Minimalist Yaşam Neden Çok Değerli?

Minimalist Yaşam Neden Çok Değerli?

Minimalist Yaşam Tarzının Getirdiği Faydalar

Bu yazı dizisinde sizler için minimalist yaşam tarzının getirdiği faydaları sıraladık. Peki, minimalist yaşam tarzı tam olarak ne demek? Minimalizm ihtiyaç duymadığın, kullanmadığın tüm her şeyden arınmak demektir. Aşağıda sizler için minimalist yaşamın getirdiği avantajları sıraladı. İşte minimalist yaşamın avantajları…
Minimalist Yaşam Neden Çok Değerli?

“LESS IS MORE” 

Minimalizm kullanmadığın ne var ise; ihtiyaç duymadığın halde beğenip satın aldığın her şeyi gözden çıkarmak demektir. Minimalist yaşamak evinizde daha az eşya bulundurmak, daha az biblo satın almak, daha az mobilya yer alması sizi daha huzurlu yapar. Kendinizi ruhen daha mutlu hissedersiniz. Aradığınız şeyleri kolaylıkla bulabilme imkânı bulursunuz. Haftalık yaptığınız ev temizliği sizin için daha kolay olur sizin. Daha az eşya stressiz yaşamanızı sağlar. O yüzden “LESS IS MORE “ sloganını hayatınıza uygulayın lütfen.
Minimalist Yaşam Neden Çok Değerli?

ÖZGÜVEN PATLAMASI YAŞARSINIZ!

Minimalizm özgünlük ve özgüveni, sağlar. Nasıl mı? Daha az kıyafet, ayakkabıya sahip olarak. Türkiye’de birçok insan Pull  & Bear, Zara, H&M gibi tanınmış markalardan ihtiyacı olmasa bile alışveriş yapıyor ya da sırf moda diye satın alıyor. İşte minimalism bu noktada bize çoğu insan tarafından satın alınan ürünleri almak yerine kendinize bir özgü giyim tarz yaratmamızı öğretiyor. Kendi modanızı kendiniz yaratarak özgün takılmak inanın daha havalı. Örneğin 5 yıldır çok sevdiğiniz Jean pantolonunuz ya da eteğiniz artık giyilecek halde değil. Böyle bir durumda neden herkes tarafından popüler markaları tercih etmek yerine, Retro kıyafetleri tercih etmiyorsunuz? Retro mağazalardan kendiniz için bir şey satın almak hem tonlarca para harcamanızı önüne geçmiş olacak hem de ihtiyacı olduğunuz bir şeyi satın alarak ruhen sizi daha mutlu edecek. Retro mağazalardan ihtiyaç duyduğunuz kıyafeti satın alarak herkes gibi görünmeyerek daha havalı olacaksınız. Çünkü kendinize özgü bir giyim tarzı yaratarak farkınızı bir kez daha göstermiş olacaksınız.
Minimalist Yaşam Neden Çok Değerli?

KENDİNİZE DAHA ÇOK ZAMAN AYIRABİLİRSİNİZ!

Minimalizm sayesinde hafta sonlarımızı ya da boş vakitlerimizi kendimizi AVM’ e atarak geçirmek yerine, yapmaktan hoşlandığımız bir şeye odaklanarak geçirirsiniz. AVM AVM gezmek eylemi yerine başlangıç seviyesinde olan İtalyanca dilini geliştirerek ya da, günlük yazarak kendinizi ruhen rahatlatabilirsiniz. Hobilerinize odaklanarak hem tüketim çılgınlığının önüne geçmiş olursunuz hem de kendinizi geliştirmiş olursunuz. Böylece hem cebinizi korumuş olursunuz hem de kendinize daha çok zaman yaratmış olursunuz.
Minimalist Yaşam Neden Çok Değerli?

PARA BİRİKTİRMEK KOLAYLAŞIR!

Bugünün tehlikeli silahları AVM’ler, lüx mağazalar bizi kamaştırıcı dekorasyonu ile çalan hızlı müzik ile bir şeyler satın almaya yöneltiyor. AVM’lerde neden hızlı müzik çaldığını hiç düşündünüz mü? İnsan kendini müziğin ritmine kaptırıp, o neşeli modda gözüne güzel görünen şeyleri satın aldırmak için tabii de. Sırf o çalan ritmik müzik yüzünden ihtiyacınız olmadığı halde bir şeyler satın alabilirsiniz. AVM’leri tehlikeli yapan da bu zaten. İradeniz güçlü ise, tutkularınız, yapmak istediğiniz şeyler ön planda ise sizler için, işitsel büyü “ritmik hızlı müzik” den etkilenmezsiniz. Peki, bu size ne sağlar? İtalya’ya ya da Paris’e gitmek sizin için bir hayal iken bu hayali gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Minimalism sayesinde az ama ihtiyacınız olduğunuz şeyleri alarak giderlerinizi kontrol altına alabilir, para biriktirmeniz kolaylaşmış olur. Ödül ise; Paris tatili olur 🙂

İrem Surel
Subscribe
Bildir
3 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Toplumsal Yozlaşmışlıklara Bir Tokat: Rick and Morty

Toplumsal Yozlaşmışlıklara Bir Tokat: Rick and Morty

Sonraki
Yeni Sürüme Merhaba: Android 9.0 (Pie)

Yeni Sürüme Merhaba: Android 9.0 (Pie)

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.