Dijital Dönüşüm ve Yeni Nesil İnsan Kaynakları

Dijital Dönüşüm ve Yeni Nesil İnsan Kaynakları

Merhaba Sevgili okurlar…

Böyle bir giriş aslında konumuza da uygun olacaktır. Birkaç senedir sürekli dijitalleşen çağdan, yazılım tabanlı girişimlerden ve hatta robotlardan bahsedilmektedir. Dolayısı ile Yeni nesilde kendini gelecekte konumlamak konusunda endişeli biçimde her şeyi sorgular ve araştırır hale gelmiştir. Sadece yeni nesil değil, ortalama 5 ila 10 senedir sektörde görev yapan ve değişimi hızlıca gözlemleyen bizler de buna dahiliz.

Bir yanda mevcut durumu sürdürme ve geliştirme çabası diğer yanda gelişen dünya da yeni uygulamalar… peki ya hangisi? Dağılıyor muyuz? Sürekli yeni teknolojiyi ve uygulamaları takip eden biri olarak aslında tarih tekerrürden ibarettir sözüne de yürekten katılmak istediğimi belirtmeliyim. Evet bazılarınız tarih böyle bir gelişim mi gördü diyor? o zaman ilk cep telefonlarından bahsedildiği ya da ilk siyah beyaz televizyonlar 1950’ li yıllarda hayatımıza girdiği dönemi atlıyorlar demektir.

Birer Bilgi İşçisiyiz

Baktığınızda hepimiz ve hepiniz birer bilgi işçisiyiz ve en önemli girdimiz sürekli öğrenmek. Evet gelecekte hem de tahminin ötesinde cok daha yakın bir gelecekte aramızda robotlar olacak ve bugün benim  dahil yaptığımız işleri elimizden alacak. Bugün hiçbir sektör, şirket, yönetici veya bireyin, teknoloji ve dijitalleşme ile gelen değişimi göz ardı etmesi mümkün değildir.

Ne yapmalı sorusuna verilecek cevap  aslında çok basit olsa gerek; kişisel yetkinliklerinizi geliştirmek ; derinlemesine bilgi edinebilmek ve bilgiyi uygulanabilir hale dönüştürebilmek. Bir önceki kuşağa nazaran belki daha disiplinli bir yaşam (spor, düzenli beslenme ve uyku) geleceği yakalamanıza olanak sağlayacaktır. Kaldı ki günümüzde şirketler de artık daha çok çalışan gelişimine yatırım yapmaktadır.  Çalışanını iç müşteri olarak görmekte; memnuniyetine ve  verimine odaklanmaktadır.  Çünkü şirketlerin ezber bozan bu değişim sürecinde  ayakta kalabilmeleri mali ve teknolojik sermayeleri kadar insan sermayelerinin de etkin kullanımına bağlıdır. Bu süreçte iş dünyası; bu değişimi yönlendirecek, anlatacak, stratejik plan içinde netlik kazandıracak, yönetecek ve uygun iş modellerini belirleyip hayata geçmesini sağlayacak genç yetenekleri arama yarışını çoktan başlattı.

Dijital Dönüşüm ve Yeni Nesil İnsan Kaynakları

İletişim & Sürekli Öğrenmeye Açık Olmak

Yetkinlik listelerinin ve iş ilanlarının  en önemli maddelerinden ikisi nedir desem? Tabiki iletişim ve sürekli öğrenmeye açık olmak.  Gerçekten iletişim konusunda kendinizi nasıl geliştiriyorsunuz hangi parametrelere göre ölçüyorsunuz bir düşünün derim.  Ayrıca gerçekten sürekli öğreniyor musunuz yoksa evdeki aptal kutusuna gözünü diken nesile benzer bir tutumla fakat farklı bir araç olan sosyal ağlardan yakanızı paçanızı kurtaramıyor musunuz? Dürüst olmak gerekiyor ki önce kendimden başlayarak sizi bu konuda cesaretlendirmek isterim. Uzun zamandır kurum ve kuruluşlarda oyun tabanlı eğitimler vermekle birlikte aynı zamanda bir iletişim liderlik kulubününde eğitimden sorumlu başkan yardımcısı olarak son dönemde kendimi yeteri kadar beslemediğimi ve üretmediğimi , sosyal ağlarda sunum yaparken zaman kaybedip diğer meslektaşlarımın makalelerine bir göz atma süresi kadar bile bakmadığımı ve çeşitli iletişim tuzaklarına düştüğümü görmekteyim. Bu yetkinlikler bizlerin değişim çağında lider hatta artık çalışan koçu olmamızı sağlayacak farklılık yaratabilme, işbirliği kurabilme, ekip olma, girişimcilik ve dijital kabiliyetler ile vizyon ve katılımcı bağlılığımız gibi özelliklerimizi besleyecek.

İşte şimdi bir blogger olarak aralarında yer almaktan gurur duyduğum bu sitede bundan sonra ki yazılarda sizlere iletişim ve iletişim stratejileri ile dijitalleşen çağda işe alım, iş başı, performans ve girşimcilik gibi süreçlerden ve beslenebileceğiniz kaynaklardan bahsedeceğim. Böylece eğitimden ziyade eğitişim içerisinde doğru yolları bulma çabası içinde olabileceğiz. Hatırlatmak isterim ki “ hayat hazırlıksız olanı sever”. Gelin birlikte hazırlıksız yakalanabileceğimiz tüm durumları birlikte deneyimleyelim.  En kısa sürede biraz daha fazlası için görüşmek üzere.


Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


okur

Yazar: aysemece

Blog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir yorum

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.