Kan Donduran Katliamlarla Ünlenen Manson Tarikatı’nın İşlediği 4 Cinayet

Kan Donduran Katliamlarla Ünlenen Manson Tarikatı’nın İşlediği 4 Cinayet

Kan Donduran Katliamlarla Ünlenen Manson Tarikatı’nın İşlediği 4 Cinayet

20. yüzyılın şüphesiz en popüler seri katili olan Amerikalı Charles Manson, 1960’lı yıllarda işlediği bir dizi cinayetle dünya tarihine damgasını vurmuştu. Acımasız seri katilin bu kadar ünlenmesindeki en önemli sebep, dönemin Hippi akımını da kullanarak gitarıyla “filozof müzisyen” karakterine bürünerek sokak sokak dolaşmasıydı. Hippiler için önemli bir merkez olan San Francisco’da bu şekilde uyuşturucu bağımlısı ve evsiz kitleleri kendine bağlayan Manson, İsa peygamberin reenkarnasyonla tekrar dünyaya geldiğini ve kendisinin Hz. İsa olduğunu söylüyordu. Bu yöntemle kendine bir aile kurmuş daha sonra bu aile genişleyerek tarikata dönüşmüştü.

İlk cinayetlerini 1969’da gerçekleştiren Charles Manson tarikatının toplam kaç cinayet işlediği bilinmemekle birlikte 35 ölümden sorumlu olduğu biliniyor. Manson’ın diğer bir ilginç özelliği ise cinayetlerin hiçbirini kendisi işlememiş, tarikat üyelerini cinayetlerde kullanmış olmasıdır. Manson’ın kimsede görülmemiş bir ikna kabiliyeti vardı. Manson, ülkede bir ırk savaşı çıkacağını ve siyahilerin bütün beyazları öldüreceklerini iddia ediyordu. Bu fikirle beyinleri yıkanan Manson Tarikatı’nın bazı üyeleri Ağustos 1969’da ırklar arası savaş başlatmak için iki gecede yedi kişiye işkence yapmış, vurarak veya bıçaklayarak öldürmüştü. Kurbanlarının kanlarıyla duvarlara mesajlar yazmışlardı.

Manson’ın planı cinayetlerin sorumlusunun siyahilere kalmasını sağlamak ve böylece bir ırk savaşı başlatmaktı. Seri katilin kurbanları arasında ünlü yönetmen Roman Polanski‘nin hamile eşi Sharon Tate’in de olması, onu dünyaca ünlü bir suçluya dönüştürdü. 1970’li yıllarda müebbet hapse çarptırılan Manson, 2017’de 83 yaşındayken cezaevinde öldü. Ancak onca yıllar hapiste olması acımasız katilin popülerliğinden bir şey kaybettirmedi.

Hapisteyken evlenme teklifleri alan Manson için cezaevine yüzlerce mektup geliyordu. Bir grup hayranı hapishaneden çıkması için imza kampanyası bile başlatmıştı. Manson yıllar geçtikçe popüler kültürün bir unsuru oldu. Öyle ki, 1970’de Manson’ın şarkılarından oluşan Lie: The Love & Terror Cult adlı albüm yayımlandı. 1993’te Amerikan rock grubu Guns N’ Roses da Manson’ın “Look at Your Game, Girl” adlı şarkısını albümleri “The Spaghetti Incident?” içinde tekrar kaydetti. Ayrıca,  Amerikalı sıra dışı şarkıcı Marilyn Manson da sahne adında kullandığı soyadını Charles Manson’a ithafen değiştirmiştir. Biz de popüler kültürü bu denli etkileyen Charles Manson Tarikatı’nın düzenlediği aralarında ünlü insanların da yer aldığı 4 cinayet olayını sizin için derledik…

1. Gary Hinman

Müzik öğretmeni Gary Hinman,  Manson Tarikatı’nın ilk kurbanıydı. Temmuz 1969’da evinde bıçaklanarak öldürüldü. Tarikatın üyeleri evin duvarına kanıyla “Political Piggy” (politik domuzcuk) ifadesini yazmıştı. Aslında Gary Hinman, Manson Tarikatıyla arkadaştı. Charles Manson, arkadaşı Hinman ile para yüzünden bir anlaşmazlık yaşadı. Bu nedenle 2 gün evinde işkence yaptıktan sonra Hinman’ı öldürdüler.

2. Sharon Tate ve Arkadaşları

Manson Tarikatı’nın üyeleri, Oscarlı ünlü yönetmen Roman Polanski‘nin 8,5 aylık hamile eşi Sharon Tate’i Ağustos 1969’da Los Angeles’taki evlerinde öldürdü. Bu sırada Polanski işi için İngiltere’deydi. Katiller, aktris Sharon Tate ile birlikte Abigail Folger, Polonyalı oyuncu Wojciech Frykowski, erkek kuaförü Jay Sebring ve lise mezunu bir genç olan Steven Parent‘i de öldürdü. Tate o gün arkadaşlarını evine yemeğe çağırmıştı. Bu nedenle tarikatın kurbanları arasında yer aldılar. Steven Parent ise sadece o sırada evin önünden geçen 18 yaşında bir gençti. 16 yerinden bıçaklanarak katledilen Tate’in ölmüş bebeği de karnından dışarı çıkartılmıştı. Katliamın olduğu evin duvarına ise Tate’in kanıyla “Pig” (domuz) yazılmıştı.

3. Leno ve Rosemary LaBianca

Leno ve Rosemary LaBianca çifti, Sharon Tate’in öldürülmesinden sadece 1 gün sonra katledildi. LaBianca çifti Los Angeles’ın varlıklı ailelerinden biriydi. İkisinin de ilk evliliklerinden çocukları vardı ve kendi hallerinde bir aileye sahiptiler. Rosemary LaBianca, Sharon Tate cinayetinin haberini gazetede okumuştu. Cinayet evine yakın bir gölgede gerçekleştiği için haberden endişe duymuştu. Ancak katil o dönem belli değildi ve Rosemary LaBianca, katillerin bir sonraki hedefinin kendi ailesi olacağını hiç tahmin etmemişti. Çünkü bir marketi olan LaBianca çifti ünlü bir sima değil aksine sıradan Amerikan ailelerinden biriydi. Ancak Charles Manson, pek çok kurbanını rastgele seçiyordu. Maalesef, LaBianca çifti de şanssız kurbanlardan olmuştu. Eve giren Manson Tarikatı’nın üyeleri, Rosemary’i kasaturayla sırtından 14 kez bıçaklamıştı. Eşi Leno’yu da aynı şekilde öldürmüştü. Kanıyla da evin duvarlarına mesajlar yazmışlardı.

4. Donald “Shorty” Shea

Hollywood’ta dublör ve aktör olan Donald Shea, Manson tarikatının kurbanı olmuştu. Vücudunun yeri 1977’de, ölümünden neredeyse on yıl sonra keşfedildi.

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Aptal İnsanlar Ünlü Olmaya Devam Edecek
Aptal İnsanlar Ünlü Olmaya Devam Edecek

Aptal İnsanlar Ünlü Olmaya Devam Edecek

Sonraki
Gerçekten Ne Kadar Su İçmeniz Gerektiğini Biliyor Musunuz?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.