Yeni Nesil Çocukların Doyumsuz Olmasının Sebepleri

Yeni Nesil Çocukların Doyumsuz Olmasının Sebepleri

Günümüzde yeni nesil çocukların daha mutsuz, içine kapanık ve odaklanma problemleri olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıktı. Peki, neden yeni nesil çocuklar doyumsuz olmaya başladı?

Uzmanların ise bu durumun ailelerin çocuklara karşı tutumları olduğunu belirtmektedir. Çocukların isteklerini makul sınırlar içerisinde yerine getirilirse çocuklar doyumsuz olmak yerine daha mutlu olmayı öğrenebilirler.

Ailelerin Fazla Duyarlı Olması Çocuklara Zarar Veriyor

Ebeveynler çocuklarına günümüz de gereğinden fazla duyarlı davranıyorlar. Bu durum o kadar ileri gidiyor ki çocuklarda sınırsız olma, rahata alışma gibi davranışlar gözleniyor. Ebeveynlerin farkında olması gereken ise aslında her çocuğun doyumsuz olduğudur. Fakat bu doyumsuzlukla aile için de kurallar koyarak ve bir takım sınırlandırmalar getirerek halletmek mümkün.

Tabi her çocuğun çocukluğunu en güzel şekilde yaşamaya hakkı var ama bu kontrollü olmasında fayda var. Çünkü her çocuk sürekli bir şeyler ister. Eğer her istediği şey anında yaparsa çocuk bunu durumu fark ettiğinde bu durumu kullanmaya başlayacaktır.

“Hayır” Demek Önemli

Doğal olarak ebeveynler çocuklarının her istediğini yapmak istemektedir. Hiçbir anne-baba çocuklarının diğer çocukların yanında mahcup olmasını istemez ama bunun bir sınırı olmalıdır. Ebeveynler çocuklarına “hayır” demenin kötü bir şey olmadığını aşılaması gerekmektedir. Eğer ebeveynler çocuklarının isteklerine kısıtlama getirmezlerse veya verici olmaya devam ederlerse çocuklarına sözlerini dinletemez hale gelirler.

Bir diğer nokta ise ebeveynler çocuklarına karşı tutarlı davranışlar sergilemelilerdir. Birinin “evet” veya “tamam” dediği noktada diğerinin de uyması gerekmektedir. Çocukların yakın akrabalar tarafından şımartılması da ebeveynlerin kontrolünde olmalıdır. Uyumlu bir ebeveyn ilişkisi sağlıklı çocuk yetiştirilmesi için çok önemlidir.  

İlerleyen Teknoloji Çocukları Daha Mutsuz Ediyor

Teknolojinin ilerlemesi hepimiz için güzel, hayatımızı kolaylaştırıyor ama çocuklarımız sokakta oynamak yerine tabletlerle oynuyor. Bu durumda onların doyumsuzluğunu daha çok artırıyor. Çocukların tableti eline almasıyla sınırsız sanal bir dünyaya geçiş yapıyor. İstediği oyunu, çizgi filmi, müzikli videoları gören çocuklar bir süre sonra teknolojiye bağımlı hale geliyorlar. Tabi işler ebeveyn kontrolünden çıkınca doyumsuz, mutsuz ve sorunlu çocuk sayısı her geçen gün artıyor.

İlginçtir ki artık ebeveynler çocuklarının tablet kullanım becerileriyle övünmekte, birbirlerine çocuklarının bu becerilerini anlatmaktadırlar. Çocuklar doğdukları günden itibaren teknolojinin negatif enerjisinden etkileniyorlar ve bu durum onlarda dikkat dağınıklığı, hiperaktivite gibi hastalıklara sebep oluyor.

Yeni Nesil Çocukların Doyumsuz Olmasının Sebepleri

Sınır Koyarken Dikkat Edilmiyor

Sınır, çocuğun neyi yapıp neyi yapmayacağını, doğru davranışın ne olduğunu, kendini güvende hissetmesini ve iç disiplini edinmesine yardımcı olur. Fakat hiçbir çocuk kendisine sınır konulmasını sevmez. Bu duruma itiraz eder ve sınırları zorlamaya çalışır. Sınır koyma çocuğun özgürlüğünü kısıtlama yada isteklerinden mahrum etmek demek değildir. Sınır çocuğun davranışlarının kabul edilebilir yada edilemez olduğunu belirlemektir.

Sorumluluk Duygusu Ebeveynlere Yardımcı Olabilir

Yeni nesil çocukların doyumsuz olmasına çözüm olarak uzmanlar çocuklara sorumluluk verilmesi gerektiğini söylüyor. Sorumluluk vererek ve onunla iş birliği yaparak çocuklara beklemeyi, bir şeylere emek harcamanın ne kadar güzel olduğunu anlamaları sağlanabilir. Bu sayede ellerindekinin kıymetini anlayacak ve daha fazlasını istememeye alışacaklardır.

Son olarak şunu söylemek isterim ki yeni nesil çocuk olmak ne kadar zorsa yeni nesil ebeveyn olmakta o kadar zor. Özellikle büyük şehirlerdeki yaşam zorluklarının yanında çocuk yetiştirmekte zor bir hale geliyor. Bunu yanı sıra çocuk yetiştirmeyle ilgili çok fazla bilgi var ve her kafadan farklı sesler çıkıyor. Bunun yükü de ebeveynleri yorabiliyor. Bunu ancak daha az mükemmeliyetçi olarak çözülebilir. Sakin olmalı ve her şeyi akışına bırakmayı öğrenmeliyiz. 

Önerilen İçerik: Gençlerin Kaderini Değiştiren Girişim: MolenGeek

gramafoniğnesi
''Çünkü sadece gramafon iğnesi müziğe gerçek anlamda dokunabilir.'' 23 yıldır okumanın, tefekkür etmenin ve yazmanın peşinde... Toz tutmuş filmleri ve gramafonla tanışmış şarkıları sever.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Sony AirPods’a Rakip Bir Kulaklık Çıkardı
Sonraki
İlk Elektrikli Gezi Gemisi Yola Çıktı

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.