İlk Elektrikli Gezi Gemisi Yola Çıktı

İlk Elektrikli Gezi Gemisi Yola Çıktı

Çevre kirliliği ve ikilim değişikliği konuları bugünlerde gündem konusuyken pek çok şirket yakıt kullanımını ve karbondioksit salınımını düşüren ulaşım araçları üretmeye çalışıyor. Elektrikli otomobillerin sayısı gün geçtikçe artması çevreyi korumak adına önemli bir gelişmeyken bu konuda diğer bir iyi haber deniz yolu ulaşımından geldi.

İlk Elektrikli Gezi Gemisi Yola Çıktı

Norveç merkezli Hurtigruten şirketi, ilk elektrikli gezi gemisi Roald Amundsen’i tanıttı. Hibrit motorlu sefer gemisi Roald Amundsen, sert iklim suları için tasarlandı. Ayrıca gemi aynı anda 500 yolcuyu taşıyabiliyor. Gemi, içerisindeki batarya ile yaklaşık 45 ila 60 dakika boyunca gidebiliyor. Bu gemi hibrit motoruyla ilk kısmi elektrikli gemi olma özelliğini taşıyor. 

İlk Elektrikli Gezi Gemisi Yola Çıktı

Yakıt Kullanımı Ve Karbondioksit Salınımı Yüzde 20 Azalacak

İlk elektrikli gemi Roald Amundsen’in önceki gün Kanada’da seferlerine başlamasıyla bu alanda büyük bir adım atılmış oldu. Bu adımla, yakıt kullanımı ve karbondioksit salınımı yüzde 20 oranında azalacak. Kısmi elektrikli olan geminin tam elektrikli olması şu an için mümkün görünmüyor. Çünkü, 18-20 gün sürebilen seferlerde şarj istasyonu bulmak henüz mümkün değil. Ancak yolcu kapasitesi göz önünde bulundurulduğunda gemi kısmi elektrikli olsa bile çevreye çok önemli bir faydası olduğu kesin. 

Önerilen İçerik: Mars’a Tek Yön Bilet Lütfen: Uzay Turizmi Nedir?

 

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yeni Nesil Çocukların Doyumsuz Olmasının Sebepleri
Sonraki
Hayvan Haklarını Savunmak Zorunda Mıyız?
Hayvan Haklarını Savunmak Zorunda Mıyız?

Hayvan Haklarını Savunmak Zorunda Mıyız?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.