Eski İnsanlar mı Daha Mutludur Yoksa Günümüzdeki İnsanlar mı?

Günümüz insanlarının eski insanlara göre daha mutlu olduğunu savunuyorum, Eski insanların daha mutsuz olduğunu anlayabilmek için tarihi çok iyi bilmek gerekir. Tarihin her döneminden örnekler vererek eski insanların günümüz insanlarına göre daha mutsuz olduğunu elbette kanıtlayabilirim ama Osmanlı Tarihi hem bizim tarihimiz olduğu hem de hepimizin bu tarihi bildiği için ağırlıklı olarak Osmanlı tarihi üzerinde duracağım ve o dönemin sosyal ve siyasal olaylarından örnekler vererek tezimi yani eski insanların günümüz insanlarına nazaran daha mutsuz olduğunu size kanıtlayacağım.

Dostlar, 600 yıllık Osmanlı tarihinde tam 200 savaş yapılmıştır. Gelin hep birlikte çok basit bir matematik hesabı yapalım 600 yıllık Osmanlı tarihinde 200 savaş yapılmışsa 600’ü 200’e böleriz ve ortalama her 3 yıl içinde bir savaş yapıldığını anlarız. Tarih öğretmenlerimiz, matematik öğretmenlerimiz bir hatam varsa lütfen düzeltsin. Her 3 yıla bir savaşa katılan daha bıyığı bile çıkmamış, ilk aşkını yaşamamış, bu gencecik çocukların, bu çocukların analarının, babalarının kardeşlerinin, sevdiklerinin mutluluk seviyesinin günümüz insanına göre daha yüksek mi olduğunu düşünüyorsunuz gerçekten? Siz hiç mi tarih okumuyorsunuz, hiç mi o dönemleri işleyen roman okumuyorsunuz, siz hiç mi türkü dinlemiyorsunuz dostlar?

Eski sözcüğünün bizzat kendisi bile anlam olarak bir olumsuzluk çağrıştırır. Deyim, atasözü ve mecazlarda genellikle olumsuz bir anlam kazanır. İşte birkaç örnek size…. Eski kafa, eski elbise, eskiden yeni olmaz, eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağardı, eski düşman dost olmaz, eski hamam eski tas …. Görüldüğü gibi insanlarımız da eski kelimesine olumsuz anlamlar yüklemiş. Yeni olana karşı çıkıyorsunuz, yeni olanı kazanmak için insanlık ne kadar mücadele verdi siz biliyor musunuz? İnsan yaradılmışların en zekisidir, yeniyi getiren insanın bizzat kendisidir, yeni insanı mutsuz etseydi insan, neden bunca icatlar, buluşlar, teknolojik gelişmeler için mücadele versin ki? “Gelişmiş” ve “geri kalmış ülke” kavramları size neyi çağrıştırıyor? Eskide kalmış yeniye ayak uyduramamış ülkeler geri kalmıştır, yeniye ayak uyduran ülkeler ise gelişmiştir. Şimdi size soruyorum siz gelişmiş bir ülke mi istiyorsunuz yoksa geri kalmış bir ülke mi?

Eskiye sıkı sıkı bağlı kalarak bu memleketi acaba nasıl kalkındırırsınız çok merak ediyorum ve bunun cevabını sizden bekliyorum. Bakın arkadaşlar Osmanlı devleti Anadolu’ya sadece 2 sebeple gitmiştir 1. coğrafi keşifler 2. paralı askerler .eski insanlar yine eski alışkanlıklar yüzünden yıkılıyor .Şimdi soruyorum sizlere siyasal ve diplomatik anlamda kendini toparlayamayan bir ülkenin vatandaşları nasıl mutlu olur?

Yani özetle günümüzdeki insanlar yenilikleri ve üretkenlik leri sayesinde daha kolay bir hayata daha kolay bir yaşama sahip olur ve bu hayat onları mutlu eder. kim bu kadar kolay olan yaşam şartlarında mutsuz olur?

yuruyen-oluler
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bilgisayar Başında Göz Sağlığınıza Dikkat! Peki Bu Nasıl Olacak?

Bilgisayar Başında Göz Sağlığınıza Dikkat! Peki Bu Nasıl Olacak?

Sonraki
Fotoğraf Çekmeyi mi, Yoksa Çekilmeyi mi Seviyorsunuz?

Fotoğraf Çekmeyi mi, Yoksa Çekilmeyi mi Seviyorsunuz?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.