Yeni Sürüme Merhaba: Android 9.0 (Pie)

Yeni Sürüme Merhaba: Android 9.0 (Pie)

Merhabalar. Android dünyasında gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. Geçen haftalarda Android işletim sisteminin 9. sürümü olan P (yani Pie) duyuruldu ve kullanıma açıldı. Ben de değerli okuyucularımız için Android 9.0 sürümüne eklenen özelliklerden 5 adet seçip derledim.

1) Wellbeing

Yeni Sürüme Merhaba: Android 9.0 (Pie)

“Wellbeing nedir?” diyecek olursanız cevabı şu: Google’ın geliştirdiği bir uygulama süre sayacı diyebiliriz. Aşağıdaki örnek görselde de görebileceğimiz üzere Google, bu özellikle hangi uygulamayı ne kadar süre boyunca kullanmışız onu görebilmemizi, uygulamalara süre sınırı koymamızı sağlıyor. Süre sınırı koyduğumuz uygulamada eğer süre sınırını aşarsak uygulamaya giriş yapamıyoruz ve uygulama simgesi gri renk oluyor.

Bu özellik ile ilgili daha detaylı bilgiye https://wellbeing.google adresinden ulaşabilirsiniz.

2) Adaptive Battery

Yeni Sürüme Merhaba: Android 9.0 (Pie)

Türkçe’ye “Uyarlanabilir Pil” olarak çevrilen bu özellik, uygulama yeteneklerine kısıtlama getirebiliyor. İşlemci gücü daha çok kullandığınız uygulamalara verilirken, daha az kullandığınız uygulamara daha az güç veriliyor. En sevdiğim özelliklerden biri bu oldu; umarım pratikte de işe yarar.

3) Ekran Görüntüsü Düzenleme

Yeni Sürüme Merhaba: Android 9.0 (Pie)

Eskiden ekran görüntüsü aldığımızda o ekran görüntüsünü düzenlemek için ekstra uygulama kullanmamız gerekiyordu. Google, bu ihtiyacı görüp sistem içine entegre etti. Artık ekstra bir uygulama kullanmadan ekran görüntülerini düzenleyebileceğiz. Oldukça faydalı olacağını düşünüyorum.

4) Private DNS

Yeni Sürüme Merhaba: Android 9.0 (Pie)

Android 9.0 ile birlikte artık Özel DNS sistemi de destekleniyor. “Özel DNS sistemi nedir?” diye soracak olursanız sizin DNS trafiğinizi şifreliyor. Yani engellemeler konusunda bir sorun yaşamayacaksınız. Bu özelliğin bir çok kişinin işine yarayacağına eminim.

5) Casusluklara Engelleme!

Artık uygulamalar kafalarına göre ortam dinlemesi yapamayacak; kameraya erişemeyecek. Eskiden bu uygulamalara izin veriliyordu. İzin verme sistemi devam edecek ama uygulama kapalı olduğu zaman hiç bir şekilde izinsiz erişim sağlayamayacak. Google bunu nasıl başardığını şu anda saklıyor (haklı olarak); ileride ne olur bilemeyiz.


 

Rifleman
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Minimalist Yaşam Neden Çok Değerli?
Sonraki
İzlemeden Önce – Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel

İzlemeden Önce – Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.