Aptal İnsanlar Ünlü Olmaya Devam Edecek

Aptal İnsanlar Ünlü Olmaya Devam Edecek

Boş, beleş, dünyadan bihaber, insanlığa sıfır katkı sağlayan, yalnızca içinde yaşadığı çağa adapte olarak hayatta kalmayı başarmış ama kesinlikle nereden geldiğini, nereye gittiğini merak etmeyen, varlığını sorgulamayan, 4.5 milyar yıllık Dünya tarihindeki toz zerresi kadar küçük varlığını 3-5 ay ya da birkaç yıl süren gelip geçici trendlerle ziyan eden insanlarla aynı dünyada yaşamak sizi de üzüyor mu?

Beni çok üzerdi.

Ömrümü bu insanlardan nefret ederek geçirdim. Bu kadar aptal insanları nasıl ünlü ederiz de, aramızda yaşayan dâhileri ölene kadar sefalet içinde yaşatıp, öldükten sonra da değerlerini çok bilmişiz gibi utanmadan göklere çıkartırız, bunu çok sorguladım.

İçine düştüğüm “herkesi kendi gibi sanma” yanılgısını çok sonraları fark ettim.

Sonra şöyle bir sonuca vardım: Eğer aptal insanlar ünlü oluyorsa, ve bu insanları milyonlarca kişi takip ediyorsa, bu milyonlarca insan o aptal ünlülerden çok daha aptal olmalı. Yoksa onların saçma sapan trendlerini takip etmez, onları bir saniyeliğine canlı görmek için üstlerini başlarını parçalamaz, onların reklamlarını yaptıkları ürünleri sorgulamadan tüketmezlerdi.

Konuya biraz farklı bir yerden devam edeyim.

Einstein neden zekiydi?

Ne kadar zekiydi, nasıl bu kadar zekiydi falan demiyorum. Neden zekiydi diyorum. Yani biz insanlık olarak Einstein’ı neden zeki kabul ediyoruz?

Söyleyeyim: Einstein’a zeki diyoruz, çünkü biz onun kadar zeki değiliz.

Çok mu basit geldi cevabım?

Uzak bir galakside ortalama IQ’nun 200 civarı olduğu bir medeniyet olduğunu keşfettik diyelim. (Ki böyle bir medeniyet varsa muhtemelen bizden önce onlar bizi keşfederler ya da belki de keşfettiler ve bizi kontak kurmaya değer görmediler.)

Bu medeniyetin içine Einstein’ı bıraksak, onu zeki kabul ederler mi? Elbette etmezler, sıradan bir insandan farksız olur. Einstein’ın Einstein olarak tarihe geçebilmesinin sebebi, insanlığın geri kalanının onun kadar zeki olmamasıdır. Yani zeka da geri kalan her şey gibi görecelidir.

Öyleyse çok basit ama bir o kadar da acı ve gerçekçi bir durum tespiti yapabiliriz: Dünya’da 70 insan da yaşasa, 7 milyar insan da yaşasa, tanım gereği insanlığın yarısı, ortalama insandan daha aptal olmak zorundadır.

Ne kadar doğru bilemiyorum ama, Türkiye’nin IQ ortalamasının 89 olduğu şeklinde ortalarda dolanan bir bilgi var.

Bir an için bu bilgiyi doğru kabul edelim. Bu demek oluyor ki, 80 milyon insan IQ sıralamasına göre kuyruğa girsek, baştan veya sondan saymaya başlandığında 40 milyonuncu sırada duran kişinin IQ’su 89, o kişinin arkasında duran her bir kişinin IQ’su ise 89’dan düşük demek oluyor.

Ve bu hayali kuyruk, sayılar farklı olmakla birlikte, her ülke için geçerli. Ve globalde 7 milyar küsur insanın olduğu bir büyük kuyruk daha var.

Yine Carlin’den alıntı yapmak gerekirse: “Ortalama insanın ne kadar aptal olduğunu düşünün, sonra yarısının ondan daha aptal olduğunu fark edin.”

Aptal olduğunu bilmeyen ve aptal olduğu için de bunu fark edemeyecek insanların çoğunluk olduğu yerde, “Stop making stupid people famous” naraları atarak ego mastürbasyonu yapmak, anlamsız bir zaman kaybından ibaret.

Çünkü aptal insanlar ünlü olmaya devam edecek.

The Necmi
Necmiii Bilicii
Subscribe
Bildir
5 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Mutsuzlar Ülkesi Miyiz?
Sonraki
Kan Donduran Katliamlarla Ünlenen Manson Tarikatı’nın İşlediği 4 Cinayet
Kan Donduran Katliamlarla Ünlenen Manson Tarikatı’nın İşlediği 4 Cinayet

Kan Donduran Katliamlarla Ünlenen Manson Tarikatı’nın İşlediği 4 Cinayet

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.