İşsiz Kalmanız için Tüm Şartlar Hazır mı?

İşsiz Kalmanız için Tüm Şartlar Hazır mı

İşsiz Kalmanız için Tüm Şartlar Hazır mı?

Çoğumuzun okurken tek hayali; mezun olup işe girerek kendi hayatlarımızı kurmak. Hatta bir sürü hayaller kurarız, şu zamanda mezun olsam, şu kadar zamanda iş bulsam, şu kadar maaşla başlasam, şu kadar sürede şu kademeye gelsem gibi… Ancak gerçek hayat maalesef böyle işlemiyor, en azından bir çoğumuz için.

Yeni Mezun İş Arayışı

Ağustos 2017’de mezun oldum ve iş aramaya başladım. Bir sürü farklı yerde güzel pozisyonlarda olan insanlardan torpilim vardı. Ancak yine de hemen işe başlayamadım. Başta “2-3 ay sonra işe girerim herhalde” düşüncesiyle rahat rahat geziyordum, okurken zamanım kalmayan şeyleri yapıyordum. İlk başta gerçekten de çok mutluydum bu durumdan. Ama sonra yavaş yavaş ailem ve çevremdekiler “Hala işe giremedin mi? Ne zaman gireceksin? Hala iş bulamadın mı?..” gibi sorular sormaya başladılar. Git gide ben de bunalmaya başladım bu sorulardan ve olur olmaz her yere başvuru yaptım. Dönüşler olmayınca “Bari part-time bir işe gireyim; hem sigortamı başlatayım, hem de artık ailemden para almayayım.” düşüncesiyle bir mağazada satış danışmanlığı-kasiyerlik yapmaya başladım.

İşsiz Kalmanız için Tüm Şartlar Hazır mı?

Yaklaşık 1 buçuk ay çalıştıktan sonra bu işin böyle yürüyemeyeceğine karar verdim çünkü yarı zamanlı olsa da bu iş hem bedenen hem de ruhen beni çok yormaya başlamıştı. Kariyer.net’te ilanları gezerken yeni mezun stajyerlik programları gözüme çarptı. Bu programlar eğer yeni mezunsanız ve bir işte çalışmamışsanız, sizi şirket politikalarına göre yetiştiriyor ve programın sonunda da şirket bünyesinde uygun bir pozisyonda işe alım sağlıyorlardı. Gördüğüm neredeyse tüm uzun dönem stajyer ve yeni mezun stajyer programlarına başvuru yaptım.

Başvurulara Geri Dönüşler

Çok geçmeden geri dönüşler almaya başladım ve görüşmelere gittim. Görüşmeler sırasında sorulan “Şu an neler yapıyorsunuz?” sorusunun cevabı olarak devam etmekte olduğum mağaza deneyimimden bahsettiğimde karşımdaki insan kaynakları yetkililerinin suratlarındaki değişim aşağı yukarı hep aynı oluyordu; “Keşke girmeseydin”. Çünkü bu bahsettiğim yeni mezun stajyerlik programları İşkur’la anlaşmalı olarak başlatılmış ve İşkur’un kabul kriterlerinden biri de adayın son 1 ay içerisinde sigorta girişinin olmamasıymış. Bunun sebebi de işsizlik oranının düşük görünmesiymiş. Tabii ben part-time da olsa bir işte çalıştığım için sigortam vardı ve reddedildim.

Şu an işten çıkma aşamasındayım, en az 1 ay daha boş boş gezdikten sonra yeni mezun programlarına başvurabileceğim.

Sonuç olarak, mezun olduğunuzda aylarca işsiz kalıp psikolojiniz artık bozulmaya başladığında,  “Zamanım boşa geçmesin, kendime tecrübe katayım” diye düşünüp mesleğinizle hiç alakası olmayan bir işte cep harçlığınızı çıkartmak isteseniz de, yapmamanız için tüm ortam çoktan hazır!


Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

Mine
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Dijital Dönüşüm ve Yeni Nesil İnsan Kaynakları
Dijital Dönüşüm ve Yeni Nesil İnsan Kaynakları

Dijital Dönüşüm ve Yeni Nesil İnsan Kaynakları

Sonraki
Kahvenin de Ötesi: Kava Coffee Roasting

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.