İyi İnsanlar Hala Aramızdalar Mı?

İyi İnsanlar Hala Aramızdalar mı?

Twitter Facebook veya Instagram kullanıyorsanız sürekli belirli görsellerin altına “İyi insanlar hala var, iyi insanlar hala aramızda!” yazılmış postlarla muhakkak karşılaşmışsınızdır. Bu insanın ne yaptığı önemli bile değildir. Bir sokak hayvanını kurtarmış, dilenci bir çocuğun saçını okşamış, yemeğini biriyle paylaşmış, yaşlı bir insanın yolun karşısına geçmesine yardım etmiş olması yeterlidir. Yani insan olmak için belirli kıstaslar yoktur. İnsanların artık pek de fazla tenezzül etmediği şeyleri yapıyorsunuz galiba bu sizi iyi bir insan yapıyor.

Galiba diyorum çünkü benimde bir insanı iyi yapan şeyin ne olduğuna dair pek de fazla fikrim yok. Hatta bir insanın tam anlamıyla iyi olup olamayacağı ile ilgili karar verilebileceğini de düşünmüyorum. Yani bana kalırsa iyi insan değil, iyi aksiyon yani eylem vardır. Bu eylemlerden herhangi birini yerine getirdiğinizde otomatik olarak iyi bir insan olursunuz fakat yalnızca bu eylem söz konusu olduğunda sizin iyi bir insan olduğunuzu söylemek mümkün olur. Yani tek bir iyi aksiyonun arkasına saklanıp hayatınız boyunca iyi bir insan olduğunuzu söylemeniz mümkün değildir.

Önemli Olan Neyi Amaçladığınızdır 

İyi insanlar hala var mı? Bu cevabı verilebilecek bir soru değil. Bu sorunun cevabını verebilmek için insanları belki de 7/24 gözlemlemek gerekir. Ama şunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki iyi aksiyonlar ve bu aksiyonları yerine getirmeyi seçen insanlar hala vardır. Bu insanlar hayatları boyunca tüm eylemlerinde iyi olmak zorunda değildirler. Ama çoğunlukla iyilik yapmayı seçebilirler. Ve bu da dünyanın ihtiyaç duyduğu iyiliği yaratmak için yeterli birer müdahale olacaktır.

İyiliği iki adımda ele almak gerekir. Bu noktada iyiliği gerçekleştirecek olan insanın amacı ön plana çıkmaktadır. Şüphesiz ki hiçbir beklentiye girmeden ve karşılığında bir şey talep etmeden yapılan iyilik en yüce ve en kutsal iyiliktir. Böyle bir durumda bu eylemi gerçekleştirmeyi kabul etmiş olan birey, tamamiyle içsel bir dürtüyle hareket eder. Onun için amaç da sonuç da iyilik yapmış olmaktır. Belki de üzerine çok fazla düşünmez, sorgulanmaz, iyi olduğunu bildiği bir şeyi yapabiliyorsa tereddüt etmeden onu yapmayı hedefler. Bir de karşılık beklenerek yapılmış iyilikler vardır. Böyle bir durumda elbette iyiliği gerçekleştiren insanın kötü biri olduğunu söylemek mümkün değildir. Ama hiçbir karşılık beklemeden iyilik yapan insan kadar yüce gönüllü olduğunu da kimse söyleyemez elbette. 

İyi İnsanlar Hala Aramızdalar mı?

Takdir Edilmek İçin İyi Bir İnsan Olmak

Bazen ise insan bir iyiliği karşılık bekleyerek yaptığının farkında olmayabilir bile. İşte bu durumda aslının kendisiyle bir hesaplaşmaya girmesi gerekir. Yaptığınız iyiliği başkaları tarafından takdir edilmek ve daha fazla saygı görmek için mi yapıyorsunuz? Evet belki de herhangi bir maddi dönüş talep etmiyorsunuz. Ama yine de bu sizin, kimsenin görmediği ve kimsenin bu iyiliği sizin gerçekleştirdiğinizi bilmediği bir anda ilk yapmamayı seçebileceğiniz anlamına geliyor olabilir mi? 

Yani gerçekten biri sosyal medya hesabında sizi paylaşıp postunda size övgüler düzmeyecek olsa yine de yaptığınız iyiliği yapar mıydınız? Bir iyilik yaparken bu iyiliği yapmak size eziyet geliyor ama yine de yapmayı tercih mi ediyorsunuz? O zaman belki de siz o insanlardan değilsiniz. Yani bir aksiyonu sırf iyilik olduğu için ve iyilik doğurmaya amaçlayarak yapan insanlardan… belkide insanlara iyi gözükmeyin getireceği avantajları elde etmek isteyen bir sahtekarsınız. Bunu ayırt etmek öyle zor ki…

Yani başlığımızda gördüğünüz soruya bir cevap vermek gerekirse: iyi insanlar hala var mı bilmiyoruz. Ama iyilik yapmayı ve bir an için bile olsa iyi olmayı seçen insanlar olduğunu biliyoruz. Bu iyilikleri yaparken her neyi amaçlıyor olurlarsa olsun dileriz onların doğurduğu bu iyilikler katlanarak tüm dünyaya yayılır. İhtiyacımız olan tek şey bu. İhtiyacımız olan tek şey daha çok iyilik.     

Önerilen İçerik: Mutluluğunuzu, Hayatınızı ve Ruhunuzu Sömürenler: Narsistler

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Antalya Instagram’ın En Çok Paylaşılanı Oldu
Antalya Instagram’ın En Çok Paylaşılanı Oldu

Antalya Instagram’ın En Çok Paylaşılanı Oldu

Sonraki
Ege’nin Huzuru

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.