpek ve hayvan derisini en çok kullanan endüstrilerden olduğu için giyim sanayisi dünyaya en çok zarar veren çalışma alanlarından biri olarak görülüyor. Çalışma prensibi nedeniyle çoğu ürün geri dönüştürülmediği için dünya koca bir “giyim atığına” dönüşüyor.

Amerikalı modacı Daniel Silverstein bu alanda devrim niteliğinde bir uygulamaya imza attı. Silverstein, üniversite yıllarında bir moda markası için geçici asistanlık yaparken, moda endüstrisinin kullanılabilir atıklarının toplandığı merkezdeki ürünlerin yüzde 53’ünün bir daha kullanılmadığını öğrendi. Üstelik pek çok marka ise kumaş ve iplikten oluşan fabrika atıklarını bu merkeze göndermek yerine direkt çöpe atıyordu. Silverstein, bunu öğrendiği anda yeni bir uygulamayı hayata geçirmeye karar verdi.

Hollywood’un Gözü Markasına Çevrildi

Silverstein, ilk kez 2013 yılında TV kanalı NBC’nin yarışması Fashion Star’ın 2. sezonunda eğer bir şey yapılmazsa dünyanın giysi atıklarından oluşan bir dağa dönüşeceğini anlattı. Böylece Amerika’da hem üreticilerin hem de müşterilerin dikkatini çekti.

Silverstein, 2016’da zero waste (sıfır atık) akımını başlatarak Amerika New York’ta “zero waste daniel” adlı markayı kurdu. Silverstein, tamamen New York’un hazır giyim endüstrisinden ve modacıların atık bağışlarından gelen ürünlerden cinsiyetsiz, herkesin kullanabileceği şık kıyafetler tasarlamaya başladı. Ayrıca marka, ürünlerin tasarımı ve yeniden üretiminde mümkün olduğunca doğa dostu teknolojik cihazlar kullanmasıyla da ilgi çekti. Bu kıyafetler çok ilgi gördü. Öyle ki Hollywood’un gözü bu markaya çevrildi. Jennifer Hudson, Kristen Bell ve Amber Valetta gibi ünlü isimler önemli davetlerde kırmızı halıda zero waste daniel’ın doğa dostu şık kıyafetlerini giymeyi tercih etti.

Önerilen İçerik: Kombin Yaparken Bakabileceğiniz 12 Instagram Hesabı

Geri Dönüştürülebilir Moda Felsefesi 20 Milyon Kişiye Ulaştı

Silverstein, geçen yıl ise doğa dostu markasıyla bir adım daha ileriye gitti. Sürdürülebilirlik ve teknolojiyi bir araya getirmek için Google Pixelbook ile ortaklık kurdu. Böylece marka, zero waste akımını yaymaya yönelik eğitimler, çocuklar için seminerler, eğitici mağaza içi etkinlikler düzenlemeye başladı. Ayrıca marka, dünya sorunlarıyla ilgili çözümler getiren hediye edilebilir ürün koleksiyonunu da satışa çıkardı.

Silverstein, markasını 4’üncü yılında kelimenin tam anlamıyla tonlarca hurda malzemesinden büyüyen bir işletmeye dönüştürdü. Çok önemli bir akımın öncüsü olan Silverstein, geri dönüştürülebilir moda felsefesini Insider, Mashable, Buzzfeed ve Google’da yaymak için çalışmaya devam ediyor. Günümüze kadar 20 milyondan fazla insana ulaştı bile. Silverstein misyonunu şöyle tanımlıyor: “ Amacımız, tasarım ve yaratımı israf etmeden yeniden tanımlayarak endüstri normlarının üstesinden gelmek ve bunları değiştirmektir.”

Sıfır Waste Daniel’ın amaçları şunlar:

  1. Tüm kaynaklar (materyaller, insanlar, enerji, zaman ve hayal gücü) değerlidir.
  2. İyi tasarım, mevcut tüm kaynakları kullanır, müşteriler için fonksiyonel çözümler sunar ve israf yaratmaz.
  3. Giyim üretimi, çöplük alanına hiçbir şey göndermemelidir.
  4. Boşa harcanan atık malzemelerin yeniden kullanılmasını sağlamak, yenilerini oluşturmaktan daha iyidir.
  5. Müşteriler kıyafetlerinin nasıl yapıldığını bilmeyi hak eder.
  6. Tüm çalışanlara adil bir ücret ödenmesi gerekir.
  7. Şirketin yalnızca şeffaf uygulamalardan sorumlu olduğunu gösteren “gerçek” anlatıları teşvik etmek şirketin sorumluluğundadır.
  8. İşleri doğru şekilde yapmak zaman alır, ancak bunu kolay ve rahat bir hale getirebiliriz.

Önerilen İçerik: Minimalist Yaşam Neden Çok Değerli?

Haber Editörü: Pelin Aykın | kooplog

 

İrem Surel
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
3 Farklı Jenerasyonun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Coşkusu
Üç Jenerasyon, Aynı Coşku: 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı

3 Farklı Jenerasyonun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Coşkusu

Sonraki
Bir Neslin Her Sene 23 Nisan Tatilinde Televizyonda İzlediği Unutulmaz Çocuk Filmleri

Bir Neslin Her Sene 23 Nisan Tatilinde Televizyonda İzlediği Unutulmaz Çocuk Filmleri

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.