2023’te Yeniden Yaşamaya Merhaba!

Kaynak belirtilmedi

Biliyorum siz yazıyı okuyana kadar çok fazla “merhaba” dedim, bu yüzden bu kısmı atlıyorum… Ben Moli. Tanıştığımıza memnun oldum.

Yeni bir yıla girerken yeni motivasyonlar edinmenin bizi fiziksel ve mental açıdan güçlendireceğini okumuştum bir yerde. Bunu “evet, bu pazartesi plan ve programıma uygun bir şekilde devam edeceğim” dediğimiz zamana benzetebilirsiniz. Yeni başlangıçlar insanlara umut verir. Ve bizim bu günlerde bu umuda çok ihtiyacımız olduğunu hissediyorum.

Blog yazmak yıllardır hayalini kurduğum bir olay. Etrafımdaki insanlardan baz alarak söylüyorum ki bir çok insanında bunu istediğini biliyorum. Ama kaliteli, düzenli içerik yazmak, bir şeyler aktarmak kesinlikle kolay bir olay değil. Bir çok kez bu amaca doğru atılım yaptım ama tutunamadım. Çünkü konfor alanımdan kolayca çıkabilen biri değilim. Fakat bir kaç gün önce şöyle bir yazı gördüm: 

“Bundan bir yıl sonra bugün başlamış olmayı dileyeceksin.” 

“Konfor alanından çıkmadan başarı beklemek, aynı şeyleri yaparak farklı sonuçları beklemek kadar bizi yerimizde saydırır. Siz konfor alanınızdayken asla harika sonuçlar ortaya çıkmaz. Tüm göstermemiz gereken şey, biraz cesaret.”

Gerçekten de her yılın sonunda “neden daha önce bunu yapmadım ki?” dediğim şeyler çok oluyor. Kimseyi kandırmayalım bence, bunu herkes aklından geçiriyor. Hayatımızı istediklerimizi ertelemekle geçiriyoruz. Bunun tek sebebi ise yapabileceğimize dair inancımızın olmayışı. Benim içinse bu bitmek bilmeyen ertelemelerin sebebi hem bu hemde cesaretimin gerçekten çok çabuk kırılması ve aşırı introvert bir insan olmam. Ama artık bu duruma “yeter” diyorum 🙂 Herkesin bir yerden başlaması gerek değil mi?Bu yıl için bitmek bilmeyen yapılacaklar listem var fakat bir yerden başlamak lazımdı. Blog yazmak önceden deneyimlediğim bir şey olduğu için yeni yıla girerken bu blog ile bir başlangıç yapmak istedim.

Ufak detaylar, zaman içerisinde büyük farklar yaratır.

“Damlaya damlaya göl olur” atasözünü bir çok kez duymuşsunuzdur. Ufak detayların zaman içerisinde yarattığı etki de aynen böyledir. Herkes bir yerden başlamalı. Örneğin kitap okuma alışkanlığı kazanmak istiyorsanız kendinizi “günde bir saat okumalıyım” yada “en az 50 sayfa okumalıyım” dememelisiniz. Bu hedeflerinizi başlangıçta minimumda tutarsanız, o kadar çok hedefinizi yerine getirmiş olursunuz. Mesela ben çok fazla kitap okuyan biriyim ama herkesin olduğu gibi benimde bir hayatım bir işim var ve bazı günler kitap okuyamıyorum. Bu durum gerçekten beni üzüyor. Bir-iki ay önce fark ettim ki kendimden çok şey istediğim için bunu başaramıyorum. Bu yüzden “günde en az 10 sayfa kitap oku” yazan bir alışkanlık çizelgesi hazırladım. Arkalı-önlü saydığınızda bu 5 sayfa yapar. Bu şekilde 5 sayfanın üzerine çıktığımda gerçekten mutlu oluyorum çünkü kendime söz verdiğimden fazlasını başardım. Sonuç olarak hedefiniz 5 sayfada olsa 50 sayfada olsa bir zaman sonra bir kitabı bitirmiş oluyorsunuz. Sadece günde 15-20 dakikanızı vererek zaman içinde büyük fark yaratıyorsunuz. Eğer “zinciri kırma” veya “alışkanlık takvimi” gibi şeyler yapıyorsanız hedeflerinizi bu şekilde belirlemenizi öneririm. 

Her başarı, deneme kararıyla başlar.

2022 benim için çok kötü bir yıldı ama geçmiş geçmişte kalmıştır. Geçmişe bağlı yaşadığımız süre boyunca asla geleceğimize odaklanamayız. Bu tarz şeyler çok fazla yerlerde okuduğunuzu biliyorum. Ama bu bir gerçek. Bu yıl yapacağınız şeyleri ertelemekten vazgeçin. 

  • Yapmak istediklerinizi listeleyin. 
  • Listenizdeki maddeleri ne kadar çok istediğinize göre sıralayın.
  • Hedeflerinizin kısa süreli mi yoksa uzun süreli mi olduklarına kadar verin.
  • Kendi yoğunluğunuza göre listeden bir kaç hedefi eleyebilirsiniz. Bazı isteklerinizi gerçekleştiremediğinizde kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Bu yüzden gerçekten yapabileceklerinize odaklanın.
  • Sonrasında bu hedefleri hangi sıklıkta gerçekleştirebileceğinizi belirleyin. Örneğin kitap okumak her gün olabilir ama örneğin tiyatroya gitmek gibi bir hobi edinmek istiyorsanız her gün yapmanız biraz fazla gelebilir.
  • Bu son madde tercihe kalmış fakat bir “zinciri kırma” veya “alışkanlık takvimi” yaparsanız gelişiminizi görmeniz açısından daha iyi olacaktır.

Eveet, bütün bunlardan sonra, artık hedeflerinizi gerçekleştirmeye başladıktan sonra ne kadar çok kendinizi geliştirdiğinizi fark ettiğinizde gerçekten çok mutlu olacağınıza inanıyorum. Ne demişler:

Tüm merdivenleri görmeseniz bile ilk adımınız inanç olmalı.

Kendinize inandığınız sürece gerisi boş. Sadece kendiniz için neyin doğru neyin yanlış olduğu kararını verip bu yolda ilerleyin. İnanın, inanın ki 2023 yılı hepimiz için güzel, verimli ve başarılı bir yıl olarak geçşin. Hiç kimse geriye gidip yeni bir başlangıç yapamaz; ama bugün yeni bir son yapıp yeniden başlayabilir.

journalofmoli
Merhaba, ben Moli. Kitap| Film|Müzik|Yaşam
Önceki
Ne Oldu Bu İlişkilere Böyle?

Ne Oldu Bu İlişkilere Böyle?

Sonraki
Film Review: Enola Holmes – Talented As Her Brother Sherlock Holmes

Film Review: Enola Holmes – Talented As Her Brother Sherlock Holmes

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.