Gerçekten Ne Kadar Su İçmeniz Gerektiğini Biliyor Musunuz?

Gerçekten Ne Kadar Su İçmeniz Gerektiğini Biliyor Musunuz?

Su insan hayatında olmazsa olmaz bir hayat kaynağı. Dünyanın çok büyük bir oranının sularla kaplı olduğunu biliyoruz. Bu durum insan ve hayvan bedenin için de geçerli. Vücudumuzun yaklaşık %60’ı sudan oluşmaktadır. Bu oran cinsiyetlere ve yaş gruplarına bağlı olarak değişmektedir. Ama her koşulda insan vücudunun minimum %50’si sudan oluşmaktadır. Bu oran yaşlandıkça azalır.  Bu hesaba göre bakıldığında insan vücudunda 38 ila 46 litre aralığında su bulunmaktadır. Su insan yaşamı için o kadar önemlidir ki yemek yemeden beş hatta daha fazla hafta hayatta kalabilirken su içmeden yalnızca birkaç gün hayatta kalabilirsiniz.

Peki insan vücudu ve yaşam için bu kadar önemli olan su ile nasıl bir ilişkimiz var? Uzmanlar sürekli ne kadar su tüketmemiz gerektiği ile ilgili açıklamalar yapıyor. Peki bu yapılan açıklamaların ne kadar doğru? Biz gerçekten ne kadar su tüketmemiz gerektiğini biliyor muyuz?

Gerçekten Ne Kadar Su İçmeniz Gerektiğini Biliyor Musunuz?

Su Tüketimi Ve Günlük Yaşam

Elbette herkesin su ihtiyacı birbirinden farklıdır. Ama bu fark devasa bir fark değildir. Yaşınıza, cinsiyetinizi, hatta mesleğinize göre gün içerisinde almanız gereken su oranı değişiklik gösterebilir. Örneğin sürekli masa başı işler yaptığınız bir mesleğe sahipseniz vücudunuzun su ihtiyacı mesleği ciddi bir fiziksel aktivite gerektiren bir insandan daha az olacaktır. İnsan yaşı ilerledikçe vücudundaki su oranının yerini yağ doldurmaya başlar. Dolayısıyla dengeyi bozmamak adına yaş ilerledikçe daha fazla su tüketilmesi ve bunun bir alışkanlık haline getirilmesi gerekmektedir.

Genç yetişkin bir kadın için günde önerilen su tüketim miktarı yaklaşık on su bardağıdır. Aynı yaş grubunda bir erkek için ise tüketilmesi önerilen su miktarı on dört bardaktır. Bu da yaklaşık bir 1-1,5 litre suya tekabül eder. Hamilelerin, meslek olarak sporla uğraşanların ve ciddi bir beden gücü gerektiren işte çalışanların su ihtiyacı çok daha fazladır. Böyle durumlarda günde en az 3-3,5 litre su tüketilmesi önerilir. Fazla su tüketmek de insan sağlığı açısından belirli tehlikeler doğurabilir ve bir takım hastalıkların habercisi olabilir. Eğer çok fazla su tüketiyor ve gün içerisinde çok fazla idrara çıkıyorsanız bu şeker hastalığının habercisi olabilir. Bu sebeple aksatmadan uzman bir hekime danışınız. Aynı zamanda eğer gün içerisinde çok fazla su ihtiyacı hissediyor ve su içiyorsanız bu durum vücudunuzdaki yararlı maddelerin de durmadan yıkanmasına ve bunun sonucunda su zehirlenmesi yaşamınıza sebep olabilir.

 

Gerçekten Ne Kadar Su İçmeniz Gerektiğini Biliyor Musunuz?

Su Tüketimi İle Alakalı Doğru Bilinen Yanlışlar

Yukarıda bir insanın günlük minimum su ihtiyacının bir 1,5 litre arasında olduğundan bahsettik. Bu doğrudan içmemiz gereken su miktarı. Ama elbette su ihtiyacımızın tamamını doğrudan su içerek karşılamıyoruz. Yani aslında bedenimiz çok daha fazla suya ihtiyaç duyuyor. Suyla hazırladığımız ve tükettiğimiz içecekler ve yiyecekler, aktif olarak yediğimiz meyve ve sebzeler hatta paketli gıdaların çoğu içerisinde su barındırır. Ve biz su ihtiyacımızın bir kısmını da buradan sağlarız. Bu oran gün içerisinde 750 ml su demek oluyor.

Bunun yanı sıra beslenme biçimimizde benimsediğimiz bazı kemik gıdalar su ihtiyacımız ile alakalı oldukça belirleyicidir. Mesela eğer sıktığı çay ve kahve tüketiyorsak bunlardı su işe yapıyor ve ciddi oranda su alıyor olsak da içlerinde bulunan kafein sebebi ile bu sıvılar bize çok fazla su kaybettirecektir. Bu sebeple, çay ve kahve aktif bir şekilde hayatımızdaysa içtiğimiz su oranını da arttırmamız gerekir. Ayrıca hangi mevsimde olursak olalım en sağlıklı tercih suyu oda sıcaklığına en yakın ısıda tüketmektir.

Günlük ihtiyacınız olan su miktarını buradan hesaplayabilirsiniz.

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kan Donduran Katliamlarla Ünlenen Manson Tarikatı’nın İşlediği 4 Cinayet
Kan Donduran Katliamlarla Ünlenen Manson Tarikatı’nın İşlediği 4 Cinayet

Kan Donduran Katliamlarla Ünlenen Manson Tarikatı’nın İşlediği 4 Cinayet

Sonraki
Gelecek Kaygısı

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.