iPhone’u iPhone Yapan Adam Görevden Ayrıldı

Apple’da Büyük Deprem: iPhone'u iPhone Yapan Adam Görevden Ayrıldı

Dünyanın en değerli şirketlerinden olan Apple’ın beyin ekibinden ve iPhone tasarımının mimarlarından Jony Ive’ın görevden ayrılacağı haberi tüm dünyada deprem etkisi yarattı.

“iPhone’u iPhone yapan adam” olarak tanınan Jony Ive Apple’da 30 yıldır baş tasarımcı olarak çalışıyordu. iPhone, iPad, Apple Watch ve Mac’ler başta olmak üzere pek çok ürünün tasarımını yapan kişi olan Ive’ın yılın sonunda Apple’dan ayrılacağı kararı, şirketin hisselerini yüzde 1,5 oranında düşürdü. Şirketin değeri 9 milyar dolar azaldı. Şirketin başarılı olmasıyla ve ürünlerin efsaneleşmesiyle önemli rol oynayan Ive, son olarak Apple’ın San Francisco’da gerçekleştirdiği WWDC 2019 yazılım geliştirici etkinliğinde şirketin patronu Tim Cook ile kameralar önüne çıkmıştı. Mac Pro için kameralara poz vermişti.

Apple’da Büyük Deprem: iPhone'u iPhone Yapan Adam Görevden Ayrıldı

Hisse Değerleri Düştü, Yatırımcılar Kaygılı

Ive göreve geldiği 1996’da; Apple’ın mali zorluk yaşadığı bir dönemde şirketin bir deve dönüşmesinde önemli payı oldu. 2011’de ölen Apple’ın kurucusu Steve Jobs, “Apple’da bir ruh partnerim varsa o da Jony’dir” diyerek Ive’ın önemini dile getirmişti. Apple CEO’su Tim Cook ise Apple’ın yeniden canlanmasında Ive’ın rolünün büyütülmemesi gerektiğini söyledi. Apple’ın tüm ürün tasarımları Ive’ın elinden geçiyordu. Sektörde bu gelişme ‘sürpriz bir karar’ olarak yorumlandı. Ayrıca Ive’ın ayrılışının şirkette büyük değişimlerin yaşandığı bir döneme denk gelmesi de diğer bir endişe verici durum. Çünkü 5 yıl önce İngiliz moda devi Burberry’nin CEO’luğunu bırakarak Apple’ın perakendeden sorumlu başkan yardımcılığına gelen Angela Ahrendts de nisanda şirketten ayrılmıştı.

iPhone satışlarının düşmesi ve üst düzey çalışanların şirketten ayrılmasıyla Apple’ın hisse değerlerinde yaşanan kayıplar yatırımcıları kaygılandırıyor. Dünya devi Apple’ın geleceği ve önemli isimlerin yerinin doldurulup dolduralamayacağı ise merak konusu.

Önerilen İçerik: Apple’ın Efsane Müzik Uygulaması iTunes Tarihe Karışıyor

Tuğberk Süslü
Co-founder @kooplog
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Acılara Tutunmak: Acı Çekmenin Özgürlüğü
Sonraki
Saç Dökülmesini Önlemek için 3 Basit ve Etkili Adım

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.