Krezus Kadar Zengin

Evet herkese Merhaba bugün parayı bulan Lidyalıların en zengin imparatorundan bahsedeceğim Krezus (Karun). Karun o kadar zenginmiş ki efsaneye göre hazinesini ancak develerle dolu bir ordu taşıyabilirmiş. Peki neydi onu bu kadar zengin yapan araştırmalar olan didaktik bilgiye hepiniz internetten vs. ulaşabilirsiniz ama ben rivayete değineceğim Karun o zamanlar Firavun’un getir götürünü yapmaktaymış ama O dönem de yaşayan Hz Musa ile tanışıp kaderinin değişeceğini ne bilsin Karun günün birinde onun adını Firavundan duymuş Hz Musa’nın dinine çok bağlı olduğu gözler önündeymiş tabi Firavun bundan hiç hoşnut değil bizim Karun’un çok hoşuna gitmiş bu durum ve Allah’ın elçisi Hz Musa ile tanışmış ve İnsanlara zulûm çektiren Firavun’un yanından ayrılmıştır.Hz Musa ‘ya der ki: Nolur senin tanrı ile aran iyidir bana dua et.(Tabi bunu belli bir müddet sürekli Hz Musa ile onun yanında vakit geçirip onun destekçisi olduktan sonra talep eder.)

Hz Musa Peygamber Allah’a Karun için dua eder. Ve Karun simya ilmini öğrenmiş olur artık Karun çeşitli alaşımlar yapmayı bilen ve kafayı altınla bozan biri olmakla kalmayıp,ülkenin kralı olmuştur.Tabi bu sırada Hz Musa’yı çoktan unutmuştur ve Firavun ile insanlara acı çektirerek zevk-i sefa sürmüşlerdir.Öyle ki Karun o kadar bencilmiş ki gece herkes uyuduktan sonra sarayının gizli bölmesinde altınların kısaca hazinenin yanına giderek altınların çıkardıkları sesi dinlermiş çıplak ayak ile orada gezmek en büyük hobisiymiş.Gelelim bu hazinenin lanetine neden bu hazine lanetli?

Karun ve Firavun o dönemde Hz Musa’nın etrafında toplanan ve ona inanan insanları görmeye başlamışlar gün be gün artıyormuş. Karun bu duruma sinsice bir çözüm üretmiş tabi kendince 🙂

Bir gün büyük bir eğlence düzenlemiş ve bu eğlenceye halkı ve Hz Musa Peygamberi de çağırmış.Ve şehirde yaşayan herkes neredeyse oradayken hamlesini yapmaya başlamış.Şehirde  tanınan  kötü bir hayat kadınını herkesin arasında içeri buyurmuş ve Musa’nın tam karşısına geçmiş kadın ve Karun demiş ki  Hz.Musa’ya:Ey Musa senin dininde zina haram değil mi diye sormuş.Hz Musa cevap vermiş:Tabi ki haram.Karun peki diyerek kadına çevirmiş kafasını ve demiş ki Sen Hz.Musa ile zina yaptın mı? (Kadın birşey demeden önce Musa A.S kadına bakmamıstır bile ve sopasını havaya kaldırarak):Ey kadın doğruyu söyle ben seninle zina ettim mi etmedim mi?

Karun tarafından tutulan kadın:Hz Musa yemin ederim ben seninle zina yapmadım demiştir.

Karun şok olmuştur.Hz Musa’ya inanan halk Hz Musa ‘ya inanıyoruz der hep bir ağızdan.Musa bunun bir karşılığı olacak diyerek Allah’a dua ederek Karun’u toprağın yutmasını ister Yaradan Hz Musa Peygamberin isteğini kabul eder.Ve önce hazinesi toprağa hapsolur Karun tam toprak onu içine çekiyorken Af diler Hz Musa’dan lakin Hz.Musa bu cimri ve bencil insanın asla değişmeyeceğini bilir ve onu affetmez.Karun’un  hazinesi de tıpkı Karun gibi toprak altında kalmıştır dersem yalan olur Daha sonra bu hazineye çalışmaya çalışan gerek yurt içi gerek yurt dışı insanlar zarar görmüşlerdir.O yüzden ne diyoruz İnsan elindekiyle yetinirken gönlündekini unutmamalı ve Afrikalı bir çocuğun midesi kadar boşken şu fani dünya bu duruma bu kadar aldanmamalı.

 

Ömrüm
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Güneşin güzelliği
Sonraki
Düşük bütçe ile ciddi kar elde etmek

Düşük bütçe ile ciddi kar elde etmek

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.