Kahvenin de Ötesi: Kava Coffee Roasting

Kahvenin de Ötesi: Kava Coffee Roasting

3.dalga kahveciler aldı başını yürüdü. Artık bazı semtlerde adım başı kahveci bulmak mümkün. Eee böyle olunca da kafalar karışıyor, hangisine oturacağını şaşırıyor insan. Siz de böyle hissediyorsanız; iyi kahve içmek ve kahvenin damakta bıraktığı o tat sizin için de önemliyse o zaman size şimdi, Karaköy’de bu işi gerçekten tutkuyla yapan bir kahveciden bahsedeceğim: Kava Coffee Roasting

Öncelikle Kava Coffee’nin hikayesini bilmekte fayda var, mekanları güzelleştiren ve değerli kılanın arkasında yatan hikayeler olduğuna inanmışımdır hep. Kava, 2016 yılında Karaköy’den aramıza katılıyor ve o gün bugündür de kahveye anlam katan, gerçek kahve severlerin uğraması şart olan bir mekana dönüşüyor.

Mekanın işletmecisi olan Buğra Tatar inanılmaz samimi, yardımcı ve her daim mekanda. Ne sorsanız o kadar güzel hikayelerle anlatıyor ki, kahve sevmeyeni bile kahvesever yapabilir. Kendisi kahvecilikten önce prodüksiyon işleri ile uğraşırken bu alana merak sarıp aslında her beyaz yakalının hayali olan “bir mekan açmalıyım, kendi işimi yapmalıyım” ı cesurca hayata geçiren kişi oluyor. Deyimi yerindeyse o ışıltılı ve belki de çok daha fazla para kazandığı prodüksiyon işlerini bırakıp kahve dünyasına sert bir geçiş yapıyor. Ancak konuşurken bile ne kadar mutlu olduğunu anlıyorsunuz, çünkü yaptıklarını ve ürünleri heyecanla size aktarıyor. Hepimizin istediği, zaman zaman da dile getirdiği en güzel duygu bu değil mi zaten?

Kahvenin de Ötesi: Kava Coffee Roasting

Peki ya Kava ne demek?

Slovence ve slovakça kahve anlamına geliyor. Ve Kava Coffee Roasting adında da anlaşılacağı üzere kendi kahvelerini kendisi kavuruyor, yurtdışında seçtikleri yeşil kahve çekirdeklerini kavurarak menüsündeki seçkiyi oluşturuyor. Dilerseniz kahvenizi mekanda içebilir ya da alıp gidebilirsiniz. Aynı zamanda kavurdukları çekirdeklerin satışını da yapıyorlar.

Menüsü oldukça zengin ve farklı demleme alternatifleri ile aromaların en doğru şekilde açığa çıkmasını sağlıyorlar. Ve size o kadar tatlı bir hikaye ile her çekirdeği ve demleme çeşidini anlatıyorlar ki o zaman doğru yerde olduğunuzu bir kez daha anlıyorsunuz.

Kahvenin de Ötesi: Kava Coffee Roasting

Ben bu gidişimde Guatemala Antigua denedim. Antigua bölgesi Guatemala’nın en iyi kahvelerinin yetiştiği bölge imiş. Üç volkan arasında bulunan bölge, yüksek rakım ve toprağın da bereketiyle kahve üreticileri için mükemmelliğin resmi gibi bir şey. Ben seçtiğim kahvenin içiminden oldukça keyif aldım, yumuşak ve ağızda duru bir tat bırakıyor. Kakao lezzeti hakim. Kahveyi servis ederken yanında, kahvenin özelliklerini anlatan bir bilgi kartı da geliyor. İşte buna bayıldım, çünkü benim gibi hafızası sağlam olmayanlar için birebir 🙂 O yüzden bu bölümde ben susuyorum ve nasıl bir kahve içmişim size detayları aktarması için sözü aşağıdaki fotoğrafa bırakıyorum…

Kahvenin de Ötesi: Kava Coffee Roasting

Dönem dönem küçük sürprizler yapıyorlar ve kısa süreliğine, “limited edition” özel kahveler sunuyorlar. Örneğin en son yılbaşı dönemi için çıkardıkları yılbaşı kahve sunumları olmuş.

Kahvenin de Ötesi: Kava Coffee Roasting

Bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır derler, bu doğru mudur bilmem ama; Kava Coffee’de dokuz kahve içmenizin bir kahvelik hatırı olduğunun garantisini verebilirim. 🙂 Fotoğraftaki kahve kartlarıyla her dokuz kahvede bir kahve ikramları oluyor.

Bu mekana neden gelmelisiniz?

Çünkü her damak tadına göre bir kahve var.

Çünkü samimi bir ortam var.

Çünkü güzel hikayeler var.

Çünkü müzikler şahane.

Çünkü huzur bulacaksınız.

Çünkü kitap okuyabilirsiniz.

Çünkü çalışabilirsiniz.

Çünkü sohbet etmek için ideal.

Çünkü kahve kokusu size iyi gelecek.

Ve daha sayamadığım birçok “çünkü” için burayı tercih edebilirsiniz. Etmezseniz de üzülürsünüz 🙂

Geldiğinizde mutlaka ve mutlaka kahvelerin her birini ve demleme yöntemlerini bir de onlardan dinlemeyi ihmal etmeyin.

Sözü uzatmadan sizi doğru adrese yönlendiriyorum.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Necatibey Caddesi, No 63
BEYOĞLU/ İSTANBUL

Nice keyiflendiren mekanlara…


Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

Sevcan Kahraman
Resmi olarak pazarlamacı ancak ruhu doğuştan satışçı, iş bitirici, meraklı, araştırmacı, enerji küpü, sosyal magnet ve tabi ki mekan avcısı.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İşsiz Kalmanız için Tüm Şartlar Hazır mı?
İşsiz Kalmanız için Tüm Şartlar Hazır mı

İşsiz Kalmanız için Tüm Şartlar Hazır mı?

Sonraki
Bir İletişim ve Liderlik Kulübü: Toastmasters Türkiye

Bir İletişim ve Liderlik Kulübü: Toastmasters Türkiye

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.