Apple’da Büyük Deprem: iPhone'u iPhone Yapan Adam Görevden Ayrıldı

iPhone’u iPhone Yapan Adam Görevden Ayrıldı

Dünyanın en değerli şirketlerinden olan Apple’ın beyin ekibinden ve iPhone tasarımının mimarlarından Jony Ive’ın görevden ayrılacağı haberi tüm dünyada deprem etkisi yarattı.

“iPhone’u iPhone yapan adam” olarak tanınan Jony Ive Apple’da 30 yıldır baş tasarımcı olarak çalışıyordu. iPhone, iPad, Apple Watch ve Mac’ler başta olmak üzere pek çok ürünün tasarımını yapan kişi olan Ive’ın yılın sonunda Apple’dan ayrılacağı kararı, şirketin hisselerini yüzde 1,5 oranında düşürdü. Şirketin değeri 9 milyar dolar azaldı. Şirketin başarılı olmasıyla ve ürünlerin efsaneleşmesiyle önemli rol oynayan Ive, son olarak Apple’ın San Francisco’da gerçekleştirdiği WWDC 2019 yazılım geliştirici etkinliğinde şirketin patronu Tim Cook ile kameralar önüne çıkmıştı. Mac Pro için kameralara poz vermişti.

Apple’da Büyük Deprem: iPhone'u iPhone Yapan Adam Görevden Ayrıldı

Hisse Değerleri Düştü, Yatırımcılar Kaygılı

Ive göreve geldiği 1996’da; Apple’ın mali zorluk yaşadığı bir dönemde şirketin bir deve dönüşmesinde önemli payı oldu. 2011’de ölen Apple’ın kurucusu Steve Jobs, “Apple’da bir ruh partnerim varsa o da Jony’dir” diyerek Ive’ın önemini dile getirmişti. Apple CEO’su Tim Cook ise Apple’ın yeniden canlanmasında Ive’ın rolünün büyütülmemesi gerektiğini söyledi. Apple’ın tüm ürün tasarımları Ive’ın elinden geçiyordu. Sektörde bu gelişme ‘sürpriz bir karar’ olarak yorumlandı. Ayrıca Ive’ın ayrılışının şirkette büyük değişimlerin yaşandığı bir döneme denk gelmesi de diğer bir endişe verici durum. Çünkü 5 yıl önce İngiliz moda devi Burberry’nin CEO’luğunu bırakarak Apple’ın perakendeden sorumlu başkan yardımcılığına gelen Angela Ahrendts de nisanda şirketten ayrılmıştı.

iPhone satışlarının düşmesi ve üst düzey çalışanların şirketten ayrılmasıyla Apple’ın hisse değerlerinde yaşanan kayıplar yatırımcıları kaygılandırıyor. Dünya devi Apple’ın geleceği ve önemli isimlerin yerinin doldurulup dolduralamayacağı ise merak konusu.

Önerilen İçerik: Apple’ın Efsane Müzik Uygulaması iTunes Tarihe Karışıyor

kooplogger

Yazar: Tuğberk Süslü

@kooplog

ModeratörBlog YazarkooploggerBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum

  1. Yeri dolmayacak adam yoktur. Apple kullanıcılarının çoğunun bu adamın isminden bile haberi yoktur. Siz gidersiniz birileri gelir bazen daha da iyi olur. Uzun zamandır bu işi yapmak standarda bağlamak hata yapma korkusu başarısız olma korkusu sizi belli kalıplara sıkıştırabilir. Iphone yi iphone yapan adam öldü bence.