Bilgisayar Başında Göz Sağlığınıza Dikkat! Peki Bu Nasıl Olacak?

Virüs olmadan önce insanlar bilgisayarlara bu kadar bakmazlardı en azında yoğun iş çalışanları saymazsak. Yoğun bir iş hayatına sahip olan kişiler günde 7-8 saat boyunca bilgisayara bakmakla meşguller ama artık yoğun iş hayatına sahip olan insanlar değil evde geçimini sağlayan insanlar, anneler, babalar öğrenciler teknolojinin geliştiği bu dönemlerde internete teknolojiye kendini daha çok düşkün hale getirdi  bu bazı insanlarda maalesef bağımlılık bile yaptı. Bizde sizin bu dönemlerde bilgisayarların dikkat edilmediğinde göz sağlığına zarar verebildiğini vurgulayarak alınabilecek önlemleri sıraladık.

Doktorlar bilgisayar başındayken göz sağlığını tehdit edebilecek pek çok etkenin bir araya geldiğini ve bu etkenlerin kalıcı rahatsızlıklara neden olabileceğini belirtiyor ilk önce bunlardan bahsedelim: “Kullanımı hızla artan bilgisayarlar nedeniyle pek çok kişi göz yorgunluğu, gözlerde ağrı, yanma, batma, kuruluk, kaşıntı, kızarıklık, sulanma gibi şikayetlerde bulunuyor. Bazen de odaklama zorluğu, gözleri kısarak bakma, ışığa karşı duyarlılık, ışık saçılmaları ve baş ağrısı gibi problemler ortaya çıkabiliyor.”

Doktorlar göz sağlığını tehdit eden konuları ve yapılması gerekenleri şu şekilde açıkladılar:

• Bilgisayar başındayken daha fazla gözlerinizi kırpın.
• Monitörünü tam karşıya almak yerine, monitöre üstten bakabilecek şekilde oturun.
• Çalıştığınız ortamı iyice havalandırın.
• Gözünüzü ardına kadar açmak yerine biraz daha kısarak bilgisayarına bakın.
• Belirli aralıklarla dinlenin, bu aralıklarda bilgisayardan uzaklaşın ve gözlerini daha fazla kırpın.

Şimdi ise size bunları uyguladıktan sonra etkilerini açıklayacağım.

Göz kırpma göz kuruluğunu azaltabilir.

Bilgisayar kullanırken oluşan şikayetlerin oluşmasında en önemli nedenlerden birinin göz kırpma sayısının azalması olduğunu söyleyen doktorlar: “Normalde dakikada ortalama 25 kere gözlerimizi kırparız. Göz kırptığımızda üst kapağımız dinlenir, gözyaşı ile gözümüz beslenir ve temizlenir, göz yüzeyi kayganlaştırılır ve düzgün bir yüzey oluşturularak net ve berrak görme sağlanır. Ekranlarla çalışırken bu sayı dakikada 10’un altına, hatta 5-6’ya düşer. Böyle olunca da gözyaşı buharlaşır, göz yüzeyi kurur, yanma, batma, kızarıklık gibi bir çok şikayete neden olur. Eğer kişide ayrıca gözyaşı seviyesi normalden az ise bu şikayetler çok daha çabuk ve şiddetli olur. Ayrıca, bilgisayarda bazen iyi görebilmek için ya da konsantre olunduğunda gözleri iyice açarak bakanlar olabiliyor. Bu durum da sorunu artıran bir etkendir. İşte tüm bu nedenlerle, ekranla çalışırken bilinçli olarak sık göz kırpmak yararlı olur. Bazen de suni gözyaşı damlaları kullanmak gerekebilir.” olarak belirtmişlerdir.

Gözlerinizi kontrol ettirin

Bilgisayarla çalışanlarda göz şikayetlerinin bir diğer önemli nedeninin kişide fark edilmemiş ya da daha önce tespit edilmiş ancak durumunda değişiklik oluşmuş görme kusurları (Miyopi, hipermetropi ve astigmatizma) olduğunu belirten doktorlar: “Özellikle çocuklarda ve gençlerde en küçük harfleri bile görebildiği halde bazen kırma kusuru bulunabilir. Halk arasında “bilgisayarın gözleri bozduğu” şeklinde bir düşünce mevcuttur. Bu doğru değildir. Ancak mevcut kusur bilgisayar kullanımıyla açığa çıkmış veya belirginleşmiş olabilir. Bu nedenlerle aileler en küçük göz şikayeti olan çocuklarının bile gözlerini bir uzmana muayene ettirmelidirler. Gözlük kullanmak durumunda olanlar ekranla çalışırken gözlüklerini mutlaka takmalıdırlar.” belirtmişlerdir.

Uygun oturuş ve monitöre mesafe nasıl olmalıdır?

• Ekranın üst kenarı göz hizasında olmalı, ekrandan uzaklık ekrandakileri rahat görebilecek en uzak mesafe olmalıdır.
• Ayrıca, pencerelerle ekran açısı uygun olmalı, pencere ve diğer kaynaklardan gelen görüntüler ekran üzerine düşmemelidir.
• İri puntolu ve gözü yormayan karakterlerle yazmak, koyu renk zeminler üzerinde açık renk karakterlerle çalışmak, çalışırken 45–50 dakikada bir 5–10 dakika ara verip gözü dinlendirmek de göz sağlığı için çok önemlidir.

Günümüzde bilgisayarların daha çok kullanılmasıyla ilgili verdiğim tavsiyelere uymaya çalışırsanız göz sağlığı açısında bir problemlerinizin azalacağını düşünüyorum.

esmanur-yazici
Subscribe
Bildir
8 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
BİR MEKTUP("İyi Niyet": Somutlama)
Sonraki
Eski İnsanlar mı Daha Mutludur Yoksa Günümüzdeki İnsanlar mı?

Eski İnsanlar mı Daha Mutludur Yoksa Günümüzdeki İnsanlar mı?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.