Yeni Mezun ve Dertli

Yeni Mezun ve Dertli

Yeni Mezun ve Dertli

Bu ayın konusu: genç işsizliği

Son dönemlerimde arkadaşlarımla konuştuğum en popüler konu. Yeni mezunuz ve dertliyiz gülüp eğlenirken bir anda aklımıza işsiz olduğumuz geliyor, sonrasında zamanımızı nasıl değerlendirmemiz gerektiğini konuşuyoruz, bir sürü seçenek var. Sertifika programına mı gitsek, yeni bir dil mi öğrensek, peki hobi olarak bir kursa mı yazılsak?

Olmaz (!)

 

Her an biri bizi işe alabilir ve biz başladığımız şeye devam edemeyebiliriz. Kısaca birileri tarafından durmuş işe alınmayı bekliyoruz.

İnanın bana bu hiç kolay bir süreç değil.

Genç işsizler olarak nefeslerimizi tutmuş hayatımızın yeni döneminin kapılarını bizlere açacağına inandığımız işi bulup hayata atılmayı bekliyoruz. Heyecanlıyız, hevesliyiz ve sabırsızız.

Evet, sabırsızız bu yüzden size tavsiyem karşınızda yeni mezun biri varsa, hele bu kişi kendini sorumluluk sahibi, yeni bir hayata, işe karşı motive olmuş hissediyorsa, ancak halihazırda bir iş bulamadıysa ona karşı biraz anlayışlı olmanız olacak.

Ne yazık ki,

Ailenizden birinin kurulu bir işi yoksa, çevreniz çok geniş değilse iş bulmak biraz zor. Kimimizin gerçekten ailesine maddi destek olmaya ihtiyacı varken bazılarımız sadece ayaklarının üzerinde duran bir birey olduğunu önce kendisine sonra da ailesine göstermeye ihtiyacı var. İş ilanlarında gördüğümüz o, onlarca en iyi düzeyde her şeyi bilen 4 yıllık üniversite hayatında uzman derecesine gelmiş kadar deneyim sahibi birer stajyer olamadığımız için haliyle bizim de iş imkanlarımız ve hayallerimiz kısıtlanıyor.

Anladığım kadarıyla işin özü, kimse kimseyle uğraşmak istemiyor. Kim yeni mezunu alacak, karşısına oturtacak onun düşünce ve öğrenme tarzını anlayacak da ona iş öğretecek.

Yeni Mezun ve Dertli

UZUN İŞ!

Biz şöyle askerliğin yapmış en iyi derecede her şeyi bilen bir çalışan bulalım.

Durum benim ve birçok geç arkadaşım için bu şekilde. Umutları kaybetmeden iş arayışına CVlerimizi göndermeye yetkililere mailler atmaya devam, mutlaka biri olacak inancımızı kaybetmeden bu süreci en iyi en verimli şekilde atlatmaya çalışmalıyız.

Kimsenin hevesimizi ve kendimize olan inancımızı kırmasına izin vermeyelim!


Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


okur

Yazar: Arlin Bal

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.