Tolga Karaçelik’ten Trajikomik Bir Aile Hikâyesi: Kelebekler

Tolga Karaçelik’ten Trajikomik Bir Aile Hikâyesi: Kelebekler

Genç bir sinemacının eseri olan Kelebekler filmi ile karşınızdayım bu sefer. Tolga Karaçelik bizi pek de benzerine rastlamadığımız bir film ile buluşturuyor. Film her ne kadar 30.03.2018 tarihinde vizyona girmiş olsa da modası geçmeyecek cinsten bir yapım.

Filmi Neden İzleyelim?

Film bir hayli enteresan bir başlangıç yapıyor. “Kaybedecek bir şey olmadığını unutma, astronotum ben, unutma” ezgileri ile bir astronot çıkıyor karşımıza, ilginç değil mi?

Kelebekler filmi sadece hikâyesi ile değil soundtrackleriyle de sizi kendine çekiyor. Hikâyesi ise bize pek yabancı değil. Neden derseniz, tipik şehirli insanının hayatını sahneliyor bir bakıma. Kelebekler filmi bize bazı aile değerlerini de hatırlatıyor. Şehirleşmiş insanın bazı insani aile değerlerini unutması, bu duygulara yabancılaşmasını resmediyor bize. Yıllardır hiç görüşmemiş üç kardeş düşünün, üç kardeşten biri hiç beklemediği bir zamanda haber alamadıkları babalarının aramaları ile tekrardan bir araya geliyor ve unutmuş oldukları köylerine gidiyorlar.

Tolga Karaçelik’ten Trajikomik Bir Aile Hikâyesi: Kelebekler

Üç Birbirinden Apayrı Kardeşin Hikâyesi

Kadroda kimler yok ki? Yalan Dünya dizisinden tanıdığımız başarılı oyuncu Bartu Küçükçağlayan, Astronot kıyafeti ile akıllara kazınan Cemal Tolga Tekin var. Üç kardeşin köyden şehre gidiş hikâyeleri de bir hayli ilginç. Annelerinin intiharı sonrasında bencil ve sevgisiz babalarını arkalarında bırakırlar ama sadece babalarını bırakmazlar birbirlerinden de koparlar. 30 yıl boyunca babalarını görmeden yaşarlar bu şekilde yaşamaya alışırlar.

Kelebekler bize aile değerlerini sorgulatıyor. Aniden gelen bir telefon ile hayatların nasıl değiştiğini bize gösteriyor, tıpkı gerçek dünyada karşılaştığımız gibi. Bu üç kardeş her ne kadar istekli olmasalar dahi köye giderek bir nevi tıkanmış hayatlarından da kaçıyorlar.

Üç kardeşin karakterleri de birbirinden bir hayli farklı diyebiliriz. Cemal karakteri yıllardır sırf uzaya gönderilmediği için eylem yapan bir karakter, kocasından yeterli ilgiyi göremediği için ayrılmanın eşiğine gelmiş bir Suzan, seslendirme sanatçısı olan bir Kenan filmde bizi bekleyen üç kardeş. Babaları için çıkmış oldukları bu yolculukta bu üç karakterimizde türlü türlü maceralar bekliyor aslında. Çıkılan bu yolculukla beraber bir nevi üç karakterimizde kendilerini keşfediyorlar.

Filmdeki en değişik sahne tavukların patladığı sahne olduğunu söyleyebilirim. Patlayan tavuklar aslında bir şeyi sembolize ediyor o da orada burada patlayan bombaların normalleşmesi ve verilen tepkileri simgeliyor aslında bence.

Tolga Karaçelik’ten Trajikomik Bir Aile Hikâyesi: Kelebekler

Filmin Müzikleri

Filmin müziklerine gelecek olursak Tolga Bey müzikleri gayet yerinde seçmiş diyebilirim. Grup Gündoğarken ’in Bir Yaz Bitiyor şarkısı hüzünlü ama anlamlıydı, kardeşlerin yaşanmışlığını anlatıyordu bence. Tam bir yol şarkısı zaten filmde de yolda eşlik ediyor bize. Filmde çalan diğer hoşuma giden şarkı ise Özdemir Erdoğan’ın Gurbet şarkısıydı. Bu şarkı akıllara Çöpçüler Kralı filmini getirse de bu sefer farklı bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Fakat filmin çıkış hikâyesi ile esas uyumlu parça bence Erkut Taçkın’ın Baba şarkısı. Filmde yer alan diğer hoşuma giden parça ise 90larda çok dinlediğimiz Nazan Öncel’in Gidelim Buralardan adlı parçası. Şarkıyı bir kriz anında film karakterimizin söylemesi ile hatırlıyoruz ve filmi izlerken karakterle beraber söyleyerek eşlik ediyoruz.

Kelebekler filminde Serkan Keskin, Ezgi Mola gibi yan karakterler ile ünlü simalarda karşımıza çıkarak bizleri sevindiriyor. Her ne kadar kamera önünde geçişlerde azıcık görünüyor olsalar da onları görmek güzel.

Sonuç olarak önerimiz Kelebekler filmini izlemeniz ve karakterlerin dünyasına inmenizdir.

Önerilen İçerik: Ali Atay’dan Bir Komedi Silsilesi: Ölümlü Dünya


İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:

İrem Surel
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
7 Adımda Etkileyici Bir Blog Yazısı Nasıl Yazılır?
7 Adımda Etkileyici Bir Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

7 Adımda Etkileyici Bir Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

Sonraki
Yıldız Patlamaları Sonucunda İnsanlar İki Ayak Üzerinde Yürümeye Başladı
Yıldız Patlamaları Sonucunda İnsanlar İki Ayak Üzerinde Yürümeye Başladı

Yıldız Patlamaları Sonucunda İnsanlar İki Ayak Üzerinde Yürümeye Başladı

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.