AFFETMEK: Bazen Etkili Bir İlaçtır

Bu yazımda, geçenlerde internetteki bir kaynakta denk gelip okuduğum bir yazıdan ilham alarak sizinle paylaşmak istedim. Konu hepimizin yüzyıllardır alakadar olduğu bir duygu halidir aslında: 

AFFETMEK !

Herkesin hayatının bir döneminde yaşadığı bir acıdan, gördüğü bir yanıştan dolayı affedemediği biri olmuştur. Aslında affetmenin kolay olduğu tek zaman çocukluk sanırım. Bir çocuğun affediciliği ne cömerttir değil mi? Küsse de kızsa da bir özürle, bir oyunla affeder karşısındakini, hemen barışılır. Ancak bu durum yaş ilerledikçe biraz zorlaşıyor.

Affetmek, kendimizi karşımızdaki insanın gelecekte bize karşı yapabileceği olası incitmelerine karşı aldığımız bir önlem olmanın dışında aslında bazı durumlarda iyi bir şeydir. Bu durum aslında sizin affetmek ile ilgili olarak beklentilerinize, ne istediğinize bağlıdır. Affettiğiniz kişinin hayatınızdaki varlığını sürdürmesini mi istiyorsunuz yoksa geçmişin yarattığı o kötü anılara olan bağımlılığınızdan kurtulup özgürlüğe kavuşmak mı? İkinci durumu istiyorsanız affetmek işte bu anlarda iyi bir şeydir.

“Sizi incitenleri affedin, affedilmenizi hak ettikleri için değil, öfkenizi salıp affetmenizi sağlayana kadar asla mutlu olamayacağınız için.”  -JOHN LOCK

Birini affetmeniz demek onunla ilişkinizi devam ettirmenizi gerektirmez, onun yaptıklarını tasvip ettiği anlamına da gelmez hele zayıflık belirtisi hiç değildir, affettiğinizi söylemek zorunda bile değilsiniz. Birine duyulan kinin ve kırgınlığın her gün size yaşattığı o yükle yaşamak hem zihninizde o kişiye hak etmediği bir yer ayırmak anlamına gelir hem de sizin ruhunuzu bir kafese koymak gibi bir esaret demektir. Bu yükten kurtulmak için affetmek, affetmenin iyi olduğu durumlardır.

148 genç yetişkinle yapılan bir araştırmada bağışlama toleransı düşük olan ve stresi fazla olan kişilerde yaşlandıkça daha kötü zihinsel sağlık problemlerinin oluştuğu sonucu görülmüştür. Bunun yanı sıra insanın kendini bağışlaması karşısındaki bir insanı bağışlamasından çok daha zor olduğu görülmüştür.

Bu nedenle affetmek zor ancak hafifletici bir eylemdir ve bu eyleme lütfen önce kendinizi affederek başlayın.

Gizli Özne
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kara Afrika'da Portekiz Sömürgeciliği Tarihi

Kara Afrika'da Portekiz Sömürgeciliği Tarihi

Sonraki
MACHINE DE BRIQUE | MACHINE DE PARPAING

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.