Timuçin Esen ve Taner Ölmez: Laswell İletişim Modeli

timuçin esen, taner ölmez

Kitleler, genel tabir ile açıklayacak olursak herhangi bir sebepten ötürü bir araya gelmiş nicel çoğunluklardır. Kitlelere ulaşmada çeşitli iletişim modelleri kullanılır. Laswell İletişim modeli bu modeller içerisinde en eski olanlardan birisidir. Timuçin Esen ve Taner Ölmez…

Laswell İletişim Modeli: Timuçin Esen ve Taner Ölmez

Kitleye bir ülkede yaşayan insanlar, takım taraftarları yahut bir sendika üyeleri örnek olarak gösterilebilir. Kitlenin olduğu her ortamda doğal olarak iletişim de kendine bir açmaktadır. Kitle iletişimi insanlık tarihi kadar eskiye dayanmaktadır. Öyle ki antik dönem filozoflarından Aristo’nun deyişlerinde dahi kitle iletişimi ile alakalı çalışmalar göze çarpar. Tarih boyunca çeşitli modeller ve kuramlar ile kitle iletişimine dair savlar ortaya atılmıştır.

Harekete geçirilmesi gereken topluluklar olarak görülen kitlelere yönelik çalışmaların kaynağı teknoloji ile paralel olarak değişmektedir. 20. Yüzyılın başlarında gazeteler ile yapılan çalışmalar yüzyılın ortalarına doğru radyoya sonunda ise günümüzde de halen etkisi devam eden televizyonlar üzerinden devam etmektedir. Bu hususta televizyon üzere bir yorumlama yaparken kitle iletişim kuramlarından en eskilerinden ve geçerliliği zaman içerisinde güncellemeler ile beraberde olsa halen devam eden Laswell Modeli üzerinden gideceğiz.

Harold Laswell

Laswell İletişim Modeli’nin Babası

Modelin babası olan Harold Laswell, iletişimi belli bir çizgi üzerinden anlatmaktadır. Bu çizgide sırasıyla: Kim? Ne? Kanal? Kime? Hangi Etkiyle? soruları sorulmaktadır. Bu modelde kim bazen toplumca kabul görüş güvenilir kişilerden de oluşabilir. Şimdi bu modeli yaşadığımız pandemi süreci üzerinden örneklendirelim. Covid-19 salgınını engellemeye yönelik alınan önlemler kapsamında hükümet birinci ağızdan topluma uyarılar bulunmuş ve öneriler sunmuştur. Fakat bu söylemler belli bir etki alanıyla sınırlı kaldı.

Timuçin Esen & Taner Ölmez: Doktor Rollerinde

Akabinde mesaj iletilecek kitle üzerinde dizi/film oyuncularının etkisinin bir hekimden daha çok olduğu gerçeği üzerinden durulmuş ve bu minvalde bir kamu spotu yayımlandı. Yayınlarda oynadıkları dizilerde doktor rollerinde olan Timuçin Esen ve Taner Ölmez kullanıldı. Kurgusal karakter vatandaşlara salgına karşı yapmaları gerekenleri anlattılar. Burada kim dizi oyuncularının, neyi salgından korunma yollarının, kanal kitle iletişim araçlarının, kime Türkiye’de yaşayan toplumun tamamının, hangi etkiyle ise toplumu bilinçlendirme amacının cevaplarının sorusudur.

İlgili Kamu Spotları:

 

 

Talha Sevim
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Medya ve Siyaset İlişkileri
Sonraki
Prefrontal Korteksi Nasıl Geliştirebiliriz?
Prefrontal Korteksi Nasıl Geliştirebiliriz?

Prefrontal Korteksi Nasıl Geliştirebiliriz?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.